Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Cesty k Evropě 3: Sbližování a přibližování komentuje profesor Michal Tomášek

Cesty k Evropě 3: Sbližování a přibližování komentuje profesor Michal Tomášek

Co špatný překlad schvátí, nikdo už nevyvrátí. Kdosi přeložil do češtiny anglické slovo „conceptjako koncept, namísto „koncepce, a posledně jmenované jakoby už navždy vymizelo z českého slovníku. Přestože „koncepta „koncepcevždy v češtině znamenaly něco jiného.

Překlad ustanovení čl. 68 – 70 Evropské dohody s ČSFR „approximation of laws“, „rapprochement des législations“ jako „sbližování práva“ jsme ve své době považovali za samozřejmý, ale nakonec se ukázal jako velmi optimistický. Sbližování totiž naznačuje obousměrný proces, jenže ve skutečnosti měla smlouva na mysli proces jednosměrný, čili přibližování, protože nikoho v ES samozřejmě ani na okamžik nenapadlo, že by se měl přibližovat právu našemu. Možná opět platí poučka o německém původu české právní terminologie, z níž po nahlédnutí do německé verze asociační dohody a tam použitého „Angleichung der Rechtsvorschriften“ bych za obousměrné pojetí příslušného procesu ruku do ohně nedal. Jednosměrnost asi ještě lépe vystihuje „rakouský“ pojem „Rechtsanpassung“, používaný v této souvislosti v rakouské právnické němčině. 

Přesto se pojem sbližování práva s právem ES (dnes EU) rychle vžil a ještě rychleji se s ním začalo. Vlastně ještě dávno před podpisem asociační dohody, protože už 5. září 1991 bylo vydáno Usnesení vlády ČSFR č. 533 o postupu při zabezpečování slučitelnosti našeho právního řádu s právem ES. Na rozdíl od připravované asociační dohody, která sbližování československého práva s právem ES ukládala jen v taxativně vymezených odvětvích, počítalo toto usnesení se slučitelností s komunitárním právem ve všech oblastech československého právního řádu.

Důležitým nástrojem se měla stát tzv. „doložka o slučitelnosti“. Ke každému návrhu nového právního předpisu musel být připojen závěr, že je v souladu s právem ES. Nad doložkami o slučitelnosti měly bdít legislativní odbory obou národních vlád i vlády federální. Hlavním strážcem souladu s komunitárním právem bylo ovšem federální ministerstvo zahraničních věcí jako koordinační místo vztahů s ES, které v rámci připomínkového řízení sledovalo mezinárodní dopad případných odchylek od slučitelnosti, upozorňovalo na ně a v případě, že byly v rozporu s našimi záměry o budoucím plnoprávném členství v ES, požadovalo jejich odstranění.

Ministerstva a další navrhovatelé právních předpisů si ovšem s praxí doložek o slučitelnosti nedělali těžkou hlavu. Ze zkušenosti, kdy o několik málo let předtím připojovali, že návrh právního předpisu je v souladu se zájmy socialistického zřízení, nyní za slova „v souladu“ vkládali formulaci novou. Když se mi na stůl začaly dostávat takové spisy, třeba z ministerstev kultury, zdravotnictví nebo školství, kde žádné předpisy ES neexistovaly, začal jsem se navrhovatelů tázat, s jakýmiže konkrétními normami ES má být návrh v souladu. Dotěrnost mých dotazů nezůstala bez odezvy, a tak si mě za čas předvolal pan ministr Jiří Dienstbier, abych mu svůj postup vysvětlil. Nutno připomenout, že nebyl profesionální úředník, nýbrž novinář, a že byl nadán značným smyslem pro humor. Celá situace ho nejen pobavila, ale patrně se i zasadil o nápravu, protože 19. března 1992 schválila federální vláda nová legislativní pravidla, podle nichž doložka o slučitelnosti musela být doplněna výčtem právních předpisů ES, které byly při zpracovávání návrhu vzaty v úvahu. Z toho nepřímo vyplývala povinnost zpracovatele a předkladatele právních předpisů trvale sledovat a analyzovat vývoj práva a jednotlivých institutů ES a jejich členských zemí.

I tak jsem nenabyl přesvědčení, že naplňování doložky o slučitelnosti nezůstalo formální. Metodiku jsem se snažil vysvětlit zejména na semináři k aproximaci práva, který se konal v Národním domě na Smíchově 23. června 1992. Jenže bez velkého úspěchu. Buď jsem byl špatný řečník, anebo příslušní úředníci nemohli naše vize naplnit, protože předpisy ES měli pouze v jazycích, kterým vůbec nerozuměli. 

O autorovi: Prof. JUDr. PhDr. Michal Tomášek, DrSc. je proděkanem Právnické fakulty UK v Praze, vedoucím její katedry evropského práva a profesorem tohoto oboru.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1