Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zastupitelé z Pirátů si k platu přilepšili o 860 tisíc. Bereme málo, tvrdí

Zastupitelé z Pirátů si k platu přilepšili o 860 tisíc. Bereme málo, tvrdí

Drancují Piráti pražský magistrát jako dobytou loď? Na světlo se dostaly informace, že čtyři jejich zastupitelé si tu přišli od roku 2014 k svému platu ještě na 860 tisíc korun. Zatímco voliči poukazují na to, že tím porušují své sliby z kampaně, Piráti obvinění odmítají. 

Piráti jsou podle informací Blesku jediným zastupitelským klubem, jehož všichni členové využívají možnost nechat si hodinově vyplácet práci pro magistrát. Základní odměna zastupitele je pět tisíc korun měsíčně. Jenže k tomu je možno vykázat další činnost. Například může jít o jednání výborů, práce z pověření primátorky a podobně. Navíc se objevilo podezření, že to dělají účelově, protože na začátku volebního období začali s výdělečnou činností. Například Jakub Michálek si založil živnost v okamžiku vzniku svého mandátu. Tím by se příjmy navíc daly „přikrýt".

Minimální mzda?
Obvinění z obohacování na úkor magistrátu ale Piráti Jakub Michálek, Ondřej Profant, Mikuláš Ferjenčík a Adam Zábranský odmítají. Poukazují na to, že po rozpočítání připadá na jednoho částka necelých 6 tisíc hrubého, kterou zinkasovali ke svému pětitisícovému platu. „Je nutné říci, že pirátští zastupitelé jsou jediní zastupitelé, kteří nejsou uvolnění, ale stejně pracují de facto na plný úvazek. Uvedené měsíční částky nedosahují často ani hodnoty minimální mzdy,“ uvedla mluvčí Pirátů Karolína Sadílková.

Je to nemravné
Počínání Pirátů se nelíbí ani opozici. „Dělají to tak nejen v Praze, ale všude. Je to minimálně velmi nemravné. My v ODS jsme v opozici stejně jako Piráti a rozhodně si žádné mimořádné finanční náhrady nenárokujeme,“ uvedl pražský předseda klubu ODS Filip Humplík.

Co na to magistrát? Více na Blesk.cz

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1