Bývalý šéf České advokátní komory Martin Vychopeň chce hlídat Český rozhlas. Proč? | info.cz

Články odjinud

Bývalý šéf České advokátní komory Martin Vychopeň chce hlídat Český rozhlas. Proč?

Do Rady Českého rozhlasu kandiduje rovněž bývalý předseda České advokátní komory a benešovský advokát Martin Vychopeň. Navrhuje ho spolek Jednota pro zvelebení hudby v Čechách. A právě advokátova láska k hudbě je i důvodem, proč má o kontrolu Českého rozhlasu podle svých slov zájem. „Důvodem kandidatury je můj celoživotní koníček – hudba. Poté, kdy jsem skončil ve vrcholné advokacii, získal jsem mimo jiné i časový prostor k tomu, abych se vrátil ke svým zájmům. Začal jsem se hudbě znovu aktivně věnovat,“ uvedl pro INFO.CZ Vychopeň.

„Spolupracuji s Jednotou pro zvelebení hudby v Čechách, což je mimochodem nástupce původní Jednoty, která v roce 1811 založila Pražskou konzervatoř. Snažím se podporovat mladé hudebníky, podílet se na organizaci hudebních akcí a podobně. Mimochodem – je to prostředí významně optimističtější a pozitivnější než prostředí justiční. Protože jsem profesí advokát, ruku v ruce s tím jde i moje pomoc právní. Hudba a rozhlas jsou, obrazně řečeno sourozenci a moje kandidatura pak logickým vyústěním popsaného,“ říká dále Vychopeň, který působí jako partner advokátní kanceláře Camrda, Premus, Vychopeň, Vachoušek, Zeman a partneři.

S jakými záměry teď do Rady Českého rozhlasu kandiduje? „Je nutno nejprve uvést to, že Rada je kolektivní orgán, jehož kompetence jsou vymezeny zákonem. Mám ambice podílet se svojí činností na průběžném zlepšování kvality Českého rozhlasu, jeho přístupnosti, rozšiřování posluchačské obce a podobně.

Velkou otázkou a výzvou je digitalizace vysílání, ale také zvyšování umělecké kvality, třeba i důraz na jazykovou stránku vysílání a další a další. Myslím, že jako právník mohu být užitečný i svojí kvalifikací a téměř třicetiletými zkušenostmi v právu.“

Zelená vlna mu několikrát ušetřila čas

Jak pak Vychopeň hodnotí Český rozhlas v současnosti? „Nejsem mediální analytikem, tudíž mohu hodnotit Český rozhlas pouze jako pravidelný posluchač. Myslím si, že stávající koncepce vysílání a jeho šíře je dostatečná. Nicméně vždy a všude je co zlepšovat Jako každodenní řidič určitě musím ocenit vysílání Zelené vlny, už mi několikrát ušetřilo drahocenný čas. Podle zákona o Českém rozhlasu však Rada ani její členové nesmějí přímo zasahovat do tvorby a vysílání rozhlasových pořadů. Rada je nezávislým orgánem, jímž se uplatňuje právo veřejnosti na kontrolu činnosti Českého rozhlasu.“

Martin Vychopeň stál v čele advokátů v letech 2009 až 2017, kdy jej vystřídal současný předseda České advokátní komory Vladimír Jirousek. Své současné šance na úspěch si sice netroufá odhadnout, velké naděje na zvolení do Rady Českého rozhlasu ale patrně nemá.

Stejné ambice má totiž přes 20 lidí a jsou mezi nimi i zkušení mediální manažeři jako například dřívější šéfredaktor Českého rozhlasu Vltava Petr Fischer či někdejší generální ředitel České televize Jiří Janeček.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud