Články odjinud

Babiš si zaslouží metál od Zemana, žádný premiér neudělal tolik právní osvěty. Týden v právu komentuje Jan Januš

Babiš si zaslouží metál od Zemana, žádný premiér neudělal tolik právní osvěty. Týden v právu komentuje Jan Januš

Na kauzách spojených s Andrejem Babišem se dá vysvětlit už leckterý paragraf. Z občanského, obchodního, správního a samozřejmě i trestního práva. Pomalu se ale blíží adventní čas, a tak jsme tentokrát vybrali i pár hezkých zpráv. Císař, Češka, Smutný třeba intenzivněji pomáhají výstavbě nových varhan ve svatovítské katedrále, Bříza a Trubač zase sociálně znevýhodněné mládeži. Podívejme se ale na všechno postupně, proč by si tedy premiér zasloužil vyznamenání od prezidenta Miloše Zemana?

Pokračuje kauza spojená se synem premiéra Andreje Babiše (ANO). Postupem času se k ní vyjadřuje i více právníků a každému tak musí být postupně jasné, kolik zákonných otazníků kolem předsedy vlády, o jehož kabinetu se dnes ve sněmovně hlasuje, vlastně vyvstává.

Už minulý týden se přidal třeba k Lukáši Bohuslavovi z pražské právnické fakulty například známý pražský advokát Jiří Matzner, který se, vycházeje z tehdy dostupných informací, opravdu nedržel zkrátka: „V souvislosti s ukrýváním syna současného premiéra Andreje Babiše mladšího ve Švýcarsku je v prvé řadě nutné zjistit, zda je opravdu natolik závažně duševně nemocný, aby to odůvodňovalo jeho neschopnost účastnit se trestního řízení. Pokud by totiž závažnost jeho duševního stavu byla natolik zřejmá, nedávalo by žádný smysl jej před orgány činnými v trestním řízení ukrývat.”

Matzner ve své analýze pokračuje: „Pokud by se ovšem závažnost duševního stavu Andreje Babiše mladšího neprokázala, je třeba začít hledat odpověď na to, zda nebyl ukrýván proto, aby se vyhnul trestnímu stíhání, jelikož i lidé s duševní poruchou bývají mnohdy schopni v trestním řízení svědčit.”

„V případě, že by se toto velmi závažné podezření potvrdilo, je třeba začít pátrat po zosnovateli takového jednání. Je také třeba se ptát, komu takové skrývání prospívá, proč duševně nemocný člověk získal majetek v hodnotě mnoha stovek milionů, proč další osobou vlastnící takový majetek je opět duševně nemocná osoba, zkrátka v tomto příběhu je více otázek než odpovědí,“ dodal advokát.

Připomeňme, že Andrej Babiš, stejně jako další aktéři této kauzy, jakoukoliv vinu zcela odmítají. Padlo už i trestní oznámení, informoval Blesk.

Otazníky kolem svěřenských fondů

Ještě dříve Matzner vysvětlil i některé souvislosti svěřenských fondů, nikterak je ale nevztahoval na dřívější počínání Andreje Babiše, který právě obdobu zahraničních trustů využil pro řešení svého dosavadního podnikání:

„Svěřenské fondy se s novým občanským zákoníkem do českého práva vrátily po mnoha dekádách a už před pár lety bylo upozorňováno na jejich možné zneužití pro účely skrývání či vyvádění majetku. Tyto obavy byly a stále do jisté míry ještě jsou na místě, jelikož majetek ve fondu po právní stránce nepatří nikomu a lze jej proto relativně snadno využít jako nástroj k odkládání majetku nebo, v těch horších případech, k praní špinavých peněz.”

Lze však podle něj očekávat, že nově zřízená evidence, která má za úkol prolomit anonymitu zakladatelů a beneficientů svěřenských fondů, pomůže zabránit jejich potenciálnímu zneužívání: „Z praktického pohledu to ovšem nic nemění na tom, že majetek je vždy spravován ve prospěch určité osoby, jejíž faktický vliv na jeho správu po dobu existence svěřenského fondu nelze nikdy zcela vyloučit.”

