Změna pro cyklisty v Praze: Ve vybraných zónách se instalují zákazy jízdy | info.cz

Články odjinud

Změna pro cyklisty v Praze: Ve vybraných zónách se instalují zákazy jízdy

Ve vybraných pěších zónách v centru Prahy začne silniční úřad v nejbližších dnech instalovat značení pro zákaz jízdy cyklistů mezi 10:00 a 17:00. Po umístění značení vstoupí opatření v platnost. ČTK to dnes sdělil starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký (TOP 09). Konkrétní termín, kdy má být značení dokončeno, neuvedl. Zákaz pohybu na kolech se má týkat pěších zón kolem spodní části Václavského náměstí, náměstí Republiky a Staroměstského náměstí.

„Vzhledem k podání předběžného opatření proti tomuto rozhodnutí na soud spolkem Automat Praha 1 vyčkala s výrobou a umístěním značek. Soud počátkem června rozhodl, že rozhodnutí Prahy 1 je v pořádku a ztotožnil se a také s oprávněností takového rozhodnutí z důvodu bezpečnosti chodců,“ uvedl starosta. Spolek Automat uvedl, že umisťování značek začne v úterý. Toto datum radnice nepotvrdila.

Proti rozhodnutí podali jednotlivci, spolky, firmy a městské instituce desítky námitek. Úřad všechny zamítl, proti čemuže se spolek Automat rozhodl bránit soudně. Jeho žádost o předběžné opatření, které by platnost omezení kol zablokovalo do konečného rozhodnutí správního soudu, soudní senát zamítl.

I když soud bude ještě rozhodovat o návrhu úplného zrušení omezení, podle dřívějšího vyjádření radnice není nutné na verdikt čekat. Zamítnutí předběžného opatření prý postačí.

Podle radnice Prahy 1 mělo omezení mířit zejména proti takzvaným motorovým koloběžkám, které se začaly po centru metropole pohybovat po zákazu vozítek segway a ohrožovat chodce. V textu opatření se nicméně explicitně mluví o ohrožení chodců cyklisty.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud