Advokátní kancelář, v níž působí Robert Pelikán, získala klíčovou posilu a inovuje postupy | info.cz

Články odjinud

Advokátní kancelář, v níž působí Robert Pelikán, získala klíčovou posilu a inovuje postupy

Advokátní kancelář Wolf Theiss, do jejíž pražské pobočky nastoupil před necelým rokem bývalý ministr spravedlnosti Robert Pelikán, rozšiřuje nabídku pracovní skupiny Korporátní šetření. Službu nazvanou Corporate Intelligence mohou využívat klienti kanceláře ve střední a jihovýchodní Evropě. Jako Corporate Intelligence Officer ji má přímo z Prahy na starosti Marcela Vytlačilová, která do Wolf Theiss zamířila krátce před letními prázdninami po 22 letech strávených ve firmě Kinstellar. V ní dlouhodobě působila rovněž šéfka pražské kanceláře Wolf Theiss Jitka Logesová.

Kancelář v rámci této služby analyzuje veřejně dostupná data, využívá přitom ale speciální databáze. Pro firmy se tak snaží například zjistit, zda se její zaměstnanci nedopouštěli trestné činnosti a nejsou napojeni na lidi, na které by být napojeni neměli.

Šéfkou zmíněné pracovní skupiny je přímo řídící partnerka pražské kanceláře Jitka Logesová, která do Wolf Theiss nastoupila loni zhruba ve stejné době jako bývalý ministr spravedlnosti Robert Pelikán, který se krátce poté stal partnerem. I on se má korporátních šetření účastnit.

„V rámci interního šetření je nutné zajistit maximum informací o spáchaném či domnělém jednání, konkrétních osobách, jejich rolích a vazbách. Právě analýza a propojení surových dat v kontextu je klíčové pro pochopení toho, co se ve společnosti vlastně stalo a jaké kroky je třeba podniknout pro eliminaci škod a dalších rizik,“ uvádí kancelář.

Služba ale nemá sloužit jen k odhalování problémů spojených s trestní odpovědností právnických osob, na kterou se Logesová rovněž specializuje a k jejíž české úpravě a související možnosti vyvinění připravovala na Nejvyšším státním zastupitelství metodiku.

Hledání vzájemných vztahů

„Naši novou službu nejčastěji poskytujeme klientům v rámci poradenství v oblasti compliance a korporátních šetření, při významných akvizicích nebo například při rozhodování o obsazení významných seniorních pozic,“ vypočítává šéfka kanceláře.

„Na začátku korporátního šetření většinou disponujeme jen poměrně omezeným množstvím informací a chybí nám kontext, který se velmi často dá zjistit právě z veřejně dostupných zdrojů. Tím ale nemáme na mysli prosté „googlení“, nýbrž velice sofistikovanou analýzu dat pomocí speciálních databází a technologie,“ dodává Jitka Logesová.

„S využitím škály veřejně přístupných zdrojů včetně médií a speciálních databází projdeme veškeré údaje o dotčených společnostech a jednotlivcích. Podíváme se na vztahy mezi nimi, vlastnické struktury a další témata v závislosti na případu,“ popisuje pak ještě konkrétněji metodu práce Marcela Vytlačilová.

Zákon o trestní odpovědnosti právnických osob existuje v České republice skoro osm let, postupem času se na něj ale ubírá stále více pozornosti. „Jen od roku 2015 se podle statistik Nejvyššího státního zastupitelství počet záznamů o zahájení úkonů trestního řízení proti právnickým osobám v České republice zvýšil ze 650 na 1013,“ uvádí ostatně v souvislosti se svou novou službou Wolf Theiss, která má v současnosti 340 právníků ve 13 evropských zemích.

Trestní odpovědnost firem navíc souvisí se širším tématem compliance, kterému se věnuje řada advokátních kanceláří i dalších společností. A jak jsme psali již v červnu, několik z nich pro INFO.CZ potvrdilo, že zájem o jejich služby v poslední době roste.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud