Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Záchytná parkoviště vzniknou i mimo stanice metra. Pražský magistrát vyslyší stížnost Středočeského kraje

Záchytná parkoviště vzniknou i mimo stanice metra. Pražský magistrát vyslyší stížnost Středočeského kraje

Město také jedná s Kongresovým centrem Praha (KCP) o využití parkoviště v jeho podzemních garážích. Dnes měli radní schválit znění smlouvy. Rozhodnutí odložili, město bude jednat s Prahou 4 o pronájmu části parkoviště místním. Prahu trápí dlouhodobě nedostatek míst právě na záchytných parkovištích.

Parkovací možnosti kolem metra jsou výrazně omezeny, proto magistrát bude parkoviště otevírat i mimo stanice, řekl Dolínek. V současné době má magistrát vytipováno čtyři až pět míst, kde by mohla vzniknout. Kde jsou, Dolínek neuvedl. 

Město loni v říjnu otevřelo parkoviště mimo metro na Kotlářce, v Písnici a u Švehlovy ulice s celkovou kapacitou 530 míst. Ta ale nejsou příliš využívána. Řidiči podle Dolínka jezdí až na hranu parkovacích zón, místo toho, aby nechali auto dále od parkovací zóny. To se podle Dolínka změní, jakmile Praha 4 zavede parkovací zóny.

O smlouvě s KCP na zřízení podzemního parkoviště v jeho budově by měli radní jednat na přelomu února a března. Schválit ji vedení města mělo dnes, ale Praha 4 vznesla požadavek, aby část z celkem 260 míst byla vyhrazena obyvatelům čtvrté městské části. Denní parkovné má být 90 korun a smlouva s KCP na dobu neurčitou.

Praha ohledně nedostatku záchytných parkovišť v minulosti opakovaně čelila kritice Středočeského kraje. Region mimo jiné Prahu vyzýval, aby nezaváděla parkovací zóny v městských částech do doby, než budou záchytná parkoviště vybudována.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1