Kdo udělal pro právní osvětu více?

Svěřenské fondy mají už několik let své jasné příznivce i odpůrce. I když v tradičnějších demokraciích nejde o nic špatného a takzvané trusty jsou hojně používány v řadě západních zemí, které pokládáme za své vzory, v České republice získaly v prvních měsících jejich existence pachuť něčeho nekalého.

Andrej Babiš je svým následným počítáním spíše rehabilitoval. O svěřenských fondech se začalo mluvit, díky premiérovi a jeho podnikání teď o nich ví kde kdo a patrně má i alespoň zběžnou představu o jejich podstatě či fungování.

Když si to všechno dáme dohromady a připomeneme si také toco jsem na tomto místě psal třeba před týdnem, nebo jak jsme v úterý rozebírali historické souvislosti hlasování o vládní nedůvěře, nezbývá než Andreje Babiše ocenit. Pro právní osvětu toho dělá v této zemi jako málokdo. Díky komu jsou lidé schopni diskutovat o nuancích trestního procesu, ale i dalších legislativních detailech?

Císař, Česka, Smutný a jejich úsilí o nové varhany

Pojďme ale raději k pozitivnějším tématům, i když budeme muset opět překročit hranice posledních dní. Advokátní kancelář Císař, Češka, Smutný, která letos opět získala ocenění jako právnická firma roku v oblasti pro bono a společenské odpovědnosti, dlouhodobě podporuje výstavbu nových svatovítských varhan a v tomto projektu se ve veřejném prostoru výrazně angažuje.

Varhany, které staví barcelonská firma Gerharda Grenzinga, už jsou opravdu hodně blízko, v katedrále by se mohly podle posledních informací rozeznít již v roce 2020. Stále pokračuje i veřejná sbírka, v níž se dosud vybralo přes 65 milionů korun.

„Lidé i firmy mohou přispívat libovolné částky nebo si adoptovat vlastní píšťalu. Těch zbývá k adopci ještě přibližně polovina, tedy okolo 3 000 kusů, z nichž je 24 velkých prospektových,“ říká Pavel Smutný, společník této kanceláře a president nadačního mecenášského fondu Bohemian Heritage Fund, který společně se svými kolegy před lety založil. Nyní pomáhá s organizací sbírky.

Novinkou také je, že design varhan zajistí Škoda Auto, která tak oslaví i 100. výročí vzniku samostatného československého státu, a designer Peter Olah. Ten vytváří nejen podobu jejích automobilů, ale vymyslel například rovněž trofeje pro Tour de France.

„K designu nástroje nás inspirovala cesta na sever Čech do krajiny proslavené výrobou českého křišťálu a zastávka u Panské skály, které se pro její tvar říká Varhany. Když tato skála v zimě zmrzne, led na ní vytvoří ozdoby velmi podobné právě křišťálu. A právě tento pocit v jeho minimalistické formě chceme přinést do katedrály a vytvořit šperk, který ji ozdobí s plným respektem k její historické hodnotě,“ popisuje Olah.

„Až budou dokončeny všechny díly varhan, nástroj bude v průběhu léta příštího roku postupně sestaven, ozvučen a odzkoušen. Na příští výročí státnosti by pak měl proběhnout první koncert, stále v dílně pana Grenzinga. Poté bude nástroj opět rozložen, na počátku roku 2020 převezen do Česka, znovu sestaven na katedrálním kůru a definitivně intonován. V katedrále by měl stát na jaře roku 2020,“ popisuje pak další zamýšlený běh událostí organolog a manažer projektu Štěpán Svoboda.

Bříza a Trubač a jejich rady znevýhodněným

Hezké věci jsou spojeny například i s kanceláří Bříza & Trubač. I ta byla nedávno za své počínání oceněna, dlouhodobě spolupracuje například s Nadací Terezy Maxové dětem a projektem To dáš!, za nímž stojí Coca-Cola HBC a kterému jsme se už věnovali.

