Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Vandalové posprejovali sochu maršála Koněva na Praze 6. „Zdobí“ ji rudé letopočty

Vandalové posprejovali sochu maršála Koněva na Praze 6. „Zdobí“ ji rudé letopočty

Socha maršála Ivana Koněva na náměstí Interbrigády na Praze 6 se stala terčem vandalů. Někdo na podstavec sochy ze všech čtyř stran nasprejoval rudou barvou letopočty 1956, 1961, 1968 a také 2017. Případem se už zabývá policie, upozornil server Aktuálně.cz.

Tento týden se u památníku maršála Ivana Koněva na Praze 6 sešli komunisté a zástupci ruské ambasády, aby památku sovětského vojevůdce uctili. Ve čtvrtek dopoledne pak přijala policie oznámení, že pomník někdo posprejoval červenou barvou. Ze všech čtyř stran mají být nasprejovány letopočty 1956, 1961, 1968 a 2017.

„Strážníci vyrozuměli Odbor dopravy a životního prostředí ÚMČ Praha 6, jejichž pracovníci budou zajišťovat odstranění nápisů. Postup budou koordinovat s Policií ČR. Pachatel či pachatelé v době přítomnosti hlídky městské policie na místě již nebyli,“ uvedla pro Aktuálně.cz mluvčí strážníků Irena Seifertová.

Ivan Koněv se v roce 1945 zasloužil o osvobození Prahy, stál ale i za brutálním potlačením maďarského povstání v roce 1956 a o pět let později, tedy v roce 1961, se podílel na stavbě Berlínské zdi, jak připomíná server.

Co se týče letopočtu 1968, ten je nepochybně odkazem na sovětskou okupaci Československa. Koněv byl za své vojenské zásluhy několikrát vyznamenán. Stal se Hrdinou Sovětského svazu, Hrdinou Československé socialistické republiky a vyznamenán byl například také sedmi Leninovými řády.

Dle portálu Aktuálně.cz ví o poničení sochy už i starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09). Právě ten navrhl, aby byla socha doplněna tabulkou, která by vysvětlovala celé působení Ivana Koněva, tedy včetně vedení potlačení maďarského povstání a stavby Berlínské zdi. Proti tomu se ruská ambasáda kriticky vymezila. 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744