Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

V potu tváře otevírají podezřelá zavazadla: jak pracují čeští pyrotechnici a jaké kuriozity nacházejí?

V potu tváře otevírají podezřelá zavazadla: jak pracují čeští pyrotechnici a jaké kuriozity nacházejí?

V poslední době došlo na území Prahy hned k několika nálezům podezřelých předmětů, ke všem z nich je podle ředitele Pyrotechnické služby Policie České republiky Michala Dlouhého nezbytné přistupovat s maximální opatrností a profesionalitou. Za výjezdy k zavazadlům stojí často lidská roztržitost. Jaký je obsah odložených kufrů či batohů? Specialisté v těžkých oblecích občas narážejí na skutečné kuriozity.

Policejní pyrotechnici vyjíždějí k případům odložených zavazadel ve chvíli, kdy se vyhodnotí jako podezřelé předměty. Dvě jednotky specialistů v Praze a Olomouci pak pro tyto případy vykrývají celou Českou republiku. Od té doby, co vláda v květnu loňského roku vyhlásila první stupeň ohrožení terorismem v návaznosti na události v zahraničí, je prověřování těchto předmětů ještě závažnějším tématem.

„Nejčastějšími místy, kde k prověřování podezřelých předmětů dochází, bývají nádražní haly, obchodní domy nebo stanice metra. Pokaždé je nezbytné přijmout odpovídající opatření jako vyklizení prostoru a zamezení přístupu osob k podezřelému předmětu. V metru dochází k jeho zastavení, soupravy případně nezastavují v dotčené stanici a podobně,“ vysvětlil ředitel policejních pyrotechniků Michal Dlouhý.

Prověřování odložených zavazadel probíhá ve speciálním pyrotechnickém obleku pomocí tyčí odstupné manipulace, velkých či malých na dálku řízených robotů, mobilních rentgenů a podobně.

Co uvnitř skutečně bývá?

„Stává se, že v odloženém kufru není nic. Nejspíš se ho chtěl někdo zbavit a kolemjdoucí osoba či policista si ho všimli. Roztržití turisté často odkládají zavazadla a někam si odběhnou. Vzhledem k současné situaci ve světě ale nemůžeme brát žádné tyto události na lehkou váhu,“ upozornil Michal Dlouhý.

Více se dočtete na Blesk.cz

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744