Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Znovu v jednom týmu: Pražské TOP 09 a STAN zřejmě půjdou společně do voleb

Znovu v jednom týmu: Pražské TOP 09 a STAN zřejmě půjdou společně do voleb

Pražská TOP 09 půjde do podzimních komunálních voleb společně se STAN. Záměr dnes schválil krajský výbor strany. Zájem o spolupráci má i STAN. Strany nyní začnou rozpracovávat konkrétní podobu spolupráce. ČTK to potvrdilo několik členů obou stran. TOP 09 ani STAN zatím spolupráci oficiálně nepotvrdily, ale na středeční dopoledne svolaly společnou tiskovou konferenci. Spolupráce stran začala v roce 2009, po několika letech však skončila.

Krajský výbor TOP 09 dnes odhlasoval společný postup se Starosty. Kdo by byl lídrem kandidátky, není zatím jasné. V případě TOP 09 se v kuloárech hovořilo o předsedovi strany a europoslanci Jiřím Pospíšilovi. Strany by měly v následujících týdnech svým stranickým orgánům představit základní volební témata a jejich garanty. Společný postup v médiích potvrdil i čestný předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg. „Je to krok dopředu. Mně se Starostové vždycky líbili - a líbí se mi i to, že v Praze budeme kandidovat společně,“ řekl deníku Právo.

V zastupitelstvu hlavního města je TOP 09 v opozici. STAN je naopak v rámci Trojkoalice (SZ, KDU-ČSL a STAN) ve vedení města a vládne v Praze společně s ANO a ČSSD. STAN má dva zastupitele, TOP 09 jich měla původně 16, část z nich ale stranu opustila včetně bývalého primátora Tomáše Hudečka (bezp.).

V uplynulých týdnech jednala TOP 09 o možné spolupráci v komunálních a senátních volbách rovněž s lidovci. K žádné dohodě dosud ale nedošlo.

Komunální volby se letos budou konat nejpozději 5. a 6. října. Senátní volby by mohly být o týden či dva později, tedy ve stejných dnech, v jakých se uskutečnily před šesti lety.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1