Články odjinud

Čína si může koupit celou EU, ta by ji tedy neměla přehlížet, říká profesor Michal Tomášek

Čína si může koupit celou EU, ta by ji tedy neměla přehlížet, říká profesor Michal Tomášek
 

Čína řeší, jak bude vypadat právo na chystané obchodní trase Hedvábné cesty. Evropská unie ale zatím stojí spíše v pozadí. Červencové konference na toto téma se totiž podle profesora Michala Tomáška, proděkana pražské právnické fakulty a předního experta na právní systémy Dálného východu, oficiálně neúčastnil v Pekingu žádný její zástupce. Čína teď podle něj prosazuje, aby se spory řešily podle singapurského či hongkongského práva. „Je to každopádně velká výzva pro mezinárodní mediační kanceláře, možná by to zajímalo i některé naše mediátory. Půjde o velký byznys,” upozorňuje profesor Tomášek v rozhovoru pro INFO.CZ.

V Pekingu nedávno proběhla konference o projektu Hedvábné cesty, které jste se jako jediný zástupce České republiky účastnil. Jak to na konferenci vypadalo?

Šlo o konferenci o velkém projektu Pás a cesta, který ohlásil v roce 2013 čínský prezident Si Ťin-pching. Od té doby se o něm hodně diskutuje, jako pás má totiž obepnout celý svět s výjimkou amerického kontinentu. Jde o ekonomicky mimořádně zajímavý projekt. Z hlediska práva ale pro nás bylo dlouho záhadou, jak bude všechno upraveno, tento pás totiž bude prostupovat různými právními režimy, právními řády, systémy práva kontinentálního, islámského i common law. Letos tedy uspořádalo čínské ministerstvo zahraničních věcí mezinárodní fórum, kde zejména čínští kolegové představili své představy, jak bude právní prostředí projektu vypadat.

Kdo se této konference účastnil?

Spíše kolegové z jiných než evropských unijních zemí. Bylo tam zastoupeno Rusko, Bělorusko či Srbsko, africké státy, samozřejmě Singapur, Hongkong a další země. Ze členských zemí EU či zástupců Evropské komise tam oficiálně nebyl nikdo. Já jsem se účastnil jako představitel akademické obce členského státu, byli tam také právníci z Německa a z Rakouska, spíše ale ze soukromých advokátních kanceláří, které by se případně mohly zabývat arbitrážní aktivitou.

Proč se konference neúčastnil žádný zástupce EU?

Postoj EU k celému projektu je mírně řečeno zdrženlivý. Námitky jsou především politické povahy, říká se, že tyto zahraniční investice představují riziko. Evropská komise nyní připravuje novou právní úpravu přímých zahraničních investic ze třetích zemí. Očekává se, že by mohlo dojít k určité kolizi, pokud jde o země, které budou do projektu Pás a cesta zapojeny, ale současně mají asociační dohodu s EU, například Gruzie. Zástupce Centra pro evropská politická studia (CEPS) v Bruselu na konferenci přednesl určitou odbornou analýzu. Evropská komise má podle ní s touto aktivitou problém kvůli riziku politicky podezřelých investic. Tento pojem zástupce CEPSu úplně nedefinoval a nechtěl bych jej definovat za něj. Po celé dva dny, kdy fórum trvalo, tam ale sousloví Evropská unie nepadlo, tedy kromě tohoto vystoupení. Číňané říkají, že jde o věc dialogu, mezi těmito názory tedy nevznikla ani žádná polemika.

Je podle vás tato zdrženlivost namístě? Nutně se totiž v této souvislosti musíme bavit i o problematice porušování lidských práv…

Je to otázka dialogu. S Čínou velice čile obchoduje řada členských zemí EU, včetně České republiky, i když je potřeba neustále podtrhávat, že čínské investice do Česka nejsou zdaleka tak objemné, jako je tomu u jiných členských zemí EU, třeba Polska nebo Francie. Měli bychom být uvážlivější, Čína si může za chvíli koupit Německo nebo Francii. Aby si nakonec nekoupila celou Evropskou unii. Z hlediska Číny je totiž EU trpaslík. Můžeme se i v této souvislosti bavit také o přílišném byrokratismu Evropské komise a nepružnosti jejích struktur, které nás v členských státech iritují.

