Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zloděj ukradl stokilová kamna přímo z výstavy, drzou krádež zachytily kamery

360p

V den, kdy vystavovatelé odváželi exponáty ze stavebního veletrhu For Arch, si zloděj krbová kamna odvezl přímo z prodejního stánku. Během čtyř minut dokázal 117kilogramový exponát naložit, zabalit, vyvézt z haly a cestou na parkoviště také jednou vyklopit. Policie po muži pátrá, hrozí mu až pětiletý pobyt ve vězení.

Nenechavec využil chvíle, kdy se vystavovací hala po pětidenním veletrhu vyprazdňovala a u kamen značky SCAN 83 v hodnotě téměř 100 000 korun nikdo nebyl. Na přistavený paletový vozík nejprve válcovitá a přes metr vysoká kamna přikulil a poté vyzdvihl na paletu. To mu zabralo téměř minutu. Další dvě minuty strávil zakrýváním kamen kobercem a omotáváním koberce potravinářskou fólií. V této fázi kolem něho prošli bez povšimnutí dva muži.

Zloděj poté kamna na paletovém vozíku odtáhl z haly. Výjezd z haly na parkoviště je mírně svažitý, což muži způsobilo nesnáze. Paletový vozík se rozjel a kamna spadla. Znovu je ale postavil a lup si odvezl.

360p
Zloděj ukradl stokilová kamna přímo z výstavy.

Policie nyní žádá veřejnost, která muže na záběrech z 24. září tohoto roku pozná, aby se ozvala na linku 158.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1