Začala válka o primátora Prahy. Hřib nemusí přežít ani dva týdny, vystřídají ho TOP 09 a ODS? | info.cz

Články odjinud

Začala válka o primátora Prahy. Hřib nemusí přežít ani dva týdny, vystřídají ho TOP 09 a ODS?

Pražský magistrát čekají nejspíš už brzy podstatné změny. Není tajemstvím, že současná magistrátní koalice Pirátů, Prahy Sobě a Spojených sil pro Prahu nefunguje ideálně, situace se ovšem výrazně zhoršila v posledních dnech. Podle informací INFO.CZ napříč koaličními stranami usiluje TOP 09 Jiřího Pospíšila nejen o odvolání pirátského primátora Zdeňka Hřiba, ale rovněž o konec celé koalice.

„To, že se tak už nestalo, je jen kvůli tomu, že proti byl STAN,“ řekl INFO.CZ zdroj z pražského zastupitelstva. O značném pnutí svědčí i únik informací z pražské rady.

Server Novinky.cz dnes zveřejnil nahrávku, kterou ilustruje možnou manipulaci při hlasování ohledně Libeňského mostu. Důvodem podle něj mohla být obava z případného trestního stíhání – podobně jako při nedávném hlasování o metru D, které radní provedli raději tajně. Je zřejmé, že zdroj novinářů nebude mít na pokračování koalice zájem.

Už několik týdnů se spekuluje, že existuje dohoda o nové koalici, kterou měli uzavřít zástupci Spojených sil pro Prahu, ODS a ANO. Novým primátorem by mohl být někdo ze Spojených sil pro Prahu, dost možná šéf TOP 09 Jiří Pospíšil. ANO by pak vládě Spojených sil pro Prahu a ODS vyjádřilo takzvanou tichou podporu.

„Uvidíme, jestli koalice tu situaci se zfalšovaným zápisem dokáže vysvětlit. Pokud ne, budeme to považovat za hodně závažné a podpoříme případně návrhy na odvolání radních,“ říká za ANO k situaci na magistrátu Radomír Nepil.

Vzniku nové koalici s tichou podporou Babišova hnutí bráni v podstatě jen dvě věci. Za prvé ve Spojených silách pro Prahu je i podstatně méně radikální STAN a také zástupce KDU-ČSL. Za druhé v této straně existuje částečný odpor vůči místopředsedkyni ODS Alexandře Udženija, bez níž ovšem není možné takovou koalici sestavit.

První termín, kdy bude zřejmé, zda primátor Zdeněk Hřib a jeho koalice přežijí, je 10. června, kdy se nejspíš uskuteční mimořádné jednání pražského zastupitelstva. Hřib už se nechal slyšet, že by byl nejraději, kdyby se toto jednání vůbec neuskutečnilo. Jiří Pospíšil, který si podle zákulisních informací konec koalice s Piráty a Prahou Sobě hodně přeje, bude mít první slušnou příležitost na Hřiba zaútočit. Rozhodně není bez šancí.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud