Bříza a Trubač si hlasitě říkají o místo na trhu. Nově pracují pro systém Galileo | info.cz

Články odjinud

Bříza a Trubač si hlasitě říkají o místo na trhu. Nově pracují pro systém Galileo

Bříza a Trubač si hlasitě říkají o místo na trhu. Nově pracují pro systém Galileo
 

Advokáti Petr Bříza a Ondřej Trubač postavili svou advokátní kancelář před necelými pěti lety. Tehdy byli sami dva, dnes pro ně pracuje dalších 10 lidí. Obrat jim loni meziročně vzrostl o 40 procent. Oba si teď umí představit, že za dalších pět let by jich mohlo být dohromady až 30. I díky tomu, že mají příští čtyři roky pracovat pro agenturu GSA, která z Prahy zajišťuje provoz evropského navigačního systému Galileo.

Advokátní kancelář Bříza & Trubač uspěla na konci loňského roku ve veřejné zakázce na obecné právní poradenství pro agenturu GSA a teď už pro evropský úřad naplno pracuje. „Je to velmi pestrá práce, v angličtině a částečně i ve francouzštině. Řešíme například veřejné zakázky, pracovní právo, ochranu osobních údajů, přístup k informacím nebo zajímavé otázky vztahu vnitrostátního práva a práva EU,” vykresluje jádro práce advokát Petr Bříza, přední expert na evropské a mezinárodní právo, který se věnuje rovněž arbitrážím.

Poslední měsíce jsou pro kancelář plné změn. Kromě přívalu nové práce se přestěhovala, a to z pražského Jánského vršku k Petrskému náměstí. „Šanony jsem raději převážel vlastním autem, kvůli advokátnímu tajemství jsme je nechtěli pustit z očí,” popisuje specifikum právnického stěhování odborník na daňové právo Ondřej Trubač, druhý z otců zakladatelů kanceláře.

Bříza & Trubač teď sídlí ve stejném kancelářském objektu jako její konkurenti, firmy Baker & McKenzie či Pokorný, Wagner & partneři a vypadá to, že má před sebou jen zářnou budoucnost.

Kromě GSA totiž celkem nově pracují i pro další klienty mezinárodního rozsahu, s ohledem na povinnou mlčenlivost je ale nemohou jmenovat. Souhlas ke zveřejnění mají například od Metrostavu nebo Europ Assistance.

Oba pánové tak mají smělé plány, možná ale bude dobré se nejprve ohlédnout trochu zpátky. 

Náhoda neexistuje

Sice nevěří na náhody, ale v roce 2013 to náhoda byla. Petr Bříza a Ondřej Trubač pracovali pro největší českou advokátní kancelář Havel, Holásek & Partners a nezávisle na sobě dospěli k rozhodnutí, že si chtějí věci dělat po svém a advokacii více provázat se svou akademickou činností. „Do této kanceláře jsme oba nastoupili téměř deset let po jejím vzniku. Respektovali jsme její zakladatele a měli jsme se tam dobře. Pokud jsme ale chtěli naplňovat vlastní vize, mohli jsme toho nejlépe dosáhnout ve vlastní firmě,” říká Petr Bříza.

Když spolu jednou po práci zašli na pivo, zjistili, že mají podobné plány a pohled na profesní budoucnost. Slovo dalo slovo a už začali plánovat společnou kancelář Bříza & Trubač. Ta vznikla téhož roku na podzim a pořád rostla, i když první tři roky byly podle slov jejích zakladatelů těžké a pionýrské. „Byli jsme v něčem naivní a přehnaně optimističtí. Je vlastně asi dobře, že když se člověk rozhodne pro vlastní byznys, tak dopředu neví, jak těžké všechno bude, protože by si to jinak mohl rozmyslet,” usmívá se dnes Ondřej Trubač.

Zakládají si na tom, že svému tehdejšímu chlebodárci nepřetáhli žádného klienta, do kanceláře by to podle nich stejně přineslo jen špatnou atmosféru. „Měli jsme peníze na první tři měsíce. Řekli jsme si, že během této doby se musí kancelář rozjet a pak už musí vydělávat,” popisuje Ondřej Trubač.

Obcházeli tak kamarády a hledali obchodní možnosti. Právě vytváření byznysových příležitostí je začalo postupně bavit, pracovali totiž sami na sebe. „Naplno jsme také docenili byznysový dopad přednáškové činnosti a určitého odborného povědomí,” dodává Petr Bříza.

Postupně si ale uvědomili, že pokud mají vybudovat úspěšnou advokátní kancelář, nemohou se věnovat jen těm oblastem práva, které je odborně nejvíce zajímají, ale musejí poskytovat kompletní právní servis. A že se nemohou spoléhat jen na projektové úkoly, ale musí si vybudovat síť stálých klientů, protože bez nich je cokoliv dlouhodobějšího složité plánovat.

Petr Bříza a Ondřej Trubač říkají, že je až s podivem, že se při vedení kanceláře nikdy nepohádali a ve složitých situacích, když se například jednomu dařilo méně než tomu druhému, se dokázali vzájemně podržet. A stejně přistupovali i ke svým lidem, i když u nich ne všichni právníci zůstali. „Snažíme se, aby všechny odchody byly pokud možno přátelské. Někteří naši kolegové měli jinou vizi a nastavení, ale stejně jako my jsme respektovali otce zakladatele v předchozí kanceláři a šli za svými sny a plány jinam, mají tuto možnost i oni,” říká Ondřej Trubač.

Taková školní třída

V roce 2017 jim obrat vzrostl v meziročním srovnání téměř o polovinu a navíc od přelomu roku pracují pro několik nových velkých klientů, mezi nimiž je právě i GSA. Letos tedy očekávají ještě strmější růst a nabírají také nové kolegy.

„Určitě porosteme, nechceme být ale anonymním davem. Umím si však představit, že za dalších pět let nás bude 25 až 30, že budeme taková školní třída,” plánuje Ondřej Trubač a Petr Bříza vidí situaci stejně: „Pokud se nám tedy podaří najít asistentku, kterou teď intenzivně sháníme. Situace na trhu práce je opravdu složitá.”

Právě s určitým přenastavením struktury spojují další růst a rozvoj kanceláře. V této souvislosti také s účinností od 1. ledna 2019 plánují přibrat mezi sebe dalšího společníka. „Chceme budovat funkční a kompaktní strukturu a nebráníme se přibírání dalších partnerů kanceláře ani do budoucna,” říká k tomu Petr Bříza.

Dobře se na tom ukazuje i heslo, kterým se oba advokáti podle svých slov řídí: Přej a bude ti přáno. To se ostatně projevuje i v jejich podpoře řady bohulibých nápadů, například spoluprací s Nadací Terezy Maxové dětem.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud