Sto let Československa v bunkru pod Stalinem. Výstava na Letné připomíná hrůzy 20. století | info.cz

Články odjinud

Sto let Československa v bunkru pod Stalinem. Výstava na Letné připomíná hrůzy 20. století

Nové muzeum přinášející souhrnný přehled o životě ve střídajících se totalitních režimech Československa 20. století – to jsou další plány projektu Paměť národa nadace Post Bellum, která už od roku 2001 systematicky zkoumá a zachycuje tok československých dějin prostřednictvím příběhů jejich jednotlivých aktérů.

Demoverzi toho, jaký vizuální charakter by měla budoucí instituce mít, nyní nadace společně s Ústavem pro studium totalitních režimů a pražským magistrátem připravily v podobě výstavy, která je symbolicky k vidění v unikátních prostorách letenského podzemního bunkru pod bývalým pomníkem Stalina.

Vize moderního muzea, které by namísto klasických vitrín využívalo aktuální multimediální a audiovizuální prostředky jako je videomapping, zvukové efekty, interaktivní „zážitkové“ prvky apod., má zastánce i odpůrce – zejména je ale podmíněna finančně. Post Bellum cílí na výslednou částku 10 milionů korun, z níž více než třetinu už stihlo získat z jednotlivých grantů, respektive od donorů a sponzorů projektu. Zbytek má do nadační kasy přibýt ze založené sbírky, o které se ředitel Post Bellum Mikuláš Kroupa vyjadřuje jako o novodobé akci „Národ sobě“.

Na Sibiř i do soudní síně

Dočasná výstava má návštěvníky provést dramatickými historickými milníky 20. století, jako jsou válečné fronty, prostředí sibiřských legií, komunistické monstrprocesy či atmosféra Sametové revoluce. Symbolická souvislost se stoletým výročím vzniku Československého státu je pádným argumentem například pro pražskou primátorku Adrianu Krnáčovou (ANO). „Je to záslužný čin. Prostor je spjatý s našimi dějinami a magistrát poskytne veškerou součinnost, aby zde výstava ke 100 letům od vzniku Československa byla,“ říká Krnáčová.

Narušení klidného provozu Letenských sadů vidí jako problém starosta Prahy 7 Jan Čižínský (KDU-ČSL) i náměstkyně primátorky Petra Kolínská (SZ). Ti se vyhrazují zejména proti možnému vzniku stálé expozice spojené s výstavbou muzea. Ta by podle nich dlouhodobě poškodila oblast, která je oblíbeným relaxačním místem Pražanů.

Kam s ní?

O vhodnosti místa není ostatně přesvědčen ani Kroupa, který si je vědom jeho technických limitů. Polorozpadlé místnosti a popraskané zdivo mají sice jedinečnou akustiku i atmosféru, jejíž tísnivost rezonuje s tíživými tématy a příběhy 20. století, organizátoři ale věří, že podobných, zatím nevyužívaných míst, nabízí Praha více.

Výstava ke 100. výročí republiky autor: Post Bellum

Současná expozice má trvat od října 2018 do léta 2019. „Věřím, že výstava otevře diskuzi a že tento národ si kvalitní a moderní muzeum totalitních režimů zaslouží,“ je přesvědčen Mikuláš Kroupa. „Chceme zprostředkovat obrovskou zkušenost předešlých generací, které nasazovaly životy za naši svobodu a jsme přesvědčeni, že místo, kde by lidé sdíleli své vzpomínky a zkušenosti, debatovali o nich a vzdělávali se, je potřeba více než kdy dřív,“ tvrdí a jeho slova potvrzuje i provozní ředitel nadace Jan Palouček.

„Paměť národa zaznamenává už 15 let vzpomínky pamětníků 20. století. Je pro nás důležité vyprávět historii skrze příběhy lidí, kteří ji zažili. Jednoznačně to byli lidé, kteří bojovali za to, aby tato společnost zůstávala svobodná, a v tom smyslu má projekt přesah i do dnešních dnů,“ řekl Info.cz Palouček.

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud