Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Spolky, Praha i Metrostav dojednaly kompromis. Zástavba u Klamovky bude mít o budovu a patro méně

Spolky, Praha i Metrostav dojednaly kompromis. Zástavba u Klamovky bude mít o budovu a patro méně

Radnici Prahy 5, magistrátu, místním občanským spolkům a firmě Metrostav se podařilo dojednat kompromis ohledně plánované výstavby vedle parku Klamovka. Firma postaví o jeden dům méně a souhlasila se snížením tří obytných budov o jedno patro. Zvažovaná možnost odkupu pozemků magistrátem nakonec padla. ČTK podpis dohody dnes potvrdili Ilja Mráček ze Spolku za záchranu Klamovky a mluvčí Prahy 5 Jakub Večerka. Místní proti zástavbě bojují delší dobu. Součástí dohody je, že stáhnou odvolání, které podali proti územnímu rozhodnutí.

Na pozemcích na východ od parku chtěl Metrostav Development postavit devět objektů. Čtyři obytné domy měly mít sedm podlaží. Na základě dohody developer postaví o jeden obytný dům méně a budovy budou mít pouze šest podlaží. Pozemek, kde se nakonec stavět nebude, Metrostav prodá Praze 5, která tam postaví školku.

Součástí dohody je také to, že radnice podá žádost o změnu územního plánu na nižší koeficient zástavby, aby nebylo možné dodatečně dostavět další budovy. Firma se zavázala, že změnu nebude blokovat. Projekt má vydané územní rozhodnutí, místní obyvatelé proti němu loni podali odvolání. Na základě dohody spolky odvolání stáhly.

Podle Mráčka ze Spolku za záchranu Klamovky se místním sdružením podařilo zajistit si podporu všech zastupitelských klubů pro odkup pozemků magistrátem. Radní Karel Grabein Procházka (ANO), který má oblast majetku na starosti, však nakonec návrh zastupitelům nepředložil. Místním tak nezbylo než se smířit s kompromisním řešením zredukované výstavby.

Starosta Prahy 5 Pavel Richter (TOP 09) ocenil přístup developera. „Podle našich informací směřuje projednání odvolání proti projektu k vydání právoplatného územního rozhodnutí. Přesto na žádost městské části a jejích občanů přistoupili zástupci společnosti k jednacímu stolu a udělali mnoho ústupků,“ uvedl. Místním se podle něj podařilo vyjednat řadu ústupků.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744