Články odjinud

Výstava filmových kostýmů: V Tančícím domě zájemci uvidí i Velorex z filmu Vrchní, prchni!

Výstava filmových kostýmů: V Tančícím domě zájemci uvidí i Velorex z filmu Vrchní, prchni!

V pražském Tančícím domě dnes začíná výstava Retro biják 60. - 90. let, která připomene kinematografii bývalého Československa. Největší filmová výstava od roku 1987 představí 200 kostýmů z téměř 70 filmů, pohádek a seriálů, které byly natočeny v Československu ve druhé polovině minulého století.

 

Všechny vystavené kostýmy jsou originály zapůjčené z Barrandovských ateliérů a České televize. Většina kostýmů je vystavena a ukázána veřejnosti poprvé. Výběr filmů byl sestaven na základě hlasování 400.000 diváků, výstava tak ukáže průřez tím nejpopulárnějším z československé kinematografie.

„Originální kostýmy z filmů jsou doplněny dobovými fotografiemi, plakáty a dalšími filmovými rekvizitami tak, aby co nejlépe vystihly to nejznámější z konkrétního díla,“ uvedla kurátorka výstavy Jana Sommerová.

Na výstavě tak nechybí historicky první selfie tyč, kterou používala Betsy v podání Ivy Janžurové ve filmu Zabil jsem Einsteina, pánové! Oblíbenou komedii Vrchní, prchni! zase připomínají pletené kostýmy s bambulemi. Oscarem oceněný snímek Ostře sledované vlaky připomene 'lechtivá' scéna s razítkem a na výstavě nechybí ani ilustrace od Adolfa Borna či Káji Saudka, které jsou spojené s komediemi Jak svět přichází o básníky a Kdo chce zabít Jessii?

Z trilogie Slunce, seno... na návštěvníky čekají kostýmy a originální postel ze scén s babičkou Škopkovou. Sci-fi seriál Návštěvníci se připomíná vedle kostýmů superpočítač CML, tedy Centrální Mozek Lidstva. Ze seriálu Arabela jsou vystaveny kostýmy celé královské rodiny a z filmu Tři veteráni kostýmy princezny Bosany a Pankráce a téměř patnáctimetrový frňákovník.