Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Školky na Praze 10 už nebudou "spádové". Systém čelí dlouhodobé kritice rodičů

Školky na Praze 10 už nebudou "spádové". Systém čelí dlouhodobé kritice rodičů

Radnice Prahy 10 ruší kritizované spádové obvody pro mateřské školy. Nově bude celé území jedním obvodem, jako tomu je v drtivé většině ostatních městských částí. Dnes o tom v tiskové zprávě informoval mluvčí radnice Vít Novák. Úřad zároveň zavádí předběžné zápisy do školek přes internet. Předzápisy začnou v květnu, radnice také po dohodě s řediteli školek zavádí dny otevřených dveří.

Povinnost vytvořit spádové obvody pro mateřské školy určila obcím novela školského zákona, kterou předloni v květnu po vetu prezidenta Miloše Zemana schválili poslanci. Více než jeden spádový obvod zavedly z velkých městských částí pouze Praha 10 a Praha 5. První z nich svůj postup po kritice ze strany rodičů přehodnotila. Nově tak budou moci obyvatelé Prahy 10 dítě přihlásit do libovolné školky v městské části.

Kromě jednoho obvodu radnice zavádí možnost předzápisu elektronickou formou. Dotazník budou rodiče moci vyplnit elektronicky a vytištěný poté přinést k řádnému zápisu. "Rodičům ušetříme přinejmenším jednu cestu do školky. Zároveň ale budou veškeré informace o zápisu dostupné on-line, což, alespoň doufáme, všem usnadní také orientaci v tom, co všechno je nutné k zápisu donést a kdy," uvedl radní Prahy 10 Ondřej Počarovský. Dodal, že každá škola vypíše několik termínů, při kterých si budou moci rodiče zařízení prohlédnout.

Při loňském zápisu neměly větší městské části problémy s přijetím všech dětí ve věku čtyř a pěti let, které mají nově podle školského zákona právo na přednostní přijetí či rovnou povinnost předškolní výchovy. Některé městské části nicméně neměly dostatečnou kapacitu pro přijímání mladších dětí, například v Praze 5 se nedostalo na 111 tříletých. Některé radnice se proto obávají, že nezvládnou zvýšit kapacitu školek podle požadavků školského zákona. Ten od letošního roku zavádí přednostní přijímání dětí starších tří let a od roku 2020 dětí od dvou let.

Dosud měly na místo ve školce nárok pouze pětileté děti a obce spádovost určovat nemusely. Novela školského zákona zavádí postupně nárok na místo v mateřské škole pro čtyřleté, tříleté i dvouleté děti. Pětileté mají školku povinnou.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1