Články odjinud

Civilní soudy trvale zrychlují. Neexistenci nových pravidel navzdory

Civilní soudy trvale zrychlují. Neexistenci nových pravidel navzdory

Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán (ANO) představil výroční statistickou zprávu České soudnictví 2017. Ukázkově obsáhlou a detailní. Není divu, ministr a minimálně civilní část justice se mají, až na určité výjimky, čím chlubit. České soudy totiž právě v civilním řízení meziročně zrychlily a v tom trestním se stále drží na velmi slušné úrovni. Znamená to, že lidí se dostanou, třeba v případě obchodních a občanských sporů, ke spravedlnosti rychleji než dříve.

Délka civilního řízení u okresního soudu dosáhla loni v mediánu 181 dnů. Ministr tento ukazatel přiblížil tak, že každý, kdo přijde k soudu, má největší pravděpodobnost, že jeho věc bude vyřešena právě na okresní úrovni za tuto dobu, nebo za ještě kratší časový úsek. Čísla jsou tak podle Pelikána nadále uspokojivá.

Pomalu podle něj přestává platit i teze o dvourychlostní justici, většina českých civilních soudů se totiž dostává co do rychlosti na podobnou úroveň. Tradičně přitom vybočují některé soudy na severu Čech a na jižní Moravě, ale i u nich je podle Pelikána perspektiva, že by se měla situace velice rychle změnit.

Ministr si tak chválí systém, který zavedl při přidělování nových soudců, který mu umožňuje posilovat právě problematická místa. Přiznal ale, že se komplikuje situace v Praze. Přizpůsobil tomu prý přerozdělovací koeficient.

Podle výroční zprávy má zkracující se délka řízení tři hlavní důvody: zefektivnění práce soudů s velkým množstvím nevyřízených věcí a značnými délkami řízení, personální posílení těchto soudů a celorepublikový pokles v počtu napadlých věcí.

Trestní soudy naopak lehce zpomalily

Podobně vyznívají čísla v případě trestního postihu, i když tam došlo meziročně k lehkému zvýšení délky řízení. U trestních okresních soudů tak činí poslední medián 96 dnů. Oproti civilu je tak zhruba poloviční. Ministr to vysvětluje stabilnější situací, podobnostní řešených věcí i stabilnějším trestním právem. Odvolání pak dokonce v těchto případech trvá v mediánu jen lehce přes měsíc, 35 dní. Což lze podle ministra nazvat rychlou justicí a není důvod, proč s ním nesouhlasit.

Největší problémy obecně dělá soudům hospodářská kriminalita, která bývá mnohdy velmi složitá a ze strany pachatelů značně sofistikovaná. V případě trestných činů vojenských sice trvá trestní řízení ještě déle, vzhledem k poměru v počtu spáchaných prohřešků v těchto dvou případech jde ale právě u hospodářských trestných činů o závažnější problém.

„Naopak nejrychleji soudy vyřizují trestné činy proti pořádku ve věcech veřejných. To plyne především z toho, že do této hlavy spadá trestný čin maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání. Jedná se o velmi častý trestný čin, který má tak velký vliv na celkovou vypočítanou délku řízení v této hlavě. Ve většině těchto případů není příliš náročné rozhodnout o vině či nevině obžalovaného,” uvádí výroční statistická zpráva České soudnictví 2017.

Jak by čísla vypadala za jiných pravidel?

Můžeme se ale ptát, jak by daná čísla vypadala, pokud bychom nepostupovali v případě civilních i trestních kauz podle mnohokrát předělávaných procesních kodexů, které mají svůj původ hluboko v komunistickém režimu. Občanský soudní řád totiž ve své původní podobě pochází z roku 1963, trestní řád dokonce z roku 1961.

Ministerstvo spravedlnosti přitom už delší dobu pracuje na zcela nových procesních kodexech, jejich finalizace se ale oproti původním plánům výrazně zdržela. Do diskuse nad nimi ministerstvo zapojilo nejen odbornou veřejnost, ale rovněž zájemce z řad nejširší veřejnosti. K civilnímu kodexu se právě nyní pořádají konference a řeší se jeho jednotlivé části.

