Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Advokáti dál povyšují a nabírají. Nové partnery hlásí Deloitte i Dvořák s Hagerem, posílili i v Arrows

Advokáti dál povyšují a nabírají. Nové partnery hlásí Deloitte i Dvořák s Hagerem, posílili i v Arrows
 

S koncem letních prázdnin bývají tradičně spojeny i nové pracovní výzvy. Řada advokátních kanceláří tak hlásí nové posily, někteří právníci se dočkali významných povýšení. Například advokátní kancelář Brož & Sokol & Novák nově řídí Jiří Novák mladší. Kancelář Deloitte Legal zase nedávno jmenovala lokální partnerkou advokátku Jaroslavu Kračúnovou. Ta tak přibyla do výhradně mužské společnosti, když doplnila dosavadních sedm partnerů v čele s Janem Spáčilem.

Jaroslava Kračúnová zároveň šéfuje týmům Business Integrity a Technology. „Má více než deset let zkušeností v obchodním právu. Soustředí se mimo jiné na občanskou a trestní odpovědnost vedení firem, trestní odpovědnost právnických osob a podnikové řízení,” představuje ji firma.

Podle řídícího partnera kanceláře Jana Spáčila pak: „posunula tradiční hranice právních disciplín do specializovaných oblastí poradenství. Vedla týmy forenzního vyšetřování velkých českých a evropských firem nebo rozsáhlé projekty v oblasti ochrany osobních dat a GDPR.”

Erbsová přešla do Arrows

Deloitte naopak přišel o advokátku Hanu Erbsovou. Ta nyní působí v kanceláři Arrows, je její hlavní specialistkou na daňové právo.

„V naší pražské kanceláři bude mít díky své vysoké daňové expertize na starosti práci na nejsložitějších daňových kauzách a doplní i náš trestní tým. Dojde tak k propojení daňové oblasti a trestního práva, což považujeme za logický krok,” uvedl v této souvislosti řídící partner Pavel Staněk.

„Ve své praxi se zaměřuje na poradenství klientům ve všech záležitostech, které se týkají daní, od kontrol finančních úřadů až po navazující soudní řízení. Věnuje se také daňovým a právním otázkám souvisejícím s kryptoměnami,” představuje Erbsovou dále kancelář.

Krampera partnerem Dvořák Hager & Partners

Nové obsazení partnerské pozice nedávno ohlásila i kancelář Dvořák Hager & Partners. Ta povýšila Jana Kramperu. „Honza je skvělý advokát a odborník v oblasti soudních sporů. Úspěšně zastupoval řadu našich významných klientů a jeho postup na pozici partnera je logickým vyústěním jeho dlouhodobé precizní práce,” uvedl v této  souvislosti řídící partner Stanislav Dvořák.

Krampera, který v kanceláři působí od roku 2009, se vedle oddělení soudních sporů a arbitráží věnuje například i práci se studenty, organizuje totiž pro ně každý rok takzvaný moot court, neboli simulované soudní řízení.

Dvořák Hager & Partners se ale během letních prázdnin rozrostla také o tři zcela nové právníky. Jde o Elišku Miklíkovou, Ondřeje Šudomu a Davida Fabiána.

Všichni mají zkušenosti z jiných advokátních kanceláří a věnují se například obchodnímu právu. Miklíková naposledy působila v Urban & Hejduk, Šudoma v CMS Cameron McKenna a Fabián v PwC Legal.

Kučera partnerem CHSH Kališ & Partners

Svou partnerskou struktura rozšířila také kancelář CHSH Kališ & Partners, do níž nově nastoupil advokát David Kučera.

„Na pozici partnera bude David zodpovědný za poskytování právních služeb v oblasti informačních technologií, compliance a práva hospodářské soutěže,” uvedla kancelář.

