Sokolí mláďata z Holešovic opustila hnízdo na komíně. Lidé však stále mohou pozorovat jejich rodiče | info.cz

Články odjinud

Sokolí mláďata z Holešovic opustila hnízdo na komíně. Lidé však stále mohou pozorovat jejich rodiče

Sokoli stěhovaví, kteří od minulého roku hnízdí na holešovickém komíně Pražské teplárenské, letos vyvedli tři mláďata. Ta přišla na svět na přelomu května a června, během léta mladí sokoli natrvalo vylétli z hnízda. „Jejich rodiče lokalitu nadále obývají a lze je dobře pozorovat například od metra běžným dalekohledem,“ říká ornitolog ze Skupiny na ochranu a výzkum dravců a sov Dušan Rak.

Podle Dušana Raka mohou nyní mladí sokoli být kdekoli v Evropě, protože jejich akční rádius jsou stovky kilometrů. Protože jsou však řádně okroužkovaní, může se brzy stát, že se do Prahy ozvou zahraniční ornitologové s informací, že jsou sokoli u nich.

„Tak to ostatně bylo i v případě holešovické sokolí samice. Její kroužek odhalil, že pochází z Berlína a své teritorium našla u nás. V jedné z předchozích sezon byla nalezena zraněná, ale po úspěšné rekonvalescenci a opětovném vypuštění se do metropole natrvalo vrátila,“ vysvětluje ornitolog Rak.

Běžnou praxí je, že sokoli se v prvních třech letech života „potulují“ a hledají lokalitu vhodnou pro budoucí hnízdění. Jakmile ji najdou a podaří se jim zformovat pár, usadí se.

Mladí holešovičtí sokoli svou budku nejspíš opustili již na přelomu června a července. „Z důvodu jejich bezpečnosti však ornitologové vyšplhali na stometrový komín Pražské teplárenské teprve v těchto dnech. Kdyby se tam vydali v době, kdy tam mláďata stále hnízdila, mohla by se vyplašit a zranit se,“ vysvětluje výrobní ředitel Pražské teplárenské Roman Koranda.

Rodiče mladých sokolů se však v lokalitě rozhodli zůstat, protože se k budce pravidelně vrací. Je tak dost možné, že by se tam na jaře 2019 mohli objevit další mladí sokoli. „Na komín jsme instalovali vlastní fotopast, abychom měli sokolí rok zdokumentovaný celý. Vzhledem k letošnímu ukončení přechodu holešovické oblasti na horkovodní zdroj tepla z mělnické elektrárny komín brzy přestane plnit svou funkci, takže sokoli budou mít ještě více klidu,“ uzavírá Koranda.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud