Benešová: Žalobcům nebudeme ustupovat do nekonečna, novela teď ale na vládu nepůjde | info.cz

Články odjinud

Benešová: Žalobcům nebudeme ustupovat do nekonečna, novela teď ale na vládu nepůjde

V až překvapivě klidné atmosféře se v pátek konalo zahájení výročního Shromáždění delegátů Soudcovské unie. V jednom sále se přitom potkala třeba i ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) s prezidentem Unie státních zástupců Janem Latou. Ti se v poslední době ostře napadají kvůli chystané novele zákona o státním zastupitelství, o přestávce ale byli schopni si úplně normálně popovídat. V přerovském hotelu Jana se ale především sešly dvě stovky reprezentantů justice a dalších představitelů právního i politického života. Probírají aktuální legislativní změny, pravidla chování soudců i znepokojivou situaci v polské justici.

Vystoupení ministryně spravedlnosti Marie Benešové celkem logicky vzbudilo největší pozornost. Směrem k soudcům vystupovala velmi smířlivě a řekla jim, že si myslí, že se podaří „vybojovat“ novelu zákona o soudech a soudcích, která stanovuje nové a náročnější mechanismy při výběru soudců.

V pondělí ji schválila vláda, nyní ji tak čeká další legislativní proces, zejména hlasování v poslanecké sněmovně. „Budeme doufat, že projde beze změn, které by ji degradovaly,“ uvedla prezidentka Soudcovské unie Daniela Zemanová.

„Zákon o státním zastupitelství se zbytečně prožívá“

V souvislosti s další chystanou legislativou už Benešová volila daleko ostřejší slova. S novelou zákona o státním zastupitelství je to podle ní totiž horší: „Zákon podléhá až příliš hysterii a zbytečně se prožívá.“ Benešová i přesto věří, že na něm nakonec „najdeme shodu“ a změny projdou, i když cesta bude trnitá: „Budeme dále vyjednávat, ale nelze ustupovat do nekonečna.“

Státním zástupcům se nelíbí zejména navrhované složení výběrových komisí, kde podle nich bude mít ministerstvo spravedlnosti většinu. Pátým členem má být přitom soudce.

Jak ale Benešová rovněž uvedla, vláda nyní o návrhu tohoto zákona, který podpořila i Legislativní rada vlády (a naopak odmítla protikorupční rada), hlasovat nebude. Premiér Andrej Babiš (ANO) si  podle ministryně vyžádá oddechový čas, aby si věc rozmyslel.

Pavel Zeman „sedí na hnízdě“

Na akci vystoupil i prezident Unie státních zástupců Jan Lata, aktuální legislativě se ale příliš nevěnoval. Naopak omluvil nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana, který podle něj „sedí na hnízdě“.

Lata tak narážel na to, že Zeman v současnosti řeší kauzu premiéra Andreje Babiše a rozhodnutí Městského státního zastupitelství v Praze ohledně zastavení jeho trestního stíhání za Čapí hnízdo. „Ukládá si po tři měsíce jistou společenskou zdrženlivost,“ uvedl rovněž o nejvyšším státním zástupci Lata. Upozornil pak na to, že Unie státních zástupců chystá na listopad konferenci nazvanou „Důvěryhodnost justice a její mediální obraz“.

 
 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud