Tragická bilance požáru hotelu v Praze vzrostla na čtyři mrtvé. V nemocnici zemřel další člověk | info.cz

Články odjinud

Tragická bilance požáru hotelu v Praze vzrostla na čtyři mrtvé. V nemocnici zemřel další člověk

Tragická bilance sobotního požáru hotelu Eurostars v neděli v poledne zvedla na čtyři mrtvé. Ještě před příjezdem záchranářů zemřel jednadvacetiletý Němec a o rok mladší žena z Jižní Koreje. Další dvě ženy podlehly těžkým zraněním v nemocnici. Policisté dále zjistili, že mezi zraněnými jsou tři občané Nizozemska, Turek a Francouz.

„Totožnost dvou žen, které zemřely v nemocnici kriminalisté zjišťují, uvedl novinářům policejní mluvčí. Policisté komunikují podle něj se zastupitelskými úřady obětí a zraněných a jejich prostřednictvím informují rodinné příslušníky. Vážně zranění lidé zůstávají v nemocnici. Ti, kteří se nadýchali kouře, už byli propuštěni nebo si je lékaři nechali na pozorování.

„Na místě během sobotního požáru zemřel muž ze Spolkové republiky Německo ročník narození 1996 a žena z Jižní Koreje ročník narození 1997. Mezi zraněnými, kteří zůstávají v nemocnici, jsou tři občané Nizozemí, z nichž dva jsou muži ročník narození 1963 a 1935, a žena ročník 1939. Dalším zraněným je muž u Turecka ročník narození 1979 a muž z Francie 1984,“ informoval Daněk s tím, že Francouz byl již z nemocnice večer propuštěn.

V hotelu byla ubytována více než stovka hostů, hasiči v době požáru evakuovali 34 osob, některé zachraňovali z pokojů, chodeb i okenních říms pětipatrové budovy. Všechny ubytované kontaktovala během večera a noci cizinecká policie, která je bude postupně vyslýchat. Hotel našel pro cizince náhradní ubytování na třech jiných místech v hlavním městě.

Na místě od rána pokračují v práci vyšetřovatelé policie i hasičů, experti Kriminalistického ústavu i soudní znalci. Zjišťují, kde a proč začalo hořet, podle prvních informací se oheň rozšířit z klimatizace.

I když hosté mají v hotelových pokojích své osobní věci i cestovní doklady, policisté je z bezpečnostních důvodů zatím nemohou do hotelu pustit. „V případě, že turisté potřebují odcestovat zpět do svých domovů, ať se o pomoc s vyřízením náhradních dokladů obrací na své zastupitelské úřady,“ dodal Daněk. K hotelu se dnes dopoledne dostavili například zástupci jihokorejského velvyslanectví, s novináři ale nechtěli mluvit. Až vyšetřovatelé dokončí práci, hotel bude předán majiteli. Je možné, že se tak stane dnes večer nebo během pondělí.

S policisty jsou v kontaktu také majitelé hotelu, který patří španělskému hotelovému řetězci Hotusa. „Je nám to strašně líto, učiníme všechno, co je potřebné ve vztahu k poškozeným,“ řekl novinářům právní zástupce vlastníka hotelu Václav Vlk. Hotel měl podle něj předpisy požární bezpečnosti v pořádku a čeká na závěry vyšetřovatelů o příčinách požáru. Za předčasné považuje úvahy o tom, jaké škody hotelu vznikly a jak budou vypadat oprava poškozené budovy.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud