Česko mění lidi v evropské justici. Víme, co chystá končící Irena Pelikánová | info.cz

Články odjinud

Česko mění lidi v evropské justici. Víme, co chystá končící Irena Pelikánová

Profesorka obchodního práva Irena Pelikánová skončí příští týden po 15 letech jako soudkyně evropského Tribunálu. V připravovaném rozhovoru pro INFO.CZ prozradila, na co se dále zaměří: „Chci se věnovat teoretické práci. Pravděpodobně budu i nadále trochu přednášet a budu pracovat pro Justiční akademii.“ Pelikánová, které vyprší mandát 31. srpna, se podle svých slov naopak nechystá do advokacie. Na její dosavadní místo nastoupí Petra Škvařilová-Pelzl.

Končící česká soudkyně evropského Tribunálu Irena Pelikánová zatím nechystá ani další spolupráci s evropskou justicí či jinými orgány Evropské unie: „Momentálně se nic takového nerýsuje. Budu ovšem se zájmem sledovat další vývoj Soudního dvora EU. Bývalí členové soudního dvora si zachovávají kontakt s institucí i po svém odchodu.“ Naopak si podrží svůj stávající úvazek na pražské právnické fakultě.

Pelikánovou střídá Škvařilová-Pelzl

Česká republika má v evropské justici více vrcholných zástupců. Soudcem Soudního dvora EU je Jiří Malenovský, generálním advokátem Michal Bobek. U evropského Tribunálu, který řeší jen určitý druh sporů a má tak Soudnímu dvoru ulehčit, působí dva čeští zástupci. Jana M. Passera čeká od začátku září další mandát, na dřívější místo Pelikánové pak zamíří dosavadní odborná pracovnice Ředitelství výzkumu a dokumentace Soudního dvora EU Petra Škvařilová-Pelzl.

Ta vyhrála výběrové řízení, vyhlášené poté, co Irena Pelikánová odmítla opětovnou nominaci na zmíněnou funkci. „Na základě Pravidel pro výběr kandidáta na funkci soudce soudního dvora Evropské unie zvážila výběrová komise znovunavržení stávajících soudců. Soudkyně Irena Pelikánová se svým znovunavržením nesouhlasila. Výběrová komise hlasováním per rollam, které proběhlo ve dnech 21. - 22. 6. 2018, jednomyslně rozhodla o renomimaci JUDr. Jana M. Passera na soudce Tribunálu Soudního dvora EU,“ uvedlo ministerstvo spravedlnosti.

Passer, který před svým angažmá v evropské justici působil u Nejvyššího správního soudu, tak nemusel absolvovat další výběrové řízení: „Komise dospěla k závěru, že kandidát již v předchozím relativně nedávném výběrovém řízení v roce 2016 prokázal vynikající odbornou připravenost. Funkce soudce na Tribunálu SD EU se rámci prvního zkráceného mandátu ujal složením slibu dne 19. září 2016 a od té doby jako soudce Tribunálu působí. Komise dospěla k názoru, že kandidát se plně osvědčil a funkci soudce vykonává řádně v souladu s nároky, které jsou na soudce nejvyšších evropských soudních orgánů kladeny.“

Nástupce Pelikánové se tedy hledal s dostatečným předstihem, přihlášky bylo nutné poslat už do konce srpna 2018, tedy přesně rok před tím, než měl nový soudce či soudkyně nastoupit.

Vedle Škvařilové-Pelzl se na toto místo přihlásili ještě tři další zájemci. Komise, v níž zasedali například představitelé české justice Pavel Rychetský, Pavel Šámal a Michal Mazanec či zástupci advokacie nebo akademické sféry, za prvního náhradníka jmenovala Martina Smolka, současného vládního zmocněnce pro zastupování České republiky před Soudním dvorem EU. Dalšími zájemci o tuto funkci byli soudkyně Irena Hladíková a asistentka zmíněného Michala Bobka Magdalena Ličková.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud