Zástupci centra Klinika ženou spor k Nejvyššímu soudu. Na tom, že mají prostor vyklidit, to nic nemění | info.cz

Články odjinud

Zástupci centra Klinika ženou spor k Nejvyššímu soudu. Na tom, že mají prostor vyklidit, to nic nemění

Spor o vyklizení Autonomního centra Klinika na pražském Žižkově míří k Nejvyššímu soudu. Obvodní soud pro Prahu 3, který případ řešil jako první, obdržel koncem září dovolání, nyní podnět odeslal nejvyšší instanci do Brna. Podle pravomocného rozsudku mají aktivisté objekt vyklidit a uvolnit novému majiteli, Správě železniční a dopravní cesty (SŽDC).

Zástupkyně Kliniky Tereza Virtová už dříve řekla, že se na Nejvyšší soud obrátí. Dovolání však samo o sobě nemá odkladný účinek. Centrum zatím v činnosti pokračuje i přes soudní rozhodnutí.

Opuštěnou budovu obsadili aktivisté na konci roku 2014. Smlouva o výpůjčce, kterou aktivisté se státem uzavřeli, už vypršela.

Správa železniční a dopravní cesty, která získala objekt loni v říjnu od Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM), se žalobou domáhala vyklizení centra. Do objektu chce po rekonstrukci přestěhovat část svých zaměstnanců.

Aktivisté se bránili tvrzením, že požadavek je v rozporu s dobrými mravy a že státní organizace s budovou nakládaly nehospodárně. Chtějí se dohodnout na užívání budovy alespoň do její plánované rekonstrukce.

Klinika v Jeseniově ulici pořádá přednášky, koncerty, dílny či jazykové kurzy, zaměřuje se také na pomoc migrantům. V minulosti se stala terčem útoku žhářů zřejmě ze strany extremistů, policie však případ odložila kvůli důkazní nouzi. V objektu byla také několikrát nahlášena výbušnina, nikdy se žádná nenašla.

Justice řeší také spor mezi ÚZSVM a aktivisty. Úřad po Klinice a její zástupkyni Virtové požaduje téměř 360.000 korun za dřívější bezesmluvní užívání budovy.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud