Transparentní Praha? Koalice chce zpřehlednit práci magistrátu i městských firem a organizací | info.cz

Články odjinud

Transparentní Praha? Koalice chce zpřehlednit práci magistrátu i městských firem a organizací

Transparentní Praha? Koalice chce zpřehlednit práci magistrátu i městských firem a organizací
 

Současná koalice v Praze se v programovém prohlášení zavázala zajistit transparentnost magistrátu, městských organizací i firem včetně zveřejňování smluv. Podle opozice je právě zveřejňování smluv problematické v případě městem vlastněných firem. Piráti kvůli tomu nedávno podali žalobu na společnost Výstaviště Praha. Podle magistrátu toho město dělá pro zvýšení transparentnosti hodně, spustilo například portál s otevřenými daty či řadu webových stránek, sloužících k informování veřejnosti.

Podle mluvčího Prahy Víta Hofmana magistrát v tomto volebním období začal například zveřejňovat všechny chystané změny územního plánu na webu, zřídil portál s nabídkou nemovitostí k prodeji či pronájmu nebo prostřednictvím firmy Operátor ICT spustil datovou platformu Golemio, kde mohou lidé či firmy zdarma stahovat datové soubory s informacemi o fungování města. Praha také spustila protikorupční web, kde mohou lidé hlásit podezření na korupční jednání, nebo aplikaci Změňte.to, prostřednictvím které mohou Pražané magistrátu hlásit problémy, které v ulicích zjistí.

Se začátkem roku 2016 začal platit zákon o registru smluv, podle kterého musí veřejné instituce zveřejňovat smlouvy v centrálním internetovém registru. Podle opozice má Prahaprávě v tomto bodě rezervy, a to zejména v případě městem vlastněných společností. Pirátský zastupitel Adam Zábranský, který se dlouhodobě věnuje transparentnosti veřejné správy, považuje pokrok v této oblasti za poslední čtyři roky za hrubě nedostatečný.

"Například Pražská plynárenská účelově vydala dluhopisy obchodovatelné na burze, aby se vyhnula povinnosti smlouvy zveřejňovat. Jiné firmy u smluv často nezveřejňují ceny, například Výstaviště. Tato městská společnost ještě před měsícem nezveřejňovala ceny o 96,5 procent smluv v registru, po našem upozornění došlo k částečné nápravě. Stále ale nezveřejňují ceny u 58,6 procent smluv, což je pořád příliš vysoké číslo," uvedl Zábranský. Dodal, že vedení města problém více méně ignoruje.

Praha před zhruba rokem schválila protikorupční strategii, kterou podle Hofmana postupně naplňuje. Dle Pirátů nicméně zůstává jen na papíře. "Vedení Prahy a úředníci jsou naprosto nečinní, ačkoliv jsem je opakovaně žádal o naplňování schválené strategie," uvedl. Dodal, že za úspěchy vedení města se dá považovat portál otevřených dat, realitní portál a datová platforma Golemio, potenciál všech tří projektů nicméně zůstává nenaplněn.

Praha několik let protikorupční strategii vůbec neměla. Před schválením stávajícího znění začátkem loňského roku schválili radní poslední verzi v říjnu 2011. Platit měla na roky 2011 až 2014. Úplně první verze byla vytvořena ve volebním období mezi lety 2006 až 2010.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud