Svět se sejde v Dejvicích. Festival ambasád představí kuchyně a kulturu téměř 50 zemí | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Svět se sejde v Dejvicích. Festival ambasád představí kuchyně a kulturu téměř 50 zemí

Svět se sejde v Dejvicích. Festival ambasád představí kuchyně a kulturu téměř 50 zemí

Degustaci pokrmů z celkem 46 zemí si pro návštěvníky přichystal třetí ročník kulinářského Festivalu ambasád Food and Culture. Akce, kterou bude v sobotu hostit dejvické Vítězné náměstí a pořádá ji Praha 6 spolu s Farmářskými trhy na Kulaťáku, představí jednotlivé kuchyně z Evropy, Asie, Afriky a Ameriky. Vstup je tradičně zdarma.

Událost minulý rok navštívilo 12 tisíc lidí. Letošní návštěvníci si navíc budou moci užít širší nabídku. Loni akci zaštítilo 37 ambasád. Letos poprvé se na festivalu představí Brazílie, Kanada, Kypr, Maďarsko, Mexiko, Moldavsko, Řecko, Srbsko, Slovensko a Spojené arabské emiráty. Záštitu nad festivalem letos převzala také Hospodářská komora České republiky.

„Jsem rád, že zde budu moci představit mojí oblíbenou kuchyni Spojených arabských emirátů,“ řekl na tiskové konferenci k Festivalu ambasád šéfkuchař restaurace Grand Cru Jan Punčochář. Připravovat bude například humus, tabouleh, falafel, jehněčí nebo kachní špíz.

Na místě zůstanou i tradiční farmářské trhy, které na Kulaťáku běží již devátou sezónu. Návštěvníci si tak vedle exotických kuchyní budou moci nakoupit běžné zboží, na které jsou zvyklí. Akce bude mít prodlouženou prodejní dobu. Lidé ji mohou navštívit mezi 8. a 16. hodinou.

„Myšlenka vznikla u nás na Farmářském trhu na Kulaťáku při představení sdružení zemí Jihovýchodní Asie ASEAN. Nápad oslovit všechny ambasády iniciovali velvyslanci Thajska a Malajsie. Podobné akce v menším měřítku jsme již pořádali, například země Jihovýchodní Asie se k nám pravidelně vrací. Takto velkou akci jsme však uspořádali v loňském roce poprvé. Její úspěch nás překvapil, zájem ambasád i návštěvníků byl enormní, proto jsme se rozhodli akci zopakovat i letos,“ komentoval jeden z organizátorů Farmářských trhů na Kulaťáku, jež se spolu s Prahou 6 na akci podílí, Pavel Šťastný.

Vedle gastronomie a nákupů si budou moci návštěvníci užít také hudby a kultury jednotlivých států. Na pódiu se vystřídá několik zahraničních produkcí.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.