Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Stát nesmyslně trvá na dražbě veleslavínského zámku. Praha tak může přijít o zajímavý prostor

Stát nesmyslně trvá na dražbě veleslavínského zámku. Praha tak může přijít o zajímavý prostor

Ředitelka Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) Kateřina Arajmu trvá na konání dražby barokního zámku v pražském Veleslavíně, i když ji představitelé koalice v příštím vedení hlavního města v pondělí vyzvali k odložení dražby. Na sociální síti o jednání informoval Jan Chabr (TOP 09/Spojené síly pro Prahu), který vyzval lidi k sepsání petice proti dražbě zámečku. Podle ÚZSVM není v tuto chvíli tématem ani možný přímý prodej areálu městu, protože město nedodalo potřebné podklady. Veřejná dražba je vyhlášena na 30. listopadu a počáteční cena prodeje zámku je 382 milionů korun.

Nájemci zámku končí smlouva 30. listopadu a státu by od následujícího dne vznikly náklady na ostrahu, která podle propočtu úřadu vychází měsíčně na 70.000 korun. Kvůli tomu úřad odmítá zrušení nebo odložení dražby. Brzká dražba má zastavit chátrání areálu, do kterého úřad nemůže investovat. Dražbou se úřad snaží získat co nejvyšší výnos, což je podle Arajmu jeho povinností.

Prahu na jednání zastupovali vedle Chabra také Jan Čižinský (Praha Sobě) a kandidát koalice na primátora Zdeněk Hřib (Piráti). "Náš mandát k vyššímu jednání pravděpodobně vznikne 15. listopadu. Daný den musí dojít k oficiálním krokům, nicméně dle sdělení paní Arajmu jedinou cestou je, aby se Praha přihlásila sama do dražby, což procesně je nesmírně komplikovaná a takřka nemožná cesta," uvedl Chabr, který je kandidátem na radního pro legislativu. Ustavující zastupitelstvo, na němž bude zvolena nová rada hlavního města, je svoláno na 15.listopadu.

V minulém týdnu mluvčí magistrátu Vít Hofman uvedl, že Praha, která by chtěla areál využít pro sociální nebo kulturní potřeby, se snaží s úřadem domluvit na přímém prodeji zámku, při kterém by město do převodu nemovitosti platilo náklady za ostrahu. Mluvčí ÚZSVM Radek Ležatka však dnes ČTK řekl, že by v takové situaci bylo problematické, kdo by nesl odpovědnost v situaci, kdy by se v areálu něco stalo, například by spadla stěna jednoho z chátrajících objektů. Podle Ležatky nyní neexistuje důvod pro zrušení dražby. "Samozřejmě pokud se situace změní jsme připraveni jednat," sdělil.

Úřad se ohradil proti tvrzení, že by Arajmu v pondělí řekla, že nezvažuje bezúplatný či přímý prodej kvůli tomu, že Praha nesplňuje podmínku veřejného zájmu. Tyto dva způsoby převodu majetku jsou možné pouze výjimečně, a to pokud obec v žádosti doloží studii budoucího využití, proveditelnost projektu z hlediska věcného, finančního a časového. O záměru dražby byla podle úřadu v květnu informována radnice Prahy 6. "Přesto jsme žádnou takto podloženou žádost od Prahy 6 ani od magistrátu neobdrželi," sdělil ČTK Ležatka.

"ÚZSVM není přístupný tomu, aby obce získávaly majetek, ať už úplatně nebo bezúplatně. Vždycky si najdou nějaký důvod, proč tam ten veřejný zájem není," řekl ČTK Chabr. "ÚZSVM se snaží zohledňovat potřeby obcí a krajů v jednotlivých lokalitách, pokud k tomu má kvalifikované podklady," dodal Ležatka. V loňském roce bylo bezúplatně převedeno obcím 1642 nemovitostí.

Chabr by preferoval variantu plánované směny mezi Prahou a státem, respektive ministerstvem vnitra, které chce získat hasičské zbrojnice vlastněné městem. Na facebooku vyzval k tomu, aby lidé využili občanskou iniciativu a peticí se pokusili přesvědčit ministerstvo kultury, které vyslovilo souhlas s dražbou, aby souhlas odejmulo.

Chabr bude apelovat na to, aby se zámkem zabývalo zastupitelstvo na ustavujícím zasedání. Nicméně dodal, že zastupitelé na prvním jednání ještě nebudou mít dostatečné podklady, aby mohli zodpovědně rozhodnout o konkrétním postupu.

Zámek s historickým parkem, který se rozkládá na třech hektarech, pochází asi z roku 1725. Byl postaven podle plánů Kiliána Ignáce Dientzenhofera pro císařovnu Amálii Brunšvickou. Naposledy byl areál rekonstruován v roce 1986. ÚZSVM převzal barokní zámek v roce 2015 od ministerstva práce a sociálních věcí.

 

Šokující zjištění vědců: Pokud nejíte sladké, ohrožujete vlastní zdraví

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Výzkum profesora Macieje Banacha z Lodžské univerzity ukazuje, že dieta chudá na sacharidy představuje v dlouhodobé perspektivě riziko pro zdraví. Tým vědců sledoval 11 let více než 24.000 dobrovolníků, mužů i žen. Všichni drželi dietu, ale nikoli stejnou. Když vědci zjistili jejich zdravotní stav, životní styl a výživu, srovnávali rizika předčasné smrti.

Link

Účastníkům studie, kteří nejedli sacharidy, hrozilo o 32 procent vyšší nebezpečí, že zemřou o šest let dříve, než ti, jejichž strava obsahovala hodně sacharidů. Riziko, že člověk podlehne kardiovaskulární chorobě, vzrostlo o 50 procent, jestliže dotyčná osoba konzumovala málo sacharidů či dokonce žádné. U rakoviny bylo riziko o 30 procent vyšší.

Studie také ukázala, že osobám s normální váhou, které se rozhodly držet takovou dietu, hrozilo větší riziko předčasného úmrtí než lidem obézním. Výsledky se potvrdily i poté, co bylo přihlédnuto ke konzumaci alkoholu, kouření, fyzické aktivitě či chorobám jako je vysoký krevní tlak.

Podle autorů studie nejsou tyto výsledky spojeny jen s nízkým přísunem sacharidů. Souvisejí zřejmě i se zvýšenou konzumací proteinů a tuků. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) nadměrná konzumace červeného masa a uzenin bohatých na cholesterol a nasycené tuky přispívá ke vzniku některých druhů rakoviny, zejména střev a konečníku. Tyto látky mají rovněž na svědomí kardiovaskulární choroby. Navíc může hrát roli i snížená konzumace minerálních látek a vitamínů.

Link

Francouzská Národní agentura pro bezpečnost potravin (ANSES) varuje před "klinickými, biologickými a psychickými dopady" spojenými s odtučňovacími dietami. Vzhledem k nedostatku některých živin mohou nastat problémy s kostmi či s metabolismem. V dlouhodobé perspektivě tyto diety vedou k bludnému kruhu, kdy člověk znovu nabere shozené kilogramy.

Jestliže jsou diety chudé na sacharidy v krátkodobé perspektivě účinné, jsou dlouhodobě riskantní a neměly by být doporučovány, varuje profesor Banach. Je totiž důležité nevynechávat jeden druh potravy. Sacharidy, proteiny a tuky jsou pro stravování nezbytné. Podle nutričních poradců je výživová potřeba člověka pokryta, jestliže se strava skládá z asi 50 procent sacharidů, 20 procent proteinů a 30 procent tuků.

-1