Stovky taxikářů krouží centrem Prahy. Víme, kde všude hrozí dopravní kolaps | info.cz

Články odjinud

Stovky taxikářů krouží centrem Prahy. Víme, kde všude hrozí dopravní kolaps

Taxikáři dnes v Praze opět protestují proti službám typu Uber. Dopoledne se sjížděli na Strahově, odpoledne vyrazili ve dvou kolonách směrem na magistrálu v okolí I. P. Pavlova. Taxikářů se na Stahově podle údajů organizátorů sešlo 1800 až 2000. Situaci monitorují policisté i s využitím vrtulníku.

První kolona vyjela ve směru přes Chotkovy sady, kolem úřadu vlády a přes Hlávkův most na magistrálu. Druhá sjíždí ze Strahova na Holečkovu a jede přes Zborovskou, Jiráskův most a Resslovu na I. P. Pavlova, kde rovněž najede na magistrálu. Poté plánují taxikáři jezdit podle předpisů po obou trasách ve smyčce tam a zpátky. Blokádu magistrály ani jiných ulic neplánují. Po dvou hodinách se vrátí na Strahov. Zítra se plánují sejít ve stejný čas na stejném místě a akci zopakovat. Taxikáři mají parkoviště u strahovského stadionu zamluvené u magistrátu i na příští týden. 

Řidiči pokládají alternativní přepravní služby za nekalou konkurenci. Vyčítají státním úřadům, že se situací nic nedělají. „Je to jedna z posledních možnosti, jak poukázat na nelegální službu Uber a donutit tak ministerstva, aby konala. Od změny vyhlášky v říjnu se stále téměř nic nezměnilo a nelegálních řidičů stále přibývá, přitom je zcela jasné, že porušují zákon,“ řekl přímo na místě Blesk.cz Lukáš, jeden z protestujících taxikářů.

Protest taxikářů ale vyvolal i kritiku, vyjádřil se proti němu ministr dopravy Dan Ťok (za ANO) či taxislužba Modrý anděl. Podle jednatele firmy Roberta Faltýnka je nepřípustné, aby si protestující taxikáři vzali pro vyjádření svého nesouhlasu jako rukojmí řidiče v Praze, kteří jejich pomalou jízdou musejí trpět. Důvod protestů je podle něj však legitimní a služby typu Uber by se měly regulovat.

Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) se protest týká magistrátu, který se zástupci nespokojených taxikářů jednal, nikoli vlády. Vláda podle něj věc řeší a pokud ho na jednání běžným způsobem pozvou, rád je vyslechne. Ministr dopravy Dan Ťok (nestr. za ANO) uvedl, že za protestujícími taxikáři dnes nedorazí a bude s nimi jednat na pravidelné schůzce 23. února.

Služba Uber je alternativou taxi. Lidé si přes aplikaci v mobilním telefonu mohou zavolat řidiče, který je odveze na požadovanou adresu. Řidiči jezdí buď pro společnost, nebo jako živnostníci ve vlastním autě. Partnerských řidičů je v Praze podle firmy kolem 2000. Řidičů taxi je v hlavním městě podle odhadů zhruba 8300 a vadí jim, že řidiči Uber nemají auta evidovaná jako vozidla taxislužby a nemají taxametry. Uber tvrdí, že není taxislužba, ale že nabízí spolujízdu v rámci sdílené ekonomiky.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna ve 3 hodiny ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Game of Thrones s08e01 - shrnutí prvního dílu

Game of Thrones s08e02 - shrnutí druhého dílu

Články odjinud