Články odjinud

Československé dějiny psali advokáti, znělo na oslavách 100 let české a slovenské advokacie

Československé dějiny psali advokáti, znělo na oslavách 100 let české a slovenské advokacie

Na 400 českých, slovenských a ukrajinských advokátů se na konci minulého týdne sjelo do Luhačovic na oslavy 100 let české a slovenské advokacie. Připomněli si historické paralely, význam své profese při budování První republiky i výzvy a hrozby, kterým v současnosti čelí. Předsedové české a slovenské komory pak podepsali memorandum, deklarující nadstandardnost vzájemných vztahů a slibující si vzájemnou pomoc a podporu.

Kdo nezná svou historii, bývá donucen ji opakovat. Jedna ze známých pravd spojená s reflexí minulosti procházela jako červená nit odbornou částí oslav 100 let české a slovenské advokacie, které probíhaly na konci minulého týdne v Luhačovicích. Moravské lázně si právníci nevybrali náhodou. Právě tady, ve městě česko-slovenské vzájemnosti, se sešli advokáti i koncem roku 1918, aby probrali, jak naložit se svou profesí v nových poměrech.

A o slavných okamžicích své minulosti, stejně jako o současných problémech, mluvili s vervou, nadšením a patřičnou hrdostí i jejich dnešní následovníci. Jak ostatně uvedl bývalý předseda České advokátní komory a emeritní soudce Ústavního soudu Stanislav Balík, bez znalosti historie by se k nám mohl vplížit jiný model totality, a to aniž bychom rozeznali jeho symptomy.

Atmosféra v Městském domě kultury Elektra tak působila vznešeně i vlastenecky. Akci zahájil místní pěvecký sbor přednesem evropské, slovenské a české hymny. Předsedové České a Slovenské advokátní komory Vladimír Jirousek a Tomáš Borec oblékli tradiční taláry a stavovské řetězy, vystupující právní historici pak měli na sobě soudní taláry ještě z dob Rakouska-Uherska. Ty, které v roce 1918 převzal pro své soudce i nový československý stát.

Dominovali mezi zakladateli nového státu advokáti?

Advokáti jsou na svou historii opravdu hrdí. Zvláště na tu prvorepublikovou, kdy se významně zapojili do budování nového státu a v mnoha ohledech psali jeho dějiny.

Jak připomněl již zmíněný Stanislav Balík, z Mužů 28. října byli hned dva advokáti: ministr financí Alois Rašín, který rovněž sepsal takzvanou recepční normu a podílel se i na vytvoření Manifestu československého, a ministr spravedlnosti František Soukup. Řada dalších advokátů se zapojila například do činnosti Národního výboru, a to tak intenzivně, že jim už ani nezbýval čas na vlastní advokátní poradny.

Koncipient Svatopluk Čech zase podle novinové zprávy odmítl hned 29. října skládat advokátní přísahu na monarchii a císaře. Byl ochoten přísahat jen na československý stát a prezidenta T. G. Masaryka. I přes protesty předsedy Vrchního zemského soudu Weselleho, věrného monarchisty, uspěl.

Stanislav Balík přidal i další historické souvislosti. V prvních dnech existence nového státu došlo k přerušení většiny soudních procesů, pokud to ale nešlo, rozsudky soudci  vyhlašovali už jménem Národního výboru. Z razítek se pak s příslovečným nadšením odstraňovala písmena c. a k.

Nezaostávali ani Slováci. Jak uvedla právní historička Martina Gajdošová, například z 15 županů pocházelo hned 11 z řad advokátů. Slovensky cítící a myslící advokáti se podle ní obecně zapojili do budování státu, což znamenalo problém právě pro advokacii, která se rychle vyprazdňovala.

Historie je tak pro advokáty a právníky stále inspirující. Například bývalý slovenský ministr spravedlnosti Tomáš Borec, který je v současnosti předsedou Slovenské advokátní komory, připomněl prvorepubliková díla a jejich význam jak pro tamější rekodifikaci civilního procesu, tak i pro nový český občanský zákoník.

Zkrátka, advokátní principy, mezi nimiž dominuje zdravá oddanost klientovi, povinnost mlčenlivosti a udržování tajemství o jeho věcech, se nemění po desítky a možná stovky let. Až na výjimky přetrvávají i v jiných režimech a nejsou jen záležitostí České republiky.

