Výstava filmových kostýmů: V Tančícím domě zájemci uvidí i Velorex z filmu Vrchní, prchni! | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Výstava filmových kostýmů: V Tančícím domě zájemci uvidí i Velorex z filmu Vrchní, prchni!

Výstava filmových kostýmů: V Tančícím domě zájemci uvidí i Velorex z filmu Vrchní, prchni!

V pražském Tančícím domě dnes začíná výstava Retro biják 60. - 90. let, která připomene kinematografii bývalého Československa. Největší filmová výstava od roku 1987 představí 200 kostýmů z téměř 70 filmů, pohádek a seriálů, které byly natočeny v Československu ve druhé polovině minulého století.

 

Všechny vystavené kostýmy jsou originály zapůjčené z Barrandovských ateliérů a České televize. Většina kostýmů je vystavena a ukázána veřejnosti poprvé. Výběr filmů byl sestaven na základě hlasování 400.000 diváků, výstava tak ukáže průřez tím nejpopulárnějším z československé kinematografie.

„Originální kostýmy z filmů jsou doplněny dobovými fotografiemi, plakáty a dalšími filmovými rekvizitami tak, aby co nejlépe vystihly to nejznámější z konkrétního díla,“ uvedla kurátorka výstavy Jana Sommerová.

Na výstavě tak nechybí historicky první selfie tyč, kterou používala Betsy v podání Ivy Janžurové ve filmu Zabil jsem Einsteina, pánové! Oblíbenou komedii Vrchní, prchni! zase připomínají pletené kostýmy s bambulemi. Oscarem oceněný snímek Ostře sledované vlaky připomene 'lechtivá' scéna s razítkem a na výstavě nechybí ani ilustrace od Adolfa Borna či Káji Saudka, které jsou spojené s komediemi Jak svět přichází o básníky a Kdo chce zabít Jessii?

Z trilogie Slunce, seno... na návštěvníky čekají kostýmy a originální postel ze scén s babičkou Škopkovou. Sci-fi seriál Návštěvníci se připomíná vedle kostýmů superpočítač CML, tedy Centrální Mozek Lidstva. Ze seriálu Arabela jsou vystaveny kostýmy celé královské rodiny a z filmu Tři veteráni kostýmy princezny Bosany a Pankráce a téměř patnáctimetrový frňákovník.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.