 

Vláda stopla utajovaný program, na kterém závisí životy českých vojáků v Afghánistánu

Ministr vnitra Milan Chovanec loni zastavil utajovaný program přesídlování místních tlumočníků, kteří pomáhají českým vojákům na misi v Afghánistánu. Podle zdrojů serveru INFO.cz toto rozhodnutí způsobilo nedostatek klíčových spolupracovníků české jednotky na neklidném bojišti. Vláda tak ohrozila nejen životy afghánských překladatelů a jejich rodin, ale zřejmě i bezpečnost českých vojáků, kteří se bez tlumočníků obejdou jen stěží. Konec programu podle všeho způsobil incident v pražské nemocnici na Bulovce, po kterém byl syn již přemístěného afghánského spolupracovníka obviněn ze znásilnění.

Čeští vojáci jsou zoufalí, tvrdí zdroje serveru INFO.cz. Nedaří se jim do svých služeb získat afghánské tlumočníky, které jsou pro fungování jednotky nepostradatelní. Ti se k Čechům nehrnou, Praha jim totiž počínaje loňskem odmítá po skončení nebezpečné služby pomoci na cestě do Evropy. Zahraniční armády působící v kulturně cizím prostředí místním spolupracovníkům i jejich rodinám běžně nabízejí přesídlení, a to z velmi dobrých důvodů. Tlumočníci i jejich blízcí jsou logickým cílem radikálů, kteří na jejich hlavy nezřídka vypisují i finanční odměny – jsou si totiž dobře vědomi jejich důležitosti.

Link

Kupříkladu Američané odvážejí lokální tlumočníky po skončení mise prý nejen z Afghánistánu, ale třeba i z Iráku. Autor tohoto textu pobýval v roce 2009 u české jednotky na základně v Lógaru, kde se s místními překladateli setkal. Na jejich výslovné přání je nefotografoval a dříve pořízené snímky z aparátu vymazal. Kvůli jejich utajení. Radikální povstalci z hnutí Tálibán totiž za jejich smrt nabídli slušný obnos.

Na tuto situaci ve své interpelaci ze dne 11. září upozornila poslankyně ODS a předsedkyně výboru pro obranu Jana Černochová. Místopředseda vlády a ministr vnitra Jan Hamáček na její dotaz ohledně programu pro afghánské spolupracovníky odpověděl 8. října. „V současnosti žádný program pomáhající afghánským tlumočníkům a spolupracovníkům Armády ČR s přesídlením do České republiky neprobíhá,“ konstatuje předseda české sociální demokracie. „Pokud jde o aktivity realizované v nedávné minulosti, ty jsou předmětem utajení ve stupni vyhrazené,“ dodal Jan Hamáček.

5033675:article:true:true:true

Může za konec programu konflikt z pražské Bulovky? 

A proč byl program – v armádách jiných zemí zcela obvyklý – v Česku zastaven? Zdroje oslovené serverem INFO.cz se shodují v tom, že tehdejší sociálnědemokratický ministr vnitra Milan Chovanec tímto způsobem reagoval na kauzu údajného znásilnění v nemocnici na pražské Bulovce. Tam se syn již do Česka přesídleného afghánského tlumočníka dostal do nejasného konfliktu se zdravotní sestrou, která mladíka obvinila ze znásilnění. Soud nakonec rozhodl, že se dvacetiletý Afghánec Sabawoon Davizi trestného činu nedopustil.

Případu se ale chytla média, která v době uprchlické krize zveřejňovala nejen údajné podrobnosti nepotvrzeného útoku, ale i jména přesídlených Afghánců. Detaily utajovaného programu se dostaly na veřejnost a ministerstvo vnitra se tehdy zřejmě z politických důvodů rozhodlo v přesídlování tlumočníků nepokračovat, aby prý nebylo konkurenčními politiky obviněno z podpory migrace.

Čeští vojáci se v Afghánistánu dostávají do střetů s islamistickými povstalci stále častěji. Letos v srpnu zahynuli při sebevražedném útoku tři vojáci, tuto středu bylo na hlídce zraněno pět českých vojáků, jeden z nich těžce. Zvýšená aktivita Tálibánu zřejmě souvisí se snahou získat před možnými mírovými jednáními se Spojenými státy pod kontrolu co nejvíce území.

Link

37232