Jak bychom měli v této souvislosti přistoupit podle vás právě k problému porušování lidských práv?

Jedním z čínských základních principů je nevměšování. Kdykoliv se tato otázka nastolí, berou to jako porušení tohoto principu. Je to určitá demagogie, ale je to tak. V otázce lidských práv je potřeba nejen dialog, ale hlavně kompetentní dialog. Neustále tvrdím, že otázka lidských práv v Číně není problémem 70 let komunistického režimu, protože v čínské historii je to kapka v moři. Je to problém, který má hluboké historické kořeny, jak i popisuji v knize Právní systémy Dálného východu I. Pokud budeme Čínu kritizovat našimi kategoriemi, bude z toho mít spíše legraci, protože bude neustále tvrdit, že nechápeme její strukturu. Nejprve je tedy třeba se s problematikou seznámit a poté kritizovat.

Na druhou stranu, Čína má zájem o kontakt a komunikaci se západními státy, bude tak muset udělat určité ústupky. Ty už dělá, i když pomalu a nerada. Například přijali kompletní kodifikaci soukromého práva, nejde o jeden občanský zákoník, ale o pět kodexů. Schválili také zákon o soudním a mimosoudním přezkumu správních aktů. Výhrady máme k jejich systému trestního procesu a k postavení trestně stíhaných osob nebo k tomu, že v Číně neexistuje žádný ústavní přezkum.

Jak by měl vypadat právní režim Hedvábné cesty?

Sami říkají, že budou respektovat jak principy mezinárodního práva, tak principy práva jednotlivých států. Známe ale čínský postoj ke kolizním normám. Jako rozhodné právo vždy prosazují to čínské. Nedělejme si iluze. Pro ně bude vždy nejdůležitější jejich právo a jejich výklad. Že bychom se dočkali společného výboru, nebo že by se Pás a cesta přiblížil mezinárodní organizaci s vnitřními orgány a soudním systémem, jako to vidíme například v ruském ekonomickém prostoru, to by, domnívám se, neodpovídalo čínským tradicím. Zazněly tam ale i zajímavé hlasy, například z UNCITRALu, že některé mezinárodní obchodněprávní normy patrně budou muset být modifikovány pro účely tohoto projektu.

Za klíčový právní problém ale považujeme problém řešení sporů. Jde tedy o otázky arbitráže. Zdá se, že se Čína zatím kloní k singapurskému nebo hongkongskému modelu. Je to ale každopádně velká výzva pro mezinárodní mediační kanceláře, možná by to zajímalo i některé naše mediátory. Půjde o velký byznys. Číňanům se ale velké finanční nároky arbitrů moc nelíbí, jsou pragmatičtí v tom, jak celý systém korigovat.

Bude tak v České republice postupně narůstat poptávka po právnících se znalostí čínského práva?

S tou už se teď setkávám, ze strany našich investorů, bank a podniků. A tato poptávka skutečně roste. Jako velmi důležitý ale vidím také hongkongský model, zaznamenal jsem už dříve, že si z něj Čína přebírá to nejlepší. Bude to i model pro Hedvábnou cestu a pro její právní režim.

O Hongkong jde kvůli tomu, že je blízko a jeho právo Číně vyhovuje?

Je to přesně tak. Pokud Čína přejímá západní právo, ráda tak činí přes filtr zemí s podobným právním myšlením. Kontinentální právo tak rádi přejímají přes Japonsko, common law by rádi přejímali přes Hongkong.

Kolik českých právníků se v těchto systémech orientuje?

Zatím málo. Máme ale četné výměny s čínskými univerzitami, včetně Hongkongu nebo Tchaj-wanu. Sám vedu doktorandy, kteří se těmito otázkami zabývají. Fakulta nabízí výběrové předměty. Existují také letní školy, jednu z nich pořádá přímo Univerzita Karlova. Ta má i své Česko čínské centrum.

Jak s čínskými záměry, o kterých jsme mluvili, souvisejí rozhovory, které vedou USA se Severní Koreou či Ruskem?

Korejská otázka má podle mě dvě dimenze, jedna je vnitřní, druhá právě velmocenská, spočívající ve vlivu USA a Číny a do jisté míry i Ruska, pro které jde o bezpečnostní výzvu. Pokud by se Korea sjednotila, vyhladovělá Severní Korea by vytvořila velké investiční příležitosti. Je tam ale problém pro dynastii Kimů, jak v tomto procesu obstát a neztratit tvář, případně svobodu, případně život. Další problém je právě velmocenský, ani Rusko, ani USA, ale ani Čína nebudou chtít hrát druhé housle.

Z hlediska právního uspořádání se tam rýsuje určitá varianta, kterou by jim mohli poradit právě Číňané. Na jednom území může fungovat více právních systémů, například v Číně funguje právní systém Číny, Hongkongu a Macaa a ještě jde o otázku Tchaj-wanu. V Severní Koreji by tak mohly vzniknout zvláštní ekonomické oblasti, ostatně jedna už tam je. To je ale pouze moje fantazie. Tím by však mohlo dojít k tomu, co sledujeme i v Číně, kde je zachován komunismus či socialismus, ale přesto se tam úspěšně rozvíjí kapitalismus a investice.

 

Vánoce 2018

Vánoce jsou možná jediným svátkem v roce, kdy většina Čechů dodržuje stejné tradice. Zároveň jsou obdobím, kdy se rodiny schází a vyráží na výlety na vánoční trhy po Česku i do zahraničí. A jak slaví narození Ježíše Krista v jiných kulturách? V našem vánočním speciálu najdete kromě zapomenutých tradic také rady na nákup kapra i tipy, do kdy objednat dárky, aby stihly udělat radost pod stromečkem.  

Vánoční zvyky Vánoce v historii Vánoční trhy v Česku Vánoční trhy v zahraničí Počasí na Vánoce Do kdy objednat dárky Jak vybrat ideálního kapra Kam se stromečkem Vánoce u muslimů Vánoce u Romů Vánoce u moře Vánoční tradice ve světě Hlášky z vánočních filmů

10 nejlepších aplikací roku pro Android a iOS

Mobilní svět zaplavuje čím dál víc aplikací, které bojují o pozornost náročných uživatelů. Podívejte se na seznam těch nejlepších, které si můžete stáhnou ať už máte Android nebo iOS. 

Lastpass password manager

Unikátní heslo po nás chce nejen email a platební karta, ale i kdejaká aplikace. Ti, které neustálé zadávání obtěžuje, ale nemusejí zoufat. Stačí si stáhnout správce hesel, který si je bude pamatovat za ně.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Gallery Doctor - Photo Cleaner

Jestliže patříte mezi ty, kteří spoušť fotoaparátu zmáčknete hned několikrát za sebou, ale už nikdy se nedonutíte fotogalerii promazat, je Gallery Doctor přímo pro vás. Podle vašeho nastavení bude automaticky mazat například rozmazané, tmavé, nudné nebo téměř identické fotky.

Pro iOS můžete stáhnout zde

TickTick

Pokud vám vyhovuje "úkolníček", měli byste zkusit Tick Tick. Pomůže vám úkoly roztřídit nebo sdílet, navíc si můžete obsah synchronizovat přes cloud a integrovat ho do svého kalendáře.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zdeLink

Alarmy - Sleep if u can

Těm, kdo jsou schopní zamáčkou tři budíky po sobě a klidně spát dalších několik hodin, může pomoct aplikace Alarmy. Po zazvonění totiž budou muset vykonat několik úkolů, které je zaručeně dostanou z postele.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

WifiMapper

Jestliže nedisponujete velkorysým datovým tarifem a neustále pokukujete po Wi-Fi, může vám WifiMapper a jeho uživatelé, kteří zaregistrují každý hotspot, ke kterému se připojí, ušetřit práci. 

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Pocket Casts

Aplikace k poslechu audio nahrávek nebo ke sledování videí, kterou si můžete upravit k obrazu svému. Automaticky vám stáhne nejnovější díly vaše oblíbeného seriálu například těsně před tím, než vstanete. Případně vám smaže to, co už jste slyšeli nebo viděli.

Pro Android můžete stáhnout zde

iTranslate Converse

Asi nikdo na světe nezná všechny jazyky a pokud si chcete popovídat i tam, kde si se základními světovými jazyky nevystačíte, budete potřebovat pomocníka. A právě iTranslate Converse vám s překladem v reálném čase pomůže.

Pro iOS můžete stáhnout zdeLink

Adobe Photoshop Lightroom CC

Rádi byste upravili fotky z telefonu na profesionálnější úrovni? Pak určitě využijete zjednodušenou verzi klasického a notoricky známého Photoshopu. Pokud si nevystačíte ze základními funkcemi, které jsou zdarma, můžete si další přikoupit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Greenify

Aplikace, které během dne používáte, mohou váš telefon zbytečně vybíjet. Aplikace Greenify vám je ale zbytečně vypínat nebude, uvede je totiž do „hibernace“, tak nebudou zbytečně aktivní, ale na druhou stranu budou okamžitě k dispozici kdykoli si vzpomenete.

Pro Android můžete stáhnout zde

Songkick Concerts

Díky Songkick už žádnému milovníku hudby neutečou koncerty jeho oblíbených kapel. Aplikace se totiž dokáže inspirovat vaším účtem na Google Play nebo Spotify a upozorní vás na koncerty, které odpovídají vašemu vkusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link


Nejlepší aplikace roku 2017

Super Mario Run

Kultovní hra Super Mario se konečně objevila i na obrazovkách chytrých telefonů a na úspěch nemusela dlouho čekat. Hru s legendárním instalatérem si nejdříve užívali majitelé iOS, v březnu už byla dostupná i pro systém Android.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Microsoft To-Do

Hromadí se vám úkoly a papírky, které vám je mají připomínat, se záhadně ztrácejí? Tato aplikace vám pomůže, je uživatelsky jednoduchá a navíc dokáže komunikovat s různými platformami, takže už na nic nezapomenete.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

A Normal Lost Phone

Téměř každý už někdy ztratil svůj telefon, teď si ale představte opačnou situaci, najdete nezabezpečený telefon a pokusíte se o jeho majiteli zjistit co nejvíce informací. Tato zvláštní hra, která pověří vaše logické myšlení, je k dispozici jak pro iOS tak pro Android.

Pro Android zde

3477590:article:true:true:true

The Great Courses Plus

Máte před sebou dlouhou cestu vlakem a nevíte čím zabijete čas? Možná využijete zajímavou aplikaci The Great Courses Plus, která vám nabídne zajímavé přednášky předních univerzitních profesorů. Můžete se dozvědět něco o vesmíru přímo od Neila deGrasse Tysona nebo zdokonalit své fotografické dovednosti díky přednášce fotografa National Geographic.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Wemogee

Společnost Samsung dokázala využít popularitu emotikonů a přetransformovala ji do velmi užitečné aplikace Wemogee. Díky této aplikaci může její uživatel komunikovat zcela beze slov, jen za pomoci symbolů. Pro někoho zábava, pro jiného vydatný pomocník.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477553:article:true:true:true

ArtPassport

Pokud nemáte možnost cestovat po světě a osobně si projít nejlepší galerie světa, aplikace ArtPassport vám to umožní. Díky 360° pohledu budete mít pocit, jako byste tato místa plná umění opravdu navštívili.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Google Earth

Nová verze aplikace Google Earth vám pomůže poznat svět. Provede vás nejen městy jako je Londýn, Tokio nebo Řím, dá vám nahlédnou i do singapurských skleníků nebo rozlehlých italských lesů.

