Články odjinud

Správa hřbitovů zakázala hořící svíčky na hrobech. Použijte elektronické, radí

Správa hřbitovů zakázala hořící svíčky na hrobech. Použijte elektronické, radí
 

Správa pražských hřbitovů zakázala kvůli současnému suchému počasí, kdy hrozí riziko vzniku požáru, nechávat na hrobech hořící svíčky. Opatření platí do odvolání, lidé do té doby mohou používat elektronické svíčky. Správa o tom informovala na svých stránkách

K opatření hřbitovní správa přistoupila po pondělním požáru na vinohradském hřbitově, kde od hořící svíčky chytla tráva u jednoho z hrobů.

Mluvčí pražských hasičů Martin Kavka ČTK řekl, že požár nebyl velký, hořela tráva na ploše zhruba pět krát pět metrů kolem jednoho hrobu. „Někdo tam nechal zapálenou svíčku, která se roztekla, začal hořet vosk a následně od toho chytla tráva,“ uvedl mluvčí.

Správa pražských hřbitovů se stará o zhruba 230 tisíc hrobů na 29 hřbitovech. Kolem 40 procent hrobů je opuštěných a nezaplacených.

Počasí je o 40 dní napřed

Kromě dlouhodobého sucha se Česko potýká i s mimořádně teplým počasím. Podle meteorologů teploty odpovídají průměrům ze začátku prázdnin.

„Abychom zjistili, o kolik si počasí pospíšilo směrem k létu, spočítali jsme průměrnou teplotu na stanici Praha-Ruzyně za posledních 30 dní a hledali, pro jaké kalendářně nejbližší období odpovídá tato teplota dlouhodobým průměrům. Schválně jsme použili starší normál 1961-1990, aby lépe vynikl rozdíl mezi 'normální' a letošní teplotou,“ uvedli meteorologové z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Stejně jako počasí je posunutá i sklizeň ovoce, podle předsedy Ovocnářské unie ČR Martina Ludvíka asi o dva týdny. Druhým týdnem se sklízejí třešně, jahody a za 14 dní by měla začít sklizeň meruněk.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud