Jednáme o spojenectví s izraelskou kanceláří, říká z cesty na Blízký východ advokát Zdeněk Tomíček

Jan Januš

27. 11. 2018 • 09:00

Advokát Zdeněk Tomíček, který má v mezinárodní právní síti CEE Attorneys na starosti expanzi, se účastní státní návštěvy prezidenta Miloše Zemana v Izraeli. Přímo z Blízkého východu popsal pro INFO.CZ své záměry a rovněž zákulisí celé cesty.

Jak vypadá váš program v Izraeli?

Náš program částečně kopíruje program pana prezidenta a přítomných členů vlády a ve zbylé části je zaměřen na setkání s místními podnikateli. Po příletu jsme měli možnost připít si s panem prezidentem sklenkou vína a být přítomni podpisu několika dohod o spolupráci mezi českými a izraelskými společnostmi. V pondělí se účastníme podnikatelského fóra v Tel Avivu. Vrcholem politicko-obchodního programu je otevření Českého domu v Jeruzalémě a následná recepce.

Jak se vám podařilo se k delegaci připojit?

Díky našemu členství v Česko-izraelské smíšené obchodní komoře. Činnosti této komory si velmi vážíme a spolupráci si nemůžeme vynachválit.

Orientuje se již nyní vaše kancelář na spolupráci s izraelskými firmami?

Ano, naše kancelář má v současné době již několik klientů z Izraele. Zároveň aktivně pracujeme na uzavření partnerské dohody s izraelskou advokátní kanceláří, tak, abychom mohli na daném trhu plně fungovat. V této činnost nás podporuje česká ambasáda v Izraeli a také jeden z kandidátů na starostu Jeruzaléma, který je můj přítel a zároveň významný místní advokát. Stejnou spolupráci jsme již navázali v Číně, Indii a Japonsku a výsledky se rychle dostavují.

Na spolupráci s izraelskými společnostmi se osobně soustředím i v rámci své činnosti v Asociaci malých a středních podniků a živnostníků ČR. Nedávno jsme organizovali Česko-izraelské obchodní fórum a zvažujeme možnost otevření podnikatelského hubu v Izraeli. I díky těmto aktivitám si troufám tvrdit, že se mi daří lépe pronikat do specifik obchodní spolupráce s Izraelem, což je pro naše klienty neocenitelná přidaná hodnota v rámci spolupráce s námi.

Hodláte rovněž doprovázet české firmy do Izraele?

Máme ve svém portfoliu několik společností, které aktuálně řeší otázky vstupu na izraelský trh. Díky kontaktům, které v rámci mise získáme, jim budeme schopni v tomto ohledu lépe pomoci. Součástí delegace nejsou však žádní z našich klientů.

Jak misi celkově hodnotíte?

Velmi si vážím, že mohu být její součástí. Z hlediska budování obchodních vazeb se pochopitelně jedná o ojedinělou a vzácnou příležitost. Mám možnost potkat nejen významné izraelské společnosti, které mají zájem o navázání spolupráce s českými podnikateli, ale také se lépe poznat s českými podnikateli, kteří se delegace účastní.

Jako právník jsem velmi fascinován různými industriálními oblastmi a je mi potěšením do nich více laicky proniknout. Zároveň nezastírám, že účast na prezidentské misi je pro mě výjimečným osobním zážitkem.

SDÍLET