Tak snad se někdy dobereme k výsledku a nové právní předpisy budou skutečně odrážet rychlost současné doby a třeba i technické vymoženosti 21. století. Podle některých kritiků zamýšlených pravidel se ale mohou svou filozofií spíše vrátit do ještě starších dob. Je tak skvělé, že o nových pravidlech můžeme debatovat a vylaďovat je.

I když po nových postupech pro rozhodování soudů volají dlouhodobě nejen vysocí justiční funkcionáři, ale i řadoví soudci nebo advokáti – musejí být totiž hlavně kvalitní a spojené s předpokladem, že i ony povedou ještě k dalšímu zrychlování české justice a její celkové efektivitě.

Nezapomínejme totiž na to, že máme ještě další klíčový procesní kodex. Jde o soudní řád správní, který zdaleka tak starý není. Je z roku 2002, správní justice je ale v českých poměrech v současnosti ve vůbec nejhorší kondici.

Co dělat se správním řízením?

Že agenda správního soudnictví působí problémy, přiznává i ministr Pelikán. Tato větev justice se navíc podle něj rozvíjí, lidé tak častěji napadají správní rozhodnutí, zjednodušeně řešeno tedy rozhodnutí různých úřadů. A podle Pelikánových slov nelze, soudě ze zkušeností ze zahraničí, očekávat, že by se tento trend v nejbližší době zastavil. Nejhorší situace je přitom logicky v Praze a Brně, kde sídlí ty největší správní úřady a právě zdejší soudy jsou tak místně příslušné k napadnutí jejích rozhodnutí.

Podle Pelikána počet nevyřízených věcí i přes všechna opatření stále narůstá. U krajských správních soudů tak loni činil medián délky řízení 397 dní, meziročně o 18 dní více. Před 10 lety přitom šlo o zhruba poloviční číslo.

To je opravdu silně znepokojivé a namístě je tak okamžitě učinit potřebná opatření. Nejde jen o počet soudců, který by jistě bylo ideální navýšit, ale rovněž o související legislativní změny. Pelikán tak avizoval záměr uvažovat o tom, zda v některých případech neomezit možnost podávat správní žaloby.

„Jsem přesvědčen o tom, že je potřeba razantnějších zásahů, zejména že asi bude namístě uvažovat o tom, zda možnost správní žaloby v určité míře neomezit. Je paradoxní, že když dostanete pokutu dva tisíce korun za parkování, tak máte k dispozici více opravných prostředků, než když dostanete podmíněný trest odnětí svobody jeden rok, protože jste někde něco ukradli,” uvedl ministr. Domnívá se tak, že pro zcela bagatelní věci, je možná plný systém správního soudnictví zbytečným luxusem a je namístě zamýšlet se nad tím, zda tady přístup k soudu poněkud neomezit.

Sebrat lidem některou z možností obrátit se na soud je vždy citlivé a často to budí emoce. Tady by to ale v některých případech asi přece jen bylo vhodné. Aby za dalších 10 let nedosáhla délka správního řízení u krajských soudů v mediánu třeba 800 dnů.

 

10 nejlepších aplikací roku pro Android a iOS

Mobilní svět zaplavuje čím dál víc aplikací, které bojují o pozornost náročných uživatelů. Podívejte se na seznam těch nejlepších, které si můžete stáhnou ať už máte Android nebo iOS. 

Lastpass password manager

Unikátní heslo po nás chce nejen email a platební karta, ale i kdejaká aplikace. Ti, které neustálé zadávání obtěžuje, ale nemusejí zoufat. Stačí si stáhnout správce hesel, který si je bude pamatovat za ně.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Gallery Doctor - Photo Cleaner

Jestliže patříte mezi ty, kteří spoušť fotoaparátu zmáčknete hned několikrát za sebou, ale už nikdy se nedonutíte fotogalerii promazat, je Gallery Doctor přímo pro vás. Podle vašeho nastavení bude automaticky mazat například rozmazané, tmavé, nudné nebo téměř identické fotky.