Link

Funnel

Aplikace Funnel pro vás nasbírá ty nejdůležitější informace dne. Každou hodinu vybírá ty nejnovější zprávy ze serverů jako je BBC, CBC nebo Fox5, které vám pak dokonce přehraje v audio formátu.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Empower

Máte několik účtů, debetních a kreditních karet a už se vám vaše finance začínají vymykat kontrole? Pořiďte si aplikaci Empower, která vám pomůže sloučit vaše účty a bude za vás sledovat i vaše výdaje.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Focalmark

Pokud vás nebaví psát hashtagy, přesto je ale pod svou fotkou na Instagramu chcete mít, není nic jednoduššího než tuto činnost svěřit aplikaci. Focalmark vygeneruje odpovídající hesla, která pak jen jednoduše zkopírujete ke svému statusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link

FaceApp

Chcete si změnit profilovou fotku a žádná z vašich selfie není dostatečné hezká? Pomůže vám FaceApp. Nejen že vás omladí, ale dokáže vám i vykouzlit úsměv.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477566:article:true:true:true

Clips

Aplikace od společnosti Apple vám usnadní tvorbu vašich videí. Velmi jednoduše vám dovolí kombinovat záběry a fotografie. Celé dílo pak navíc můžete otitulkovat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Marvel: Color Your Own

Tato aplikace potěší především ty, kteří milují komiksy od Marvela a ještě k tomu mají rádi omalovánky. Majitelé iOS si nyní mohou své oblíbené postavy totiž sami vybarvit.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

MeiTu

Zatím co americký a evropských telefonech najdeme aplikace jako Instagram nebo Snapchat, v Asii letí aplikace MeiTu, které se nyní snaží prorazit i na americký trh. Takže pokud toužíte po fotce, na které budete vypadat jako anime postava, tak si ji můžete si ji zdarma stáhnout. I když za cenu, že možná až zbytečně moc odhalíte své soukromí.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477542:article:true:true:true

Elder Scrolls: Legends

Pokud máte rádi karetní hry, Elder Scrolls: Legends je přímo pro vás. Jako počítačová hra už má za sebou slušnou základnu fanoušků, ale až letos je možné jí hrát i na mobilních telefonech. Základní verze je ke stažení zdarma, za dodatečné nákupy si ale budete muset zaplatit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Filtru

Pokud patříte mezi milovníky dobré kávy, tak vás aplikace Filtru vyloženě nadchne. Nejenže vás krok za krokem naučí, jak připravit tu nejlepší kávu, navíc vám i spočítá, kolik jste za den zkonzumovali šálků.

Pro iOS můžete stáhnout zde

3477556:article:true:true:true

Sprinkles

Nová aplikace od společnosti Microsoft tak trochu supluje Snapchat. Obsahuje nejrůznější filtry, kterými můžete vylepšit svojí fotografii, kterou pak můžete umístit na Facebook, Instagram nebo právě Snapchat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Pokémon: Magikarp Jump

Pokud jste propadli lovení Pokémonů, tak by vás mohla zajímat i odpočinková hra Pokémon: Magikarp Jump. Princip je velmi jednoduchý, čím výš dokáže Magikarp s vaší pomocí skočit, tím víc dostanete bodů.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477539:article:true:true:true

Rodičovská kontrola pro Nintendo Swich

Nevíte kolik času tráví vaše ratolest hraním her? Nintendo nabízí velmi precizní aplikaci, která vám o chování vašeho dítěte prozradí mnohé. Dozvědět se můžete, jak dlouho a kdy dítě hraje, ale také co sdílí na sociálních sítích.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Mobile Passport

Dlouhé fronty u přepážek s pasovou kontrolou jsou minulostí. Alespoň pro cestující, kteří si jako cílovou destinaci vybrali jedno z 23 amerických letišť. Právě tam se můžete otravné frontě vyhnout díky aplikaci Mobile Passport, prostřednictví které vyplníte jednoduché celní prohlášení a můžete směle pokračovat ve svojí cestě.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde.

Aplikace na cesty. Co si stáhnout do mobilu, než vyrazíte na dovolenou>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

 10818