Doplňme to, že příručka spojená zejména se základními otázkami, které vyvstávají při nástupu do pracovního procesu, je k dispozici na webu zmíněné nadace. Ta nyní představila i výsledky souvisejícího průzkumu, které jsou zpracovány na níže uvedené grafice:

Jak se liší příběh kluka z rodiny a kluka z dětského domova? Projekt To dáš!

Kdy už se začnou podávat hromadné žaloby?

Dodejme, že intenzivně pokračuje listopadová konferenční sezóna, ale také se nezadržitelně blíží do svého finále. Velké akce nás ještě čekají v příštím týdnu, například kongres Právo ve veřejné správě či tradiční akce Nové soukromé právo, za níž stojí Česká advokátní komora a Epravo.cz.

Poslední dobou jsme se mohli ledacos dozvědět třeba o hromadných žalobách. Sympozium proběhlo v rámci Pražského právnického podzimu a Anežka Janoušková z legislativního odboru ministerstva spravedlnosti na něm například uvedla, že resort nyní pracuje na základě schváleného věcného záměru na paragrafovaném znění zákona o hromadných žalobách, jehož návrh by měl být předložen vládě v březnu příštího roku. Neboli hromadných žalob se ještě hned tak nedočkáme, čeká nás pak totiž ještě celý legislativní proces.

A co je rovněž zásadní zpráva? V případě bagatelních nároků půjde zpravidla o automatické přidání se k žalobě, proti kterému bude ale moci člověk vystoupit a z řízení se odhlásit, naopak u finančně náročnějších sporů bude nutné aktivní přihlášení se o svá práva.

Soudci demonstrovali svou sílu

Tento týden v Senátu proběhla konference o novém civilním procesu, za níž stál zejména Nejvyšší soud. Soudci na ní demonstrovali sílu a v reálném čase prakticky popravili dosavadní záměry ministerstva spravedlnosti.

Vznikne tak někdy nový kodex? Těžko říct. Sám ministr Jan Kněžínek (za ANO) během svého úvodního vystoupení uvedl, že resort nemá ambici, aby byl nový civilní řád soudní přijat v tomto volebním období. Původně jej přitom chtěla stihnout už Helena Válková (ANO).

Ke konferenci a k celému tématu se ještě vrátíme. Stejně jako k měnícím se značkám v advokacii a dalším novinkám.

 

10 nejlepších aplikací roku pro Android a iOS

Mobilní svět zaplavuje čím dál víc aplikací, které bojují o pozornost náročných uživatelů. Podívejte se na seznam těch nejlepších, které si můžete stáhnou ať už máte Android nebo iOS. 

Lastpass password manager

Unikátní heslo po nás chce nejen email a platební karta, ale i kdejaká aplikace. Ti, které neustálé zadávání obtěžuje, ale nemusejí zoufat. Stačí si stáhnout správce hesel, který si je bude pamatovat za ně.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Gallery Doctor - Photo Cleaner

Jestliže patříte mezi ty, kteří spoušť fotoaparátu zmáčknete hned několikrát za sebou, ale už nikdy se nedonutíte fotogalerii promazat, je Gallery Doctor přímo pro vás. Podle vašeho nastavení bude automaticky mazat například rozmazané, tmavé, nudné nebo téměř identické fotky.

Pro iOS můžete stáhnout zde

TickTick

Pokud vám vyhovuje "úkolníček", měli byste zkusit Tick Tick. Pomůže vám úkoly roztřídit nebo sdílet, navíc si můžete obsah synchronizovat přes cloud a integrovat ho do svého kalendáře.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zdeLink

Alarmy - Sleep if u can

Těm, kdo jsou schopní zamáčkou tři budíky po sobě a klidně spát dalších několik hodin, může pomoct aplikace Alarmy. Po zazvonění totiž budou muset vykonat několik úkolů, které je zaručeně dostanou z postele.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

WifiMapper

Jestliže nedisponujete velkorysým datovým tarifem a neustále pokukujete po Wi-Fi, může vám WifiMapper a jeho uživatelé, kteří zaregistrují každý hotspot, ke kterému se připojí, ušetřit práci. 

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Pocket Casts

Aplikace k poslechu audio nahrávek nebo ke sledování videí, kterou si můžete upravit k obrazu svému. Automaticky vám stáhne nejnovější díly vaše oblíbeného seriálu například těsně před tím, než vstanete. Případně vám smaže to, co už jste slyšeli nebo viděli.

Pro Android můžete stáhnout zde

iTranslate Converse

Asi nikdo na světe nezná všechny jazyky a pokud si chcete popovídat i tam, kde si se základními světovými jazyky nevystačíte, budete potřebovat pomocníka. A právě iTranslate Converse vám s překladem v reálném čase pomůže.

Pro iOS můžete stáhnout zdeLink

Adobe Photoshop Lightroom CC

Rádi byste upravili fotky z telefonu na profesionálnější úrovni? Pak určitě využijete zjednodušenou verzi klasického a notoricky známého Photoshopu. Pokud si nevystačíte ze základními funkcemi, které jsou zdarma, můžete si další přikoupit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Greenify

Aplikace, které během dne používáte, mohou váš telefon zbytečně vybíjet. Aplikace Greenify vám je ale zbytečně vypínat nebude, uvede je totiž do „hibernace“, tak nebudou zbytečně aktivní, ale na druhou stranu budou okamžitě k dispozici kdykoli si vzpomenete.

Pro Android můžete stáhnout zde

Songkick Concerts

Díky Songkick už žádnému milovníku hudby neutečou koncerty jeho oblíbených kapel. Aplikace se totiž dokáže inspirovat vaším účtem na Google Play nebo Spotify a upozorní vás na koncerty, které odpovídají vašemu vkusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link


Nejlepší aplikace roku 2017

Super Mario Run

Kultovní hra Super Mario se konečně objevila i na obrazovkách chytrých telefonů a na úspěch nemusela dlouho čekat. Hru s legendárním instalatérem si nejdříve užívali majitelé iOS, v březnu už byla dostupná i pro systém Android.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Microsoft To-Do

Hromadí se vám úkoly a papírky, které vám je mají připomínat, se záhadně ztrácejí? Tato aplikace vám pomůže, je uživatelsky jednoduchá a navíc dokáže komunikovat s různými platformami, takže už na nic nezapomenete.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

A Normal Lost Phone

Téměř každý už někdy ztratil svůj telefon, teď si ale představte opačnou situaci, najdete nezabezpečený telefon a pokusíte se o jeho majiteli zjistit co nejvíce informací. Tato zvláštní hra, která pověří vaše logické myšlení, je k dispozici jak pro iOS tak pro Android.

Pro Android zde

3477590:article:true:true:true

The Great Courses Plus

Máte před sebou dlouhou cestu vlakem a nevíte čím zabijete čas? Možná využijete zajímavou aplikaci The Great Courses Plus, která vám nabídne zajímavé přednášky předních univerzitních profesorů. Můžete se dozvědět něco o vesmíru přímo od Neila deGrasse Tysona nebo zdokonalit své fotografické dovednosti díky přednášce fotografa National Geographic.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Wemogee

Společnost Samsung dokázala využít popularitu emotikonů a přetransformovala ji do velmi užitečné aplikace Wemogee. Díky této aplikaci může její uživatel komunikovat zcela beze slov, jen za pomoci symbolů. Pro někoho zábava, pro jiného vydatný pomocník.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477553:article:true:true:true

ArtPassport

Pokud nemáte možnost cestovat po světě a osobně si projít nejlepší galerie světa, aplikace ArtPassport vám to umožní. Díky 360° pohledu budete mít pocit, jako byste tato místa plná umění opravdu navštívili.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Google Earth

Nová verze aplikace Google Earth vám pomůže poznat svět. Provede vás nejen městy jako je Londýn, Tokio nebo Řím, dá vám nahlédnou i do singapurských skleníků nebo rozlehlých italských lesů.

