Přijďte darovat kostní dřeň, vyzývají advokáti z GHS. I právníci vnímají společenskou odpovědnost

Zvláště velké advokátní kanceláře věnují v poslední době část svých výdělků nebo pracovního času společenské odpovědnosti. Nabízejí poradenství neziskovým organizacím, podporují nadační fondy i kulturu. Ojedinělý krok chystá na příští týden středně velká kancelář GHS Legal, která v rámci akce Nábor hrdinů pořádá ve svých vršovických prostorách „veřejně přístupný nábor do registru dárců kostní dřeně“.

 

„Zúčastnit se může každý, komu je alespoň osmnáct let a ještě neoslavil šestatřicáté narozeniny. Podmínkou je také váha nad padesát kilogramů a dobrý zdravotní stav. Pro zápis do registru stačí na místě vyplnit zdravotní dotazník a provést si stěr z ústní dutiny,“ zve dárce kancelář GHS Legal, která sídlí v pražských Vršovicích, v Kodaňské ulici.

Jak kancelář dále uvádí, „kostní dřeň nebo krvetvorné buňky se nedarují po zápisu nijak ‚do zásoby‘, ale vždy konkrétnímu člověku, který s dárcem musí mít shodu v části genetik, tedy v HLA znacích. Takovou shodu je velmi obtížné najít, proto stále neexistuje vhodný dárce pro zhruba každého čtvrtého nemocného. Z toho důvodu je třeba registr neustále rozšiřovat. Od darování dobrovolníky odrazuje nejvíce strach z následné bolesti. Díky nejmodernějším technologiím je zákrok téměř bezbolestný a dárce je tak při zákroku vystaven pouze krátkému diskomfortu, který je však záhy kompenzován dobrým pocitem ze záchrany života jiného člověka.“

Januš: Bojujme proti totalitám příběhy. Paměť národa jich letos nabídne už 10 tisíc

„Část našeho týmu již v registru je, a protože se i naši další kolegové rozhodli připojit, vznikla myšlenka zorganizovat tuto akci v rámci naší advokátní kanceláře,“ vysvětluje pro INFO.CZ office manažerka GHS Legal Patricie Nguyenová. „Vzhledem k tomu, že máme k dispozici vhodné prostory a naším cílem je získat co nejvíce potenciálních dárců, je nábor veřejný a může se přijít zapsat kdokoliv,“ dodává.

Nábor tak v kanceláři probíhá v úterý 3. března odpoledne. Více o Českém národním registru dárců dřeně si můžete přečíst na specializovaném webu.

Společenská odpovědnost jako trend

Společenská odpovědnost advokátů je v poslední době stále sledovanějším tématem, v této kategorii je udělována například i specializovaná cena v rámci žebříčku Právnická firma roku. Kanceláře k tématu přistupují různě, například společníci firmy Císař, Češka, Smutný, která zmíněnou cenu tradičně vyhrává, založili Bohemian Heritage Fund, v němž spojují i další mecenáše a v současnosti jsou jedním z hlavních iniciátorů projektu výstavby nových svatovítských varhan.

Velmi aktivní jsou také další kanceláře. Například jednička českého trhu Havel & Partners každoročně předává dobročinné šeky v rámci ankety Právník roku, letos takto podpořila Nadační fond dětské onkologie Krtek.

Loni jsme klientům vyhráli přes 16 miliard, hájíme zájmy českého státu, říká Jaromír Císař

„Kancelář se kromě přímé finanční podpory dobročinných nadací a projektů zaměřuje také na bezplatnou právní pomoc, v loňském roce odpracovala zdarma více než 650 pro bono hodin. Touto formou kancelář podpořila mj. Nadaci Krása pomoci či Nadační Fond AutTalk Kateřiny Sokolové, Nadační fond Českého rozhlasu Světluška, Spolek/Fond na obranu nespravedlivě stíhaných, Uměleckoprůmyslové muzeum, České vysoké učení technické a mnoho dalších subjektů,“ uvádí kancelář.

Třeba spolupráci kanceláře White & Case s Pamětí národa jsme pak nedávno věnovali i samostatný text.

„Jako advokáti vnímáme svoji zodpovědnost nejen k našim klientům, ale také ke společnosti jako celku. Je to společnost, kdo nám umožnil relativně bezplatné vzdělání, a do jisté míry také svobodné a nezávislé podnikání. I proto cítíme, že jsou oblasti, ve kterých máme společnosti na oplátku co nabídnout,“ vysvětluje pro INFO.CZ své vnímání společenského odpovědnosti advokátka GHS Legal Klára Švandelíková.

„Své znalosti a zkušenosti z advokátní praxe zprostředkováváme dětem z dětských domovů a na základních či středních školách. Věnujeme se též pro bono případům s úmyslem hájit spravedlnost a pomoci lidem, kteří dle našeho mínění takovou pomoc potřebují,“ dodává.

Januš: Křeček může být dobrý ombudsman. Musí ale změnit rétoriku a hlídat si Facebook

 
SDÍLET
sinfin.digital