Advokáti proti totalitě. Nový projekt zmapuje osudy právníků, kteří bojovali proti komunistům

Jan Januš

Jaroslav Borkovec, popravený v listopadu 1949 v procesu s takzvaným Prokešovým gangem. Jiří Křížek, odsouzený v roce 1950 na 22 let v procesu s Miladou Horákovou. Rastislav Váhala, obhájce popraveného Heliodora Píky. Ale také Otakar Motejl, Dagmar Burešová či Ján Čarnogurský. U příležitosti 30. výročí Sametové revoluce zmapuje jejich osudy Česká advokátní komora ve spolupráci s historikem Petrem Blažkem.

Česká advokátní komora spustila práce na novém historickém projektu Advokáti proti totalitě. Na akci 100 let české a slovenské advokacie, která proběhla na konci minulého týdne v Luhačovicích, představil tuto aktivitu advokát Petr Toman.

Advokáti tak chtějí podle jeho slov připomenout hodnoty, na nichž stála Sametová revoluce, stejně jako historickou roli advokacie v uplynulých 70 letech. Upozornit hodlají na advokáty, kteří se nebáli vzepřít se převládající společenské náladě a převažujícím trendům, a to za cenu vlastních ústrků a problémů, které mnohdy dopadaly i na jejich rodiny a děti. Tedy ty, kteří stáli na straně práva a spravedlnosti.

Rychetský se kvůli kritickým výrokům stahuje z kauzy „Pitomio“. Podle Okamury je podjatý

sinfin.digital