Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Skvělá zpráva pro Bohemku. Ďolíček patří Praze, takhle by mohl vypadat

Skvělá zpráva pro Bohemku. Ďolíček patří Praze, takhle by mohl vypadat

Nejistota je už skoro týden pryč. Papíry na katastrálním úřadě jsou vyřízené, legendární Ďolíček od minulé středy definitivně patří Praze. Bohemians mají jistotu, že na svém stadionu budou hrát minimálně dalších deset let, tak dlouhá je nájemní smlouva za milion a půl korun ročně. Vršovický klub se už chystá na jednání s městem o rekonstrukci arény, která by mohla dostat nový kabát.

Do Štědrého večera zbývalo ještě deset dnů, když fotbaloví Bohemians s předstihem dostali nejsladší dárek loňských Vánoc. Pražské zastupitelstvo pohodlnou většinou napodruhé schválilo odkoupení Ďolíčku a fanoušci přímo na magistrátu začali slavit: tleskali, objímali se a skandovali.Jako na zápase. „Vážíme si vás, ale zbytek oslav udělejte venku, prosím,“ marně se snažil krotit zelenobílou euforii náměstek pražské primátorky Petr Dolínek (ČSSD).

Trápení kolem Ďolíčku je minulostí, zapomenutá je už i kauzička kolem problematické trafostanice z 80. let, kvůli které se převod stadionu do majetku Prahy zdržel o několik měsíců.

„Spadla nám jedna velká koule od nohy. Když sečteme nejistotu kolem stadionu a období před krachem Bohemky, můžeme mluvit o dvaceti letech, kdy jsme každou sezonu nevěděli s jistotou, kde začneme tu příští,“ poznamenal Svatoslav Baťa, PR a marketingový manažer Bohemians.

Co se na fanoušky chystá? Čtěte pokračování článku zde a koukněte do fotogalerie

PREZIDENTSKÉ VOLBY: VŠE PODSTATNÉ PŘED DRUHÝM KOLEM ZDE >>>

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1