Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Cesty k Evropě 4: Počátky obchodování se západními trhy. Komentář Michala Tomáška

Cesty k Evropě 4: Počátky obchodování se západními trhy. Komentář Michala Tomáška
 

Evropská dohoda o přidružení zemí střední a východní Evropy k někdejším Evropským společenstvím měla mnoho přívlastků a charakteristik. Hlavně se zdůrazňovalo, že není vstupenkou do Evropského společenství (ES). Počátkem 90. let byla totiž touha našich občanů, a tím i po jejich hlasech prahnoucích politiků, stát se co nejrychleji součástí západoevropských uskupení takřka nezřízená. Dohoda měla založit do 10 let od účinnosti zónu volného obchodu mezi námi a ES, v níž bude probíhat volný pohyb zboží, služeb, kapitálu a plateb, nikoliv však volný pohyb pracovníků.

Dohoda byla ve smyslu článku 310 tehdejší Smlouvy o EHS dohodu smíšenou, pro její ratifikaci bylo tedy potřeba souhlasu v každé členské zemi, Evropského parlamentu, jednomyslného souhlasu Rady ES a samozřejmě ratifikace v každém přidruženém státě. Federální shromáždění vyslovilo s Evropskou dohodou souhlas v dubnu 1992. Text byl všeobecně vychvalován spolu s přednostmi ES.

Hlavně se zdůrazňovala další charakteristika, že Evropská dohoda je asymetrická v náš prospěch. Za příklad se dávala především ustanovení o právu usazování v bankovním a finančním sektoru. Jestliže československá banka chtěla vytvořit pobočku nebo dceřinou společnost v některém členském státě, musel jí tamní dohledový orgán udělit licenci, pokud podle principu národního zacházení splňovala podmínky daného státu ES. Opačně to však neplatilo. Státní banka československá nemusela udělit licenci bance z členského státu ES, i pokud by splňovala všechny naše podmínky. Na první pohled to vypadalo oslnivě, ale všichni víme kolik poboček a dcer bank ze zemí ES u nás v 90. letech vzniklo a kolik našich bank se „uchytilo“ v zemích ES. Žádná, a navíc posléze zanikla i za předlistopadového režimu úspěšně fungující pobočka Živnobanky v Londýně, stejně jako ukončila činnost dceřiná společnost ČSOB Prager Handelsbank ve Frankfurtu.

Ojedinělé kritické hlasy proti nemožnosti našich občanů uplatnit se na evropském pracovním trhu měl uzemnit argument, že dohoda zase omezuje občany ze zemí ES skupovat u nás pozemky a jiné nemovitosti. Zatímco západoevropské pracovní úřady byly vůči našim uchazečům o zaměstnání nekompromisní, cizinci z ES tu vesele nakupovali lukrativní nemovitosti skryti za české právnické osoby.

Jestliže dnes ten, kdo vychvaluje EU, je považován téměř za antisociálního eurohujera, pak počátkem 90. let byla jakákoliv kritika našich vztahů s ES i textu Evropské dohody vnímána takřka jako hlas „starých struktur“. Vzpomínám si například na debatu o nutnosti přizpůsobit naše výrobky technickým normám a standardům ES. Bylo to pro naše podniky nákladné a technicky obtížné. Západní zboží tyto parametry mělo, mohlo tedy okamžitě splnit požadavky volného pohybu zboží, kdežto naše výrobky byly dlouho hendikepovány.

Aby se dokonce urychlil proces obchodní výměny mezi námi a ES, byla z dosud neratifikované Evropské dohody vyňata právě její obchodní část, a ta byla ve zkráceném režimu ratifikace – jenom Evropský parlament a Federální shromáždění – uvedena do života jako Prozatímní dohoda o obchodu a otázkách s obchodem souvisejících mezi Českou a Slovenskou Federativní republikou na jedné straně a Evropským hospodářským společenstvím a Evropským společenstvím uhlí a oceli na straně druhé již ke dni 1. března 1992. Je nad slunce jasné, že rozpad sovětského bloku přispěl k raketovému hospodářskému růstu západní Evropy, která v 80. letech vykazovala spíše depresi. Proti naší euforii ze znovunabyté svobody a ze všeho „západního“ tak stál tvrdý obchodní pragmatismus, na který jsme nebyli zdaleka zvyklí, natož abychom mu čelili.

Obchodní partneři EU

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1