Největší mezinárodní kancelář v Česku se připravila na brexit. Její šéf varuje před byznysovou naivitou

Jan Januš

Řídící partner pražské kanceláře White & Case Petr Pánek tráví mnoho času v Londýně. Právě tam totiž má původem americká firma své evropské ústředí, jehož organizační složkou donedávna byla i česká pobočka. Kvůli brexitu se ale struktura firmy změnila, White & Case nyní působí v České republice jako společnost s ručením omezeným. Jak se největší mezinárodní kancelář na tuzemském trhu na brexit připravila, teď Pánek popisuje v exkluzivním rozhovoru pro INFO.CZ. Z odluky Velké Británie ale nemá žádnou radost: „Pořád si neumím představit, jak budou fungovat hranice. Výměna zboží a logistika se za posledních 20 let neuvěřitelně zrychlila. Musí se najít kompromis, jinak to může být byznysové harakiri. Primárně pro Británii.“

Jak jako advokát vnímáte to, co se zatím událo kolem brexitu?

Pro právníky, kteří se věnují anglickému právu a common law, jde o velmi bolestivý proces. Po dlouhou dobu je anglický právní systém vzorem, jak v občanském, tak v obchodním právu. Koncept vlády práva je něco, k čemu právníci vždy vzhlíželi. Letos budeme slavit 30 let od pádu železné opony a demokratického vývoje naší legislativy, zároveň ale i svobodného podnikání, ve kterém jsme se jako právníci naučili tvořit co nejlepší smlouvy a vykládat právo tak, aby platilo, co si dva subjekty v rámci transakce dohodnou.

Máme za sebou roky sice pomalého, ale pozitivního vývoje, což se odráží i v novém občanském zákoníku. Anglický smluvní vzor byl do určité míry vždy vzorem používaným pro velké transakce se zahraničním přesahem, ze kterého jsme vycházeli a kterému jsme se snažili přibližovat.

Historické vazby se v Africe a Asii projevují i v oblasti práva, říká odborník na export Jan Linda

sinfin.digital