Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Civilní soudy trvale zrychlují. Neexistenci nových pravidel navzdory

Civilní soudy trvale zrychlují. Neexistenci nových pravidel navzdory

Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán (ANO) představil výroční statistickou zprávu České soudnictví 2017. Ukázkově obsáhlou a detailní. Není divu, ministr a minimálně civilní část justice se mají, až na určité výjimky, čím chlubit. České soudy totiž právě v civilním řízení meziročně zrychlily a v tom trestním se stále drží na velmi slušné úrovni. Znamená to, že lidí se dostanou, třeba v případě obchodních a občanských sporů, ke spravedlnosti rychleji než dříve.

Délka civilního řízení u okresního soudu dosáhla loni v mediánu 181 dnů. Ministr tento ukazatel přiblížil tak, že každý, kdo přijde k soudu, má největší pravděpodobnost, že jeho věc bude vyřešena právě na okresní úrovni za tuto dobu, nebo za ještě kratší časový úsek. Čísla jsou tak podle Pelikána nadále uspokojivá.

Pomalu podle něj přestává platit i teze o dvourychlostní justici, většina českých civilních soudů se totiž dostává co do rychlosti na podobnou úroveň. Tradičně přitom vybočují některé soudy na severu Čech a na jižní Moravě, ale i u nich je podle Pelikána perspektiva, že by se měla situace velice rychle změnit.

Ministr si tak chválí systém, který zavedl při přidělování nových soudců, který mu umožňuje posilovat právě problematická místa. Přiznal ale, že se komplikuje situace v Praze. Přizpůsobil tomu prý přerozdělovací koeficient.

Podle výroční zprávy má zkracující se délka řízení tři hlavní důvody: zefektivnění práce soudů s velkým množstvím nevyřízených věcí a značnými délkami řízení, personální posílení těchto soudů a celorepublikový pokles v počtu napadlých věcí.

Trestní soudy naopak lehce zpomalily

Podobně vyznívají čísla v případě trestního postihu, i když tam došlo meziročně k lehkému zvýšení délky řízení. U trestních okresních soudů tak činí poslední medián 96 dnů. Oproti civilu je tak zhruba poloviční. Ministr to vysvětluje stabilnější situací, podobnostní řešených věcí i stabilnějším trestním právem. Odvolání pak dokonce v těchto případech trvá v mediánu jen lehce přes měsíc, 35 dní. Což lze podle ministra nazvat rychlou justicí a není důvod, proč s ním nesouhlasit.

Největší problémy obecně dělá soudům hospodářská kriminalita, která bývá mnohdy velmi složitá a ze strany pachatelů značně sofistikovaná. V případě trestných činů vojenských sice trvá trestní řízení ještě déle, vzhledem k poměru v počtu spáchaných prohřešků v těchto dvou případech jde ale právě u hospodářských trestných činů o závažnější problém.

„Naopak nejrychleji soudy vyřizují trestné činy proti pořádku ve věcech veřejných. To plyne především z toho, že do této hlavy spadá trestný čin maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání. Jedná se o velmi častý trestný čin, který má tak velký vliv na celkovou vypočítanou délku řízení v této hlavě. Ve většině těchto případů není příliš náročné rozhodnout o vině či nevině obžalovaného,” uvádí výroční statistická zpráva České soudnictví 2017.

Jak by čísla vypadala za jiných pravidel?

Můžeme se ale ptát, jak by daná čísla vypadala, pokud bychom nepostupovali v případě civilních i trestních kauz podle mnohokrát předělávaných procesních kodexů, které mají svůj původ hluboko v komunistickém režimu. Občanský soudní řád totiž ve své původní podobě pochází z roku 1963, trestní řád dokonce z roku 1961.

Ministerstvo spravedlnosti přitom už delší dobu pracuje na zcela nových procesních kodexech, jejich finalizace se ale oproti původním plánům výrazně zdržela. Do diskuse nad nimi ministerstvo zapojilo nejen odbornou veřejnost, ale rovněž zájemce z řad nejširší veřejnosti. K civilnímu kodexu se právě nyní pořádají konference a řeší se jeho jednotlivé části.

Tak snad se někdy dobereme k výsledku a nové právní předpisy budou skutečně odrážet rychlost současné doby a třeba i technické vymoženosti 21. století. Podle některých kritiků zamýšlených pravidel se ale mohou svou filozofií spíše vrátit do ještě starších dob. Je tak skvělé, že o nových pravidlech můžeme debatovat a vylaďovat je.

I když po nových postupech pro rozhodování soudů volají dlouhodobě nejen vysocí justiční funkcionáři, ale i řadoví soudci nebo advokáti – musejí být totiž hlavně kvalitní a spojené s předpokladem, že i ony povedou ještě k dalšímu zrychlování české justice a její celkové efektivitě.

Nezapomínejme totiž na to, že máme ještě další klíčový procesní kodex. Jde o soudní řád správní, který zdaleka tak starý není. Je z roku 2002, správní justice je ale v českých poměrech v současnosti ve vůbec nejhorší kondici.

Co dělat se správním řízením?

Že agenda správního soudnictví působí problémy, přiznává i ministr Pelikán. Tato větev justice se navíc podle něj rozvíjí, lidé tak častěji napadají správní rozhodnutí, zjednodušeně řešeno tedy rozhodnutí různých úřadů. A podle Pelikánových slov nelze, soudě ze zkušeností ze zahraničí, očekávat, že by se tento trend v nejbližší době zastavil. Nejhorší situace je přitom logicky v Praze a Brně, kde sídlí ty největší správní úřady a právě zdejší soudy jsou tak místně příslušné k napadnutí jejích rozhodnutí.

Podle Pelikána počet nevyřízených věