Úspěch českých studentů v USA: Tým z pražského gymnázia se pravidelně účastní prestižní soutěže pro mladé techniky | info.cz

Články odjinud

Úspěch českých studentů v USA: Tým z pražského gymnázia se pravidelně účastní prestižní soutěže pro mladé techniky

Studentům pražského gymnázia PORG se podařilo vytvořit tým, který Českou republiku pravidelně reprezentuje na soutěži FIRST Robotic Competition. Ta se pořádá od roku 1992 a účastní se jí více než sedm tisíc týmů z celého světa. Český tým se jí poprvé zúčastnil v roce 2016 a s projektem R.U.R. #5996 se probojoval až do finále.  

Hlavní úkol soutěže je jasný – během šesti týdnů postavit funkčního robota. Ten musí vždy vyhovovat požadavkům zadání, které studenti dostanou předem. Každý tým musí dbát na svou propagaci, vytvořit si grafiku a sehnat sponzory. Po dokončení robota dochází k jeho zapečetění, zabalení a odeslání do USA, kam jej následuje i zbytek týmu.

Studenti se nejprve zúčastní regionálních kol a nakonec mají šanci probojovat se až do finále. Tento velký úspěch se povedl hned prvnímu českému týmu s projektem R.U.R. #5996. V letech 2017 a 2018 se na něj bohužel nepodařilo navázat.

Letos Česko reprezentoval robot Vojta. Ten v sobě ukrýval všechny zkušenosti, které čeští studenti nasbírali v minulých ročnících soutěže, ale do finále bohužel nepostoupil. Podle zástupce týmu Adama Bělohlávka se českým studentům letos podařilo vytvořit „konkurenceschopného robota na nejvyšší úrovni“. Měl čtyřkloubové rameno a úkoly plnil spolehlivě, ale nebyl moc rychlý, což nakonec studenty připravilo o vytoužený úspěch. „V té technické stránce jsme se letos posunuli na úplně nejvyšší úroveň, na jaké jsme za ty tři roky byli. Zadání bylo letos o hodně komplikovanější než v roce 2016, kdy jsme se dostali do finále,“ uvedl Bělohlávek pro INFO.cz

Český tým z gymnázia PORG plánuje účast v soutěži i v následujících letech. „Chceme reprezentovat i v příštím roce. Já osobně bych se této soutěže rád účastnil, dokud budu moci,“ dodal zástupce týmu.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna brzo ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Články odjinud