Advokátní komora chce kárné stíhání soudce Kabelíka, měl porušit právo na obhajobu v jedné z kauz podnikatele Zadeha | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Advokátní komora chce kárné stíhání soudce Kabelíka, měl porušit právo na obhajobu v jedné z kauz podnikatele Zadeha

Advokátní komora chce kárné stíhání soudce Kabelíka, měl porušit právo na obhajobu v jedné z kauz podnikatele Zadeha

Česká advokátní komora (ČAK) navrhla ministrovi spravedlnosti, aby podal kárnou žalobu na brněnského soudce Michala Kabelíka, který řeší jednu z kauz podnikatele Shahrama Abdullaha Zadeha. Podle názoru komory bylo flagrantně porušeno právo na obhajobu. Advokáti vyčítají Kabelíkovi, že předal ke znaleckému zkoumání Zadehův tablet, který obsahoval i komunikaci s podnikatelovými obhájci.

Kabelík pochybení odmítl. „Samozřejmě, že ten postup byl v pořádku, jinak bych to nedělal,“ řekl soudce Radiožurnálu. Vytřídění komunikace s obhájci nebo soukromých materiálů podle něj nebylo technicky možné, a navíc by podle něho ani nemělo oporu v zákoně.

Zadeh čelí u brněnského krajského soudu obžalobě za ošizení státu o 2,5 miliardy korun při dovozu pohonných hmot. Druhá obžaloba, o níž rozhoduje předseda senátu Městského soudu v Brně Kabelík, se týká toho, že podnikatel údajně ovlivňoval svědky.

„Hlavní pochybení soudce Mgr. Kabelíka spočívá v tom, jakým způsobem naložil se záznamy komunikace obžalovaného s obhajobou, důvěrnými dokumenty obhajoby a s dokumenty ryze soukromé povahy, které nemají s trestním řízením žádnou souvislost, tedy, že je založil do trestního spisu a rozdal účastníkům řízení,“ uvedla Chaloupková.

„Pochybení soudce shledává komora jako velmi závažné, nedůstojné, nepochopitelné a zásadně nepřijatelné,“ dodala. Kabelík podle ní porušil právo na ochranu důvěrné komunikace mezi klientem a jeho obhájcem i Zadehovo právo na nerušený soukromý a rodinný život. Znehodnotil prý obhajobu vedenou podnikatelovými obhájci, čímž popřel zásady spravedlivého procesu.

Komora zdůraznila, že do živých kauz obvykle nijak nezasahuje. V tomto případě však podle ní „nelze nečinně přihlížet a nereagovat“.

Na neobvyklý krok advokátů dnes upozornil sever iROZHLAS. Jedna ze Zadehových obhájkyň Alena Kojzarová serveru řekla, že soudce zpřístupnil olomouckému vrchnímu státnímu zastupitelství tisíce stránek materiálů obhajoby.

„Jsou to vyjádření našeho klienta, koncepty různých podání, stížností, otázky pro svědky, z nichž někteří dosud vyslechnuti nebyli. Čili státní zastupitelství má momentálně k dispozici naši přípravu na svědky a otázky, které hodláme nebo jsme hodlali těm svědkům položit,“ uvedla právnička. Do spisu se podle ní navíc neoprávněně dostaly například i fotografie Zadehových dětí.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.