Články odjinud

TOP 09 a STAN jako rovnocenní partneři. Na pražský magistrát budou kandidovat společně

TOP 09 a STAN jako rovnocenní partneři. Na pražský magistrát budou kandidovat společně

Zástupci politických stran TOP 09 a STAN dnes podepsali memorandum o spolupráci a sestavení společné kandidátky pro podzimní komunální volby v Praze. Volební program a lídra představí 5. dubna. Předseda TOP 09 a eruoposlanec Jiří Pospíšil uvedl, že by kandidátku rád vedl, záležet bude na dohodě a členské základně. Nyní budou strany jednat s dalšími subjekty.

Nynější spolupráce by měla mít formu koalice. Podle Pospíšila je projekt otevřený i nezávislým odborníkům či politickým stranám, které nahlížejí na současné fungování Prahy stejně jako TOP 09 a STAN. Základem ale bude spojenectví TOP 09 a STAN. Přistupujeme do něj jako rovní partneři, řekl Pospíšil.

Program nové koalice bude zaměřen například na rozvoj dopravní infrastruktury, bydlení, školství nebo posílení transparentnosti rozhodování. Už nyní máme experty, kteří jednotlivé kapitoly rozpracovávají, řekl Pospíšil. Konkrétní budou strany až v dubnu.

V zastupitelstvu Prahy je TOP 09 v opozici. STAN je naopak v rámci Trojkoalice (SZ, KDU-ČSL a STAN) ve vedení města a vládne v Praze společně s ANO a ČSSD. Stále platí koaliční smlouva, kterou máme v Trojkoalici i koalici na hlavním městě a rádi bychom v tomto formátu dokončili volební období, řekl předseda STAN v Praze a starosta Lysolají Petr Hlubuček. Pospíšil řekl, že strany se před každým jednáním zastupitelů sejdou a budou se vzájemně informovat o jednotlivých krocích při jednání.

Zelení v úterý zaslali STAN nabídku pokračovat v Trojkoalici. Na to STAN nepřistoupí. Nakonec jsme se rozhodli dát přednost spolupráci s TOP 09 a jít jiným směrem, řekl Hlubuček.

V uplynulých týdnech jednala TOP 09 o možné spolupráci v komunálních a senátních volbách rovněž s lidovci. Dohoda ale uzavřena nebyla.

Komunální volby se letos budou konat nejpozději 5. a 6. října. Senátní volby by mohly být o týden či dva později, tedy ve stejných dnech, v jakých se uskutečnily před šesti lety.

 

Články odjinud