Články odjinud

Vánoční strom pro Prahu je na cestě, za týden už bude zářit. Podívejte se, jak ho řezali

Vánoční strom pro Prahu je na cestě, za týden už bude zářit. Podívejte se, jak ho řezali

V Roztokách u Křivoklátu dnes dopoledne odborníci uřízli vánoční strom pro Prahu. Zhruba 24 metrů vysoký smrk ztepilý by měl být na Staroměstském náměstí poprvé rozsvícen v sobotu. Odpoledne čeká strom převoz do Nučic u Prahy, odkud bude v pondělí v noci převezen do Prahy. Kácení přihlíželo několik set lidí, v galerii můžete vidět fotografie od redakce Blesk.cz.

Řezání stromu zahájil Jiří Vorlíček, který se na kácení vánočního stromu podílí už pošesté. "Vyřízneme násek a po dohodě s jeřábníkem si potřebujeme ten strom potom trošičku našponovat do toho směru, kde předpokládáme, že chceme, aby se nám zhoupl," popsal Vorlíček postup kácení. Kolem 10:00 už uříznutý strom visel na jeřábu, nyní pokračuje jeho očišťování a příprava k naložení na speciální nákladní vůz.

Šestašedesát let starý smrk nebude jako vánoční strom sloužit poprvé, jedna z místních rodin ho v době, kdy se ještě snadno vešel domů, měla během svátků ozdobený v domku, poté ho vysadila na jeho dosavadní místo v údolí Berounky.

Strom, který byl vybrán z přibližně 20 kandidátů, dosud stál na soukromém pozemku v blízkosti drátů vysokého napětí. Majitel by ho proto musel nechat odstranit i v případě, že by strom pro vánoční trhy nebyl vybrán. Tip v soutěži o strom na Staroměstské náměstí dal muž, jenž návrhy na jehličnany, které mají před Vánoci zdobit Staroměstské náměstí, pravidelně posílá.

Organizátoři trhů na Staroměstském náměstí nechají strom postavit v noci na úterý. V loňském roce zdobil Staroměstské náměstí dvaadvacetimetrový smrk z Pecky v Královéhradeckém kraji.

 

Články odjinud