Bradáčová chce dostat z funkce státního zástupce Karabce. Podala kárnou žalobu | info.cz

Články odjinud

Bradáčová chce dostat z funkce státního zástupce Karabce. Podala kárnou žalobu

Bradáčová chce dostat z funkce státního zástupce Karabce. Podala kárnou žalobu
 

Pražský žalobce Jan Karabec čelí kárné žalobě. Podala ji pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová a žádá Karabcovo odvolání z funkce. Kárný senát Nejvyššího správního soudu žalobu začne veřejně projednávat 15. dubna, zjistila ČTK z webu soudu.

Karabec v minulosti působil jako náměstek tehdejšího pražského vrchního státního zástupce Vlastimila Rampuly, předtím byl na městském státním zastupitelství. Po nástupu Bradáčové pracoval jako řadový žalobce vrchního státního zastupitelství.

Kárný senát spojil ke společnému projednání dva podněty. Karabcovi je kladeno za vinu, že ve své pracovní době vytvořil několik desítek konceptů podání v právních věcech, které nesouvisely s plněním jeho pracovních úkolů.

"Navíc v jedné trestní věci měl působit na státního zástupce nižšího státního zastupitelství, aby v ní činil určité úkony. Navrhováno je odvolání z funkce státního zástupce," uvedla mluvčí soudu Sylva Dostálová.

Kárné prohřešky státních zástupců řeší specializované senáty Nejvyššího správního soudu, stejně jako v případě soudců a soudních exekutorů. Mohou rozhodnout o zproštění žaloby, případně uložit důtku, srážky z platu anebo v krajním případě odvolat daného státního zástupce z funkce.

Rozhodnutí kárného senátu jsou definitivní. Řádný opravný prostředek neexistuje, možná je pouze ústavní stížnost bez odkladného účinku.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud