Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Výstava fotografií z ateliéru H. Eckert připomene proměny Prahy z přelomu 19. a 20. století

Výstava fotografií z ateliéru H. Eckert připomene proměny Prahy z přelomu 19. a 20. století

Dosud neznámé a nepublikované snímky z přelomu 19. a 20. století ukazuje výstava, která je ode dneška přístupná v pražském Clam-Gallasově paláci. Fotografie jsou ze sbírky archivu hlavního města a identifikovat je pomohl nedávný objev inventářů negativů ateliéru H. Eckert, nalezených při stěhování sbírky do budovy archivu na Chodově. Návštěvníci uvidí více než 200 velkoformátových zvětšenin, které zachycují třeba mizející stavby při pražské asanaci, dokumentaci tehdy nových budov či parků i mimopražské scenérie.

Výstava, která potrvá do 10. prosince, ukazuje snímky pořízené zakladatelem významného pražského ateliéru H. Eckert Jindřichem Eckertem a jeho nástupci v letech 1863 až 1926. Velké fotografie jsou zvětšeninami vyrobenými z digitálních kopií původních skleněných negativů, které jsou v archivní sbírce uloženy.

Návštěvníci uvidí nedávno nalezené inventáře fotografií, nabídkové seznamy, několik původních pozitivů a Eckertovy publikace. Nechybí také jeden ze vzácných velkoformátových skleněných negativů, který po prvních dvou dnech výstavy nahradí jeho kopie. A výstavu doplňuje dobový fotografický přístroj zapůjčený Národním technickým muzeem.

Zakladatel ateliéru Jindřich Eckert (1833 až 1905) patřil k průkopníkům fotografie, ale byl i angažovanou osobností pražského kulturního a politického života. Snažil se fotoaparátem zachytit tehdejší proměny Prahy i Čech a v tom pokračovali i jeho nástupci. Do roku 1924 ateliér vyprodukoval tisíce snímků. Významná část, téměř 3500 kusů, původních velkoformátových skleněných negativů ateliéru zůstala zachována právě v Archivu hlavního města Prahy.

Výstava ukazuje rozmanitost námětů snímků, jsou mezi nimi mizející stavby během pražské asanace, ale i současně vznikající novostavby městské, státní a soukromé. K největším zákazníkům ateliéru patřil pražský magistrát, pro nějž ateliér pořídil na přelomu 19. a 20. století dokumentaci nových budov, vodáren, elektráren, kanalizace i parků. Fotografové ateliéru navštěvovali nejen Prahu, ale i hrady, zámky, města a hory, zvěčnili stavby mostů, přístavů a dalších tehdejších novostaveb

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744