Soumrak pražských zahrádek: Tradiční venkovní pivnice v Praze začínají připomínat Disneyland | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Soumrak pražských zahrádek: Tradiční venkovní pivnice v Praze začínají připomínat Disneyland

Soumrak pražských zahrádek: Tradiční venkovní pivnice v Praze začínají připomínat Disneyland

Pražské pivnice pod širým nebem se přizpůsobují rychlým změnám okolních čtvrtí. Z dělnických lokalit se staly módní adresy a venkovní nalejvárny se chtějí tvářit jako cool místa. Jenom Žižkov se hipsterské invazi zatím brání.

Jestliže Brno je jediný vtip, ve kterém se dá bydlet, tak sedmý pražský obvod, zejména jeho centrální část Letná, představuje jediný internetový mem, kam se můžete nastěhovat.

Letná měla ještě donedávna unikátního genia loci: omlácené secesní činžáky, rozsáhlé, ale tak akorát zanedbané parky, zdevastovaná ruina Expa 58, kam chodilo žactvo nedaleké základní školy kouřit a vyprávět si zkazky o nebezpečných bezdomovcích a narkomanech, kteří údajně kdesi uvnitř objektu žijí.

Letná prostě byla městská část, jejíž ulice ovládali napůl pejskaři v důchodovém věku a napůl sígři, kteří si bývalý pomník masového vraha Stalina předělali na skatepark. Na zahrádkách restaurací čtvrté cenové skupiny vysedávali v hezkém počasí vedle fousatých strejdů, brejlících tiše do piva, pankáči, kouřili slabou trávu a somrovali cíga.

A středobodem celé Letné byly od jara do babího léta zahrádky u Letenského zámečku. Když bylo pěkně, stačilo se tam prostě vydat naslepo a skoro vždycky natrefit na pár známých. A když ne, nevadilo to. Zahrádky vybavené odřenými lavicemi a stoly, jež pokrývala mozaika rytin a vzkazů, nabízely jeden z nejhezčích výhledů na Prahu. Na vyvýšeném místě nad městem se dalo v klidu tiše sedět u doneseného lahváče nebo si číst a šumící metropoli pod sebou mít jako kulisu.

Letná: velkovýrobna pohody

Ze všeho zbyl jen ten výhled. Letná je aktuálně nejvíc trendy ve městě. Čtyřky zmizely – pryč je i legendární klub Wakata – a nahradily je bistra, kavárny a restaurace pro střední korporátní kádry.

Čtěte pokračování článku na webu Reflex.cz >>>

Celé téma podrobně v tištěném Reflexu, který vyšel ve čtvrtek 7. června.

Reflex 23/2018Reflex 23/2018autor: Archív

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.