Hold mezinárodním vztahům

Z konference 100 let české a slovenské advokacie nevyčnívaly pouze historické paralely. Šlo také o hold mezinárodním vztahům, zástupci polské či chorvatské advokacie dokonce přednesli své zdravice celé v češtině. A v této souvislosti došlo rovněž na zcela aktuální témata.

Ranko Pelicarić, jenž by se měl stát příští rok prezidentem Rady evropských advokátních komor (CCBE), upozornil na zásahy do nezávislosti soudů a advokacie, které sledujeme například v Polsku či v Maďarsku. Nejde přitom podle něj jen o tyto země, ale i o některé tradiční demokracie, kde by stát rád zasáhl. Advokacie podle něj není běžným povoláním, ale lakmusem svobody a občanů.

Nadstandardnost českých a slovenských vztahů pak předsedové České a Slovenské advokátní komory Vladimír Jirousek a Tomáš Borec deklarovali podpisem společného memoranda. „Plně si uvědomujeme poslání advokacie v civilizované, demokraticky formované společnosti, spočívající zejména v zajištění jejího nezávislého výkonu prostřednictvím advokátní samosprávy, jednak v garanci naplňování podmínek spravedlivého procesu. Při obraně základních pilířů advokacie si budeme vždy poskytovat podporu a potřebnou pomoc, a to bez nároku na jakékoliv kompenzace.

Zavazujeme se ctít, propagovat a případně chránit dobré jméno druhé strany Memoranda, jak v tom kterém domovském státě, tak ve sféře nadnárodních vztahů, týkajících se obecně advokacie nebo přímo našich advokátních stavů,“ dočteme se v něm například.

Úcta Pavla Šámala i Jeronýma Tejce

Hold této profesi složili i další významní hosté. Ať již svou zdravicí, jako v případě předsedy Nejvyššího soudu Pavla Šámala, soudce Evropského soudu pro lidská práva Aleše Pejchala či politického náměstka ministra spravedlnosti Jeronýma Tejce, tak  svou pouhou přítomností na oslavách.

Například podle profesora Šámala advokáti představují důležitý prvek k naplnění spravedlnosti a ochrany práv a díky zastupování u Nejvyššího soudu mají i vliv na vytváření práva. Hájit neznamená stát na straně zla, ale práva, uvedl pak Jeroným Tejc.

Advokáty podpořili například i nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman, prezidentka Soudcovské unie ČR Daniela Zemanová, prezident Notářské komory ČR Radim Neubauer, její čestný prezident Martin Foukal, prezident Exekutorské komory ČR Vladimír Plášil či předseda sněmovního Ústavně právního výboru Marek Benda (ODS). Akce se účastnil třeba i ústavní soudce David Uhlíř.

Boj s Piráty

Předseda České advokátní komory Vladimír Jirousek pak veřejně poděkoval právě předsedovi Nejvyššího soudu Pavlu Šámalovi a také nejvyššímu státnímu zástupci Pavlu Zemanovi za to, že se v nedávném boji o advokátní mlčenlivost postavili právě za advokáty, a to proti „Pirátům z Karibiku”.

Že advokátní mlčenlivost znamená ochranu pro klienta a nikoliv pro advokáta, pak zopakoval místopředseda České advokátní komory a prezident Unie obhájců Tomáš Sokol. V judikatuře se podle něj názory vyvíjejí správným směrem, ke globální ochraně. V legislativním procesu ale na tento základní princip očekávají advokáti podle Sokola další útoky. Dále právníci řešili například souvislosti zamýšleného rozšíření takzvaného advokátního procesu či aktuální daňově právní otázky.

Z oslav byla každopádně znát vzájemná loajalita. Ta se ostatně projevila i tím, že se na transparentní účet, otevřený právě na úhradu oslav, sešlo od advokátů skoro 800 tisíc korun.

 

10 nejlepších aplikací roku pro Android a iOS

Mobilní svět zaplavuje čím dál víc aplikací, které bojují o pozornost náročných uživatelů. Podívejte se na seznam těch nejlepších, které si můžete stáhnou ať už máte Android nebo iOS. 

Lastpass password manager

Unikátní heslo po nás chce nejen email a platební karta, ale i kdejaká aplikace. Ti, které neustálé zadávání obtěžuje, ale nemusejí zoufat. Stačí si stáhnout správce hesel, který si je bude pamatovat za ně.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Gallery Doctor - Photo Cleaner

Jestliže patříte mezi ty, kteří spoušť fotoaparátu zmáčknete hned několikrát za sebou, ale už nikdy se nedonutíte fotogalerii promazat, je Gallery Doctor přímo pro vás. Podle vašeho nastavení bude automaticky mazat například rozmazané, tmavé, nudné nebo téměř identické fotky.