Pro iOS můžete stáhnout zde

TickTick

Pokud vám vyhovuje "úkolníček", měli byste zkusit Tick Tick. Pomůže vám úkoly roztřídit nebo sdílet, navíc si můžete obsah synchronizovat přes cloud a integrovat ho do svého kalendáře.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zdeLink

Alarmy - Sleep if u can

Těm, kdo jsou schopní zamáčkou tři budíky po sobě a klidně spát dalších několik hodin, může pomoct aplikace Alarmy. Po zazvonění totiž budou muset vykonat několik úkolů, které je zaručeně dostanou z postele.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

WifiMapper

Jestliže nedisponujete velkorysým datovým tarifem a neustále pokukujete po Wi-Fi, může vám WifiMapper a jeho uživatelé, kteří zaregistrují každý hotspot, ke kterému se připojí, ušetřit práci. 

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Pocket Casts

Aplikace k poslechu audio nahrávek nebo ke sledování videí, kterou si můžete upravit k obrazu svému. Automaticky vám stáhne nejnovější díly vaše oblíbeného seriálu například těsně před tím, než vstanete. Případně vám smaže to, co už jste slyšeli nebo viděli.

Pro Android můžete stáhnout zde

iTranslate Converse

Asi nikdo na světe nezná všechny jazyky a pokud si chcete popovídat i tam, kde si se základními světovými jazyky nevystačíte, budete potřebovat pomocníka. A právě iTranslate Converse vám s překladem v reálném čase pomůže.

Pro iOS můžete stáhnout zdeLink

Adobe Photoshop Lightroom CC

Rádi byste upravili fotky z telefonu na profesionálnější úrovni? Pak určitě využijete zjednodušenou verzi klasického a notoricky známého Photoshopu. Pokud si nevystačíte ze základními funkcemi, které jsou zdarma, můžete si další přikoupit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Greenify

Aplikace, které během dne používáte, mohou váš telefon zbytečně vybíjet. Aplikace Greenify vám je ale zbytečně vypínat nebude, uvede je totiž do „hibernace“, tak nebudou zbytečně aktivní, ale na druhou stranu budou okamžitě k dispozici kdykoli si vzpomenete.

Pro Android můžete stáhnout zde

Songkick Concerts

Díky Songkick už žádnému milovníku hudby neutečou koncerty jeho oblíbených kapel. Aplikace se totiž dokáže inspirovat vaším účtem na Google Play nebo Spotify a upozorní vás na koncerty, které odpovídají vašemu vkusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link


Nejlepší aplikace roku 2017

Super Mario Run

Kultovní hra Super Mario se konečně objevila i na obrazovkách chytrých telefonů a na úspěch nemusela dlouho čekat. Hru s legendárním instalatérem si nejdříve užívali majitelé iOS, v březnu už byla dostupná i pro systém Android.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Microsoft To-Do

Hromadí se vám úkoly a papírky, které vám je mají připomínat, se záhadně ztrácejí? Tato aplikace vám pomůže, je uživatelsky jednoduchá a navíc dokáže komunikovat s různými platformami, takže už na nic nezapomenete.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

A Normal Lost Phone

Téměř každý už někdy ztratil svůj telefon, teď si ale představte opačnou situaci, najdete nezabezpečený telefon a pokusíte se o jeho majiteli zjistit co nejvíce informací. Tato zvláštní hra, která pověří vaše logické myšlení, je k dispozici jak pro iOS tak pro Android.

Pro Android zde

3477590:article:true:true:true

The Great Courses Plus

Máte před sebou dlouhou cestu vlakem a nevíte čím zabijete čas? Možná využijete zajímavou aplikaci The Great Courses Plus, která vám nabídne zajímavé přednášky předních univerzitních profesorů. Můžete se dozvědět něco o vesmíru přímo od Neila deGrasse Tysona nebo zdokonalit své fotografické dovednosti díky přednášce fotografa National Geographic.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Wemogee

Společnost Samsung dokázala využít popularitu emotikonů a přetransformovala ji do velmi užitečné aplikace Wemogee. Díky této aplikaci může její uživatel komunikovat zcela beze slov, jen za pomoci symbolů. Pro někoho zábava, pro jiného vydatný pomocník.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477553:article:true:true:true

ArtPassport

Pokud nemáte možnost cestovat po světě a osobně si projít nejlepší galerie světa, aplikace ArtPassport vám to umožní. Díky 360° pohledu budete mít pocit, jako byste tato místa plná umění opravdu navštívili.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Google Earth

Nová verze aplikace Google Earth vám pomůže poznat svět. Provede vás nejen městy jako je Londýn, Tokio nebo Řím, dá vám nahlédnou i do singapurských skleníků nebo rozlehlých italských lesů.

