V Praze si dají sraz desetitisíce fanoušků Harley Davidson. Město chce soukromou akci sponzorovat pěti miliony | info.cz

Články odjinud

V Praze si dají sraz desetitisíce fanoušků Harley Davidson. Město chce soukromou akci sponzorovat pěti miliony

Praha by mohla pěti miliony korun podpořit oslavy 115. výročí americké značky motocyklů Harley-Davidson, které se v metropoli uskuteční v létě. Finanční podporu pro pořadatelskou společnost Klasik Moto dnes schválil výbor pro kulturu a cestovní ruch zastupitelstva. Podporu akce ještě musí schválit radní a zastupitelé hlavního města. Celkové náklady akce jsou 91,16 milionu korun.

Podporu srazu motorkářů řešili loni v prosinci i středočeští zastupitelé, jejich rozhodování provázely spory. Nakonec schválili poskytnutí deseti milionů korun. Opozice to označila za plýtvání veřejnými penězi, když kraj poskytuje tak vysokou částku soukromému subjektu na akci, která se koná v hlavním městě.

Stejně tak se dnes pražští zastupitelé dohadovali, zda je akce pro hlavní město přínosná. "Myslím si, že za pět milionů korun dostaneme báječnou propagaci hlavního města Prahy," řekla při jednání výboru náměstkyně primátorky Eva Kislingerová (ANO).

Podle analýzy společnosti KPMG bude akce pro Prahu dobrou reklamou. Na oslavy má přijet 60.000 řidičů motorek a 40.000 dalších návštěvníků. Mezi nimi by měli být zejména movitější lidé ve věku 30 až 50 let. "Na osobu se uvažuje, že jeden člověk za den utratí 3500 až 4700 korun," dodala Kislingerová.

Výhrady měl mimo jiné zastupitel Matěj Stropnický (Zelení/Trojkoalice), podle kterého akce bude mít negativní dopad na život v metropoli. "Šedesát tisíc motorek to je pro mě hodně hluku, hodně smradu, velké oteplování města v době, kdy vrcholí horká letní sezona. V době, kdy kropíme ulice na náklady města, aby se po nich neprášilo tolik, aby se v dalo trochu dýchat víc," řekl. Pět milionů korun se mu zdá moc i vzhledem k tomu, že pořadatelská firma je "poměrně bohatá".

60 tisíc Harleyů v Praze: Co se bude dít, kudy pojede spanilá jízda? Čtěte zde >>>

Podle zastupitele Václava Novotného(TOP 09) by mělo být zajištěno, aby peníze poskytnuté Prahou byly určené na nájem Výstaviště v Holešovicích.

V České republice je registrováno 1,1 milionu motocyklů s průměrným stářím 32,5 roku. Harley-Davidson loni v Česku prodal 472 nových strojů a dalších 359 motorek si majitelé přivezli jako ojeté. Společnost Klasik Moto harleye do ČR dováží.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud