Články odjinud

V Praze dnes autoři představí projekt Visegrád čte dětem. Zúčastní se ho zástupci Česka, Polska, Slovenska a Maďarska

V Praze dnes autoři představí projekt Visegrád čte dětem. Zúčastní se ho zástupci Česka, Polska, Slovenska a Maďarska

V pražském hotelu Ambassador dnes autoři představí projekt Visegrád čte dětem, který je určen pro děti a rodiče, školy, knihovny či rodinná centra. Akce se uskuteční od 1. do 10. června. Zúčastní se ho zástupci zemí visegrádské čtyřky z Česka, Polska, Slovenska a Maďarska. Do mezinárodního projektu se poprvé zapojí tuzemský celostátní projekt Týden čtení dětem, který letos už poosmé poukáže na to, jak je prospěšné dětem předčítat.

Součástí týdne budou akce nejrůznějšího typu, mezigenerační aktivity, setkání se spisovateli nebo malé dílny pro děti a rodiče. Cílem projektu je motivovat rodiče, aby svým dětem hlasitě předčítali.

Program v hotelu Ambassador bude moderovat herec Martin Dejdar. Na akci vystoupí mimo jiné i autorka dětských knížek Ivona Březinová, manželé badmintonista Petr a biatlonistka Gábina Koukalovi a herci scénického čtení Listování s představením Zahrada od Jiřího Trnky. Hosté si užijí i hudební doprovod v podání kapely Mirai.

„My, rodiče, míváme často dojem, že bychom svým dětem měli vnímání světa uspíšit, zatraktivnit, otevřít jim všechny možné přístupové cesty. Naše děti však nejvíce potřebují přítomnost druhého člověka, ne toho virtuálního na displeji televize nebo chytrého mobilu, ale živého, moudrého průvodce. Ne vždy si uvědomujeme, jak negativní vliv na dětskou duši má přebytek virtuálních vjemů. Myšlenka čtení dětem je tak univerzální, že není důvod jí vytyčovat hranice,“ uvedla Eva Katrušáková, ředitelka iniciativy Celé Česko čte dětem.