Link

Funnel

Aplikace Funnel pro vás nasbírá ty nejdůležitější informace dne. Každou hodinu vybírá ty nejnovější zprávy ze serverů jako je BBC, CBC nebo Fox5, které vám pak dokonce přehraje v audio formátu.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Empower

Máte několik účtů, debetních a kreditních karet a už se vám vaše finance začínají vymykat kontrole? Pořiďte si aplikaci Empower, která vám pomůže sloučit vaše účty a bude za vás sledovat i vaše výdaje.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Focalmark

Pokud vás nebaví psát hashtagy, přesto je ale pod svou fotkou na Instagramu chcete mít, není nic jednoduššího než tuto činnost svěřit aplikaci. Focalmark vygeneruje odpovídající hesla, která pak jen jednoduše zkopírujete ke svému statusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link

FaceApp

Chcete si změnit profilovou fotku a žádná z vašich selfie není dostatečné hezká? Pomůže vám FaceApp. Nejen že vás omladí, ale dokáže vám i vykouzlit úsměv.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477566:article:true:true:true

Clips

Aplikace od společnosti Apple vám usnadní tvorbu vašich videí. Velmi jednoduše vám dovolí kombinovat záběry a fotografie. Celé dílo pak navíc můžete otitulkovat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Marvel: Color Your Own

Tato aplikace potěší především ty, kteří milují komiksy od Marvela a ještě k tomu mají rádi omalovánky. Majitelé iOS si nyní mohou své oblíbené postavy totiž sami vybarvit.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

MeiTu

Zatím co americký a evropských telefonech najdeme aplikace jako Instagram nebo Snapchat, v Asii letí aplikace MeiTu, které se nyní snaží prorazit i na americký trh. Takže pokud toužíte po fotce, na které budete vypadat jako anime postava, tak si ji můžete si ji zdarma stáhnout. I když za cenu, že možná až zbytečně moc odhalíte své soukromí.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477542:article:true:true:true

Elder Scrolls: Legends

Pokud máte rádi karetní hry, Elder Scrolls: Legends je přímo pro vás. Jako počítačová hra už má za sebou slušnou základnu fanoušků, ale až letos je možné jí hrát i na mobilních telefonech. Základní verze je ke stažení zdarma, za dodatečné nákupy si ale budete muset zaplatit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Filtru

Pokud patříte mezi milovníky dobré kávy, tak vás aplikace Filtru vyloženě nadchne. Nejenže vás krok za krokem naučí, jak připravit tu nejlepší kávu, navíc vám i spočítá, kolik jste za den zkonzumovali šálků.

Pro iOS můžete stáhnout zde

3477556:article:true:true:true

Sprinkles

Nová aplikace od společnosti Microsoft tak trochu supluje Snapchat. Obsahuje nejrůznější filtry, kterými můžete vylepšit svojí fotografii, kterou pak můžete umístit na Facebook, Instagram nebo právě Snapchat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Pokémon: Magikarp Jump

Pokud jste propadli lovení Pokémonů, tak by vás mohla zajímat i odpočinková hra Pokémon: Magikarp Jump. Princip je velmi jednoduchý, čím výš dokáže Magikarp s vaší pomocí skočit, tím víc dostanete bodů.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477539:article:true:true:true

Rodičovská kontrola pro Nintendo Swich

Nevíte kolik času tráví vaše ratolest hraním her? Nintendo nabízí velmi precizní aplikaci, která vám o chování vašeho dítěte prozradí mnohé. Dozvědět se můžete, jak dlouho a kdy dítě hraje, ale také co sdílí na sociálních sítích.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Mobile Passport

Dlouhé fronty u přepážek s pasovou kontrolou jsou minulostí. Alespoň pro cestující, kteří si jako cílovou destinaci vybrali jedno z 23 amerických letišť. Právě tam se můžete otravné frontě vyhnout díky aplikaci Mobile Passport, prostřednictví které vyplníte jednoduché celní prohlášení a můžete směle pokračovat ve svojí cestě.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde.

Aplikace na cesty. Co si stáhnout do mobilu, než vyrazíte na dovolenou>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

 10818