Link

Funnel

Aplikace Funnel pro vás nasbírá ty nejdůležitější informace dne. Každou hodinu vybírá ty nejnovější zprávy ze serverů jako je BBC, CBC nebo Fox5, které vám pak dokonce přehraje v audio formátu.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Empower

Máte několik účtů, debetních a kreditních karet a už se vám vaše finance začínají vymykat kontrole? Pořiďte si aplikaci Empower, která vám pomůže sloučit vaše účty a bude za vás sledovat i vaše výdaje.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Focalmark

Pokud vás nebaví psát hashtagy, přesto je ale pod svou fotkou na Instagramu chcete mít, není nic jednoduššího než tuto činnost svěřit aplikaci. Focalmark vygeneruje odpovídající hesla, která pak jen jednoduše zkopírujete ke svému statusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link

FaceApp

Chcete si změnit profilovou fotku a žádná z vašich selfie není dostatečné hezká? Pomůže vám FaceApp. Nejen že vás omladí, ale dokáže vám i vykouzlit úsměv.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477566:article:true:true:true

Clips

Aplikace od společnosti Apple vám usnadní tvorbu vašich videí. Velmi jednoduše vám dovolí kombinovat záběry a fotografie. Celé dílo pak navíc můžete otitulkovat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Marvel: Color Your Own

Tato aplikace potěší především ty, kteří milují komiksy od Marvela a ještě k tomu mají rádi omalovánky. Majitelé iOS si nyní mohou své oblíbené postavy totiž sami vybarvit.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

MeiTu

Zatím co americký a evropských telefonech najdeme aplikace jako Instagram nebo Snapchat, v Asii letí aplikace MeiTu, které se nyní snaží prorazit i na americký trh. Takže pokud toužíte po fotce, na které budete vypadat jako anime postava, tak si ji můžete si ji zdarma stáhnout. I když za cenu, že možná až zbytečně moc odhalíte své soukromí.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477542:article:true:true:true

Elder Scrolls: Legends

Pokud máte rádi karetní hry, Elder Scrolls: Legends je přímo pro vás. Jako počítačová hra už má za sebou slušnou základnu fanoušků, ale až letos je možné jí hrát i na mobilních telefonech. Základní verze je ke stažení zdarma, za dodatečné nákupy si ale budete muset zaplatit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Filtru

Pokud patříte mezi milovníky dobré kávy, tak vás aplikace Filtru vyloženě nadchne. Nejenže vás krok za krokem naučí, jak připravit tu nejlepší kávu, navíc vám i spočítá, kolik jste za den zkonzumovali šálků.

Pro iOS můžete stáhnout zde

3477556:article:true:true:true

Sprinkles

Nová aplikace od společnosti Microsoft tak trochu supluje Snapchat. Obsahuje nejrůznější filtry, kterými můžete vylepšit svojí fotografii, kterou pak můžete umístit na Facebook, Instagram nebo právě Snapchat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Pokémon: Magikarp Jump

Pokud jste propadli lovení Pokémonů, tak by vás mohla zajímat i odpočinková hra Pokémon: Magikarp Jump. Princip je velmi jednoduchý, čím výš dokáže Magikarp s vaší pomocí skočit, tím víc dostanete bodů.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477539:article:true:true:true

Rodičovská kontrola pro Nintendo Swich

Nevíte kolik času tráví vaše ratolest hraním her? Nintendo nabízí velmi precizní aplikaci, která vám o chování vašeho dítěte prozradí mnohé. Dozvědět se můžete, jak dlouho a kdy dítě hraje, ale také co sdílí na sociálních sítích.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Mobile Passport

Dlouhé fronty u přepážek s pasovou kontrolou jsou minulostí. Alespoň pro cestující, kteří si jako cílovou destinaci vybrali jedno z 23 amerických letišť. Právě tam se můžete otravné frontě vyhnout díky aplikaci Mobile Passport, prostřednictví které vyplníte jednoduché celní prohlášení a můžete směle pokračovat ve svojí cestě.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde.

Aplikace na cesty. Co si stáhnout do mobilu, než vyrazíte na dovolenou>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

 10818