Pro iOS můžete stáhnout zde

TickTick

Pokud vám vyhovuje "úkolníček", měli byste zkusit Tick Tick. Pomůže vám úkoly roztřídit nebo sdílet, navíc si můžete obsah synchronizovat přes cloud a integrovat ho do svého kalendáře.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zdeLink

Alarmy - Sleep if u can

Těm, kdo jsou schopní zamáčkou tři budíky po sobě a klidně spát dalších několik hodin, může pomoct aplikace Alarmy. Po zazvonění totiž budou muset vykonat několik úkolů, které je zaručeně dostanou z postele.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

WifiMapper

Jestliže nedisponujete velkorysým datovým tarifem a neustále pokukujete po Wi-Fi, může vám WifiMapper a jeho uživatelé, kteří zaregistrují každý hotspot, ke kterému se připojí, ušetřit práci. 

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Pocket Casts

Aplikace k poslechu audio nahrávek nebo ke sledování videí, kterou si můžete upravit k obrazu svému. Automaticky vám stáhne nejnovější díly vaše oblíbeného seriálu například těsně před tím, než vstanete. Případně vám smaže to, co už jste slyšeli nebo viděli.

Pro Android můžete stáhnout zde

iTranslate Converse

Asi nikdo na světe nezná všechny jazyky a pokud si chcete popovídat i tam, kde si se základními světovými jazyky nevystačíte, budete potřebovat pomocníka. A právě iTranslate Converse vám s překladem v reálném čase pomůže.

Pro iOS můžete stáhnout zdeLink

Adobe Photoshop Lightroom CC

Rádi byste upravili fotky z telefonu na profesionálnější úrovni? Pak určitě využijete zjednodušenou verzi klasického a notoricky známého Photoshopu. Pokud si nevystačíte ze základními funkcemi, které jsou zdarma, můžete si další přikoupit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Greenify

Aplikace, které během dne používáte, mohou váš telefon zbytečně vybíjet. Aplikace Greenify vám je ale zbytečně vypínat nebude, uvede je totiž do „hibernace“, tak nebudou zbytečně aktivní, ale na druhou stranu budou okamžitě k dispozici kdykoli si vzpomenete.

Pro Android můžete stáhnout zde

Songkick Concerts

Díky Songkick už žádnému milovníku hudby neutečou koncerty jeho oblíbených kapel. Aplikace se totiž dokáže inspirovat vaším účtem na Google Play nebo Spotify a upozorní vás na koncerty, které odpovídají vašemu vkusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link


Nejlepší aplikace roku 2017

Super Mario Run

Kultovní hra Super Mario se konečně objevila i na obrazovkách chytrých telefonů a na úspěch nemusela dlouho čekat. Hru s legendárním instalatérem si nejdříve užívali majitelé iOS, v březnu už byla dostupná i pro systém Android.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Microsoft To-Do

Hromadí se vám úkoly a papírky, které vám je mají připomínat, se záhadně ztrácejí? Tato aplikace vám pomůže, je uživatelsky jednoduchá a navíc dokáže komunikovat s různými platformami, takže už na nic nezapomenete.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

A Normal Lost Phone

Téměř každý už někdy ztratil svůj telefon, teď si ale představte opačnou situaci, najdete nezabezpečený telefon a pokusíte se o jeho majiteli zjistit co nejvíce informací. Tato zvláštní hra, která pověří vaše logické myšlení, je k dispozici jak pro iOS tak pro Android.

Pro Android zde

3477590:article:true:true:true

The Great Courses Plus

Máte před sebou dlouhou cestu vlakem a nevíte čím zabijete čas? Možná využijete zajímavou aplikaci The Great Courses Plus, která vám nabídne zajímavé přednášky předních univerzitních profesorů. Můžete se dozvědět něco o vesmíru přímo od Neila deGrasse Tysona nebo zdokonalit své fotografické dovednosti díky přednášce fotografa National Geographic.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Wemogee

Společnost Samsung dokázala využít popularitu emotikonů a přetransformovala ji do velmi užitečné aplikace Wemogee. Díky této aplikaci může její uživatel komunikovat zcela beze slov, jen za pomoci symbolů. Pro někoho zábava, pro jiného vydatný pomocník.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477553:article:true:true:true

ArtPassport

Pokud nemáte možnost cestovat po světě a osobně si projít nejlepší galerie světa, aplikace ArtPassport vám to umožní. Díky 360° pohledu budete mít pocit, jako byste tato místa plná umění opravdu navštívili.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Google Earth

Nová verze aplikace Google Earth vám pomůže poznat svět. Provede vás nejen městy jako je Londýn, Tokio nebo Řím, dá vám nahlédnou i do singapurských skleníků nebo rozlehlých italských lesů.

