Chvojka: Státní zástupci by měli být při komentování živých kauz zdrženliví | info.cz

Články odjinud

Chvojka: Státní zástupci by měli být při komentování živých kauz zdrženliví

„Osobně mi trochu vadí, pokud státní zástupci usilují o mediální pozornost. Myslím, že k jejich postavení patří určitá (mediální) zdrženlivost. S tím souvisí i bezpodmínečná povinnost ctít zásadu presumpce neviny a to až do okamžiku pravomocného odsouzení,“ říká bývalý ministr a předseda Legislativní rady vlády Jan Chvojka, který je v současnosti předsedou poslaneckého klubu ČSSD, a rovněž se zapojil do právě probíhajícího seriálu INFO.CZ Státní zástupci - čas na změnu?

 

Jak byste veřejnosti popsal pozici státního zástupce?

Státním zástupce by měl být kvalifikovaný právník, který jako součást moci výkonné hájí zájmy státu, a to zejména v rámci trestního řízení. Nejviditelnějšího je jeho role při podání obžaloby a zastupování státu v řízení před trestním soudem.

Co patří k jeho hlavním úkolům?

Zajistit, že budou stíhány všechny trestné činy, o kterých se dozví a dohlížet na činnost Policie ČR při plnění jejích úkolů dle trestního řádu.

Co by tedy měl státní zástupce dělat?

Podle mě by měl být dostatečně aktivní při spolupráci s Policií ČR tak, aby trestní řízení probíhalo rychle a efektivně, ale aby zároveň byla řádně zajištěna veškerá práva obviněných a obžalovaných. V tomto smyslu by státní zastupitelství mělo být určitou pojistkou proti případným excesům na úrovni Policie ČR.

Státní zástupci - čas na změnu?
Státní zástupci drží v mnohém naše životy v rukou. Právě oni rozhodují o tom, zda půjdeme k soudu, nebo ne. Právě oni svým zásahem na Úřadu vlády shodili vládu Petra Nečase (ODS) a otevřeli cestu k premiérství Andreje Babiše (ANO). Postupem času přitom na veřejnost vyplouvá stále více jejich přešlapů. Je čas na reformu postavení státního zastupitelství? Měli by být státní zástupci za své počínání odpovědní více, než jsou dnes? INFO.CZ otvírá nový desetidílný seriál Státní zástupci - Čas na změnu? Podrobně v něm zanalyzujeme podstatu profese státních zástupců, její historii, to, co žalobci smějí a co naopak nesmějí a zaměříme se rovněž na možné změny, které by byly v této profesi vhodné. Seriál upozorní rovněž na ty nejkřiklavější problémy, které se v souvislosti se státními zástupci objevují.

Co by naopak dělat neměl?

Osobně mi trochu vadí, pokud státní zástupci usilují o mediální pozornost. Myslím, že k jejich postavení patří určitá (mediální) zdrženlivost. S tím souvisí i bezpodmínečná povinnost ctít zásadu presumpce neviny a to až do okamžiku pravomocného odsouzení.

Stává se přesto, že tyto věci státní zástupci dělají?

Někdy bohužel ano. Nechci jmenovat nějaké konkrétní kauzy, ale myslím, že je poměrně jasné, o čem mluvím.

Jaké byste navrhoval v tomto okruhu otázek změny či posuny?

Myslím, že státní zastupitelství by mělo zachovávat určitou zdrženlivost jak ve vztahu ke komentování živých kauz, tak ohledně politického rozhodování ohledně nové právní úpravy postavení státního zastupitelství.


V SERIÁLU STÁTNÍ ZÁSTUPCI - ČAS NA ZMĚNU? JIŽ VYŠLO:

1. DÍL Co dělají státní zástupci: Podávají obžalobu, dohlížejí ale i na práva (5. 2. 2019) 

Šéf státních zástupců Lata: Jsme lovečtí psi trestního řízení, musíme ale hlídat i policii (5. 2. 2019) 

2. DÍL Žalobci mají desítky pravomocí, o to menší ale nesou odpovědnost (7. 2. 2019)

Benda: Mnozí státní zástupci se starají o svou veřejnou popularitu mnohdy na úkor podezřelých

3. DÍL Žalobci nesmějí jít na ruku politikům a veřejnému mínění. Dělají to ale někdy?

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud