Za protektorátu pomáhali odbojářům a zaplatili za to životy. Teď ulice na Vysočanech nesou jejich jména | info.cz

Články odjinud

Za protektorátu pomáhali odbojářům a zaplatili za to životy. Teď ulice na Vysočanech nesou jejich jména

Nedaleko stanice metra Kolbenova v pražských Vysočanech dnes byly slavnostně pojmenovány ulice Moravcových a Strnadových. Nesou jména dvou rodin, které za protektorátu pomáhaly odbojářům a zaplatily za to svými životy. Tyto dvě ulice by měly být základem nové vysočanské zástavby pojmenované po statečných a často málo známých rodinách, které nacisté za podporu československých výsadkářů před i po atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha nelítostně potrestali.

lasické červené tabule s názvy ulic doplňují ještě modré informační tabule, které lidem přiblíží osudy obou rodin. Moravcovi ve svém žižkovském bytě v Biskupcově ulici poskytovali azyl parašutistům, kteří před 76 lety spáchali atentát na Heydricha. Marie Moravcová si stihla při zatýkání gestapem vzít ampulku jedu, jejího manžela i syna Vlastimila nacisté při výsleších krutě mučili a poté popravili v koncentračním táboře Mathausen. Tam zahynuli i manželé Marie a Bohuslav Strnadovi, další z řady nezištných podporovatelů operace Anthropoid.

Vysočanské ulice nesou jména rodin, které pomáhaly výsadkářům autor: Dominik Benátčan

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna ve 3 hodiny ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Game of Thrones s08e01 - shrnutí prvního dílu

Články odjinud