Link

Funnel

Aplikace Funnel pro vás nasbírá ty nejdůležitější informace dne. Každou hodinu vybírá ty nejnovější zprávy ze serverů jako je BBC, CBC nebo Fox5, které vám pak dokonce přehraje v audio formátu.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Empower

Máte několik účtů, debetních a kreditních karet a už se vám vaše finance začínají vymykat kontrole? Pořiďte si aplikaci Empower, která vám pomůže sloučit vaše účty a bude za vás sledovat i vaše výdaje.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Focalmark

Pokud vás nebaví psát hashtagy, přesto je ale pod svou fotkou na Instagramu chcete mít, není nic jednoduššího než tuto činnost svěřit aplikaci. Focalmark vygeneruje odpovídající hesla, která pak jen jednoduše zkopírujete ke svému statusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link

FaceApp

Chcete si změnit profilovou fotku a žádná z vašich selfie není dostatečné hezká? Pomůže vám FaceApp. Nejen že vás omladí, ale dokáže vám i vykouzlit úsměv.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477566:article:true:true:true

Clips

Aplikace od společnosti Apple vám usnadní tvorbu vašich videí. Velmi jednoduše vám dovolí kombinovat záběry a fotografie. Celé dílo pak navíc můžete otitulkovat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Marvel: Color Your Own

Tato aplikace potěší především ty, kteří milují komiksy od Marvela a ještě k tomu mají rádi omalovánky. Majitelé iOS si nyní mohou své oblíbené postavy totiž sami vybarvit.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

MeiTu

Zatím co americký a evropských telefonech najdeme aplikace jako Instagram nebo Snapchat, v Asii letí aplikace MeiTu, které se nyní snaží prorazit i na americký trh. Takže pokud toužíte po fotce, na které budete vypadat jako anime postava, tak si ji můžete si ji zdarma stáhnout. I když za cenu, že možná až zbytečně moc odhalíte své soukromí.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477542:article:true:true:true

Elder Scrolls: Legends

Pokud máte rádi karetní hry, Elder Scrolls: Legends je přímo pro vás. Jako počítačová hra už má za sebou slušnou základnu fanoušků, ale až letos je možné jí hrát i na mobilních telefonech. Základní verze je ke stažení zdarma, za dodatečné nákupy si ale budete muset zaplatit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Filtru

Pokud patříte mezi milovníky dobré kávy, tak vás aplikace Filtru vyloženě nadchne. Nejenže vás krok za krokem naučí, jak připravit tu nejlepší kávu, navíc vám i spočítá, kolik jste za den zkonzumovali šálků.

Pro iOS můžete stáhnout zde

3477556:article:true:true:true

Sprinkles

Nová aplikace od společnosti Microsoft tak trochu supluje Snapchat. Obsahuje nejrůznější filtry, kterými můžete vylepšit svojí fotografii, kterou pak můžete umístit na Facebook, Instagram nebo právě Snapchat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Pokémon: Magikarp Jump

Pokud jste propadli lovení Pokémonů, tak by vás mohla zajímat i odpočinková hra Pokémon: Magikarp Jump. Princip je velmi jednoduchý, čím výš dokáže Magikarp s vaší pomocí skočit, tím víc dostanete bodů.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477539:article:true:true:true

Rodičovská kontrola pro Nintendo Swich

Nevíte kolik času tráví vaše ratolest hraním her? Nintendo nabízí velmi precizní aplikaci, která vám o chování vašeho dítěte prozradí mnohé. Dozvědět se můžete, jak dlouho a kdy dítě hraje, ale také co sdílí na sociálních sítích.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Mobile Passport

Dlouhé fronty u přepážek s pasovou kontrolou jsou minulostí. Alespoň pro cestující, kteří si jako cílovou destinaci vybrali jedno z 23 amerických letišť. Právě tam se můžete otravné frontě vyhnout díky aplikaci Mobile Passport, prostřednictví které vyplníte jednoduché celní prohlášení a můžete směle pokračovat ve svojí cestě.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde.

Aplikace na cesty. Co si stáhnout do mobilu, než vyrazíte na dovolenou>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

 10818