Brněnské divadlo, kde Ježíš „znásilňoval“, skončí před soudem. Už se ví, kdy bude řešit Dukovu žalobu | info.cz

Články odjinud

Brněnské divadlo, kde Ježíš „znásilňoval“, skončí před soudem. Už se ví, kdy bude řešit Dukovu žalobu

Městský soud v Brně nařídil na 18. března jednání o žalobě kardinála Dominika Duky, kterou Duka podal kvůli kontroverzním divadelním hrám na Centrum experimentálního divadla (CED) a na Národní divadlo Brno. Vyplývá to z justiční databáze InfoSoud. Dukova žaloba se týká uvedení her režiséra Olivera Frljiče Prokletí a Naše násilí a vaše násilí. Postup divadla podle kardinála silně zasáhl do jeho vyznání, žádá omluvu. K žalobě se připojil také Dukův právník Ronald Němec.

Hry byly uvedeny na přehlídce Divadelní svět. Inscenace vyvolaly loni v květnu vlnu negativních reakcí. Některým lidem vadila údajná obscénnost her a způsob zobrazování křesťanských symbolů. Příznivci radikálního hnutí Slušní lidé vstupem na jeviště na několik desítek minut přerušili hru Naše násilí a vaše násilí. Duka i jeho právník Ronald Němec nyní u soudu žádají omluvu za zásah do osobnostních práv.

Kriticky poukazují zvláště na scénu, ve které herec předstírá znásilnění ženy. Podle žaloby jde o zobrazení Ježíše páchajícího násilí na muslimské ženě. Náznak, že Ježíš, v něhož věří a od něhož se odvíjí jejich život, spáchal natolik odporný čin, je podle Duky a Němce silným zásahem do jejich práv na svobodu vyznání a svědomí. Duka a Němec podle žaloby nevolají po cenzuře, ale po respektování právních a morálních mezí.

"Rozhodl jsem se podat žalobu jako fyzická osoba. Jsem sice i statutární orgán České biskupské konference a reprezentuji katolickou církev navenek v ČR, ale předně miluji Krista jako člověk. Postup divadla silně zasáhl do mého vyznání, a proto se obracím na soud, aby rozhodl, co je ještě umění a co již je jen úmyslné poškozování jiné osoby a mých práv," řekl kardinál a pražský arcibiskup Duka loni v červenci Lidovým novinám.

Původně žaloba směřovala jen na CED, které však pouze poskytlo prostor pro uvedení obou představení. Přehlídku jinak pořádalo Národní divadlo Brno.

Kardinál Duka: Menšiny tu vytvářejí totalitu, to si netroufli nacisté ani komunisté, jsme v nejhlubší krizi autor: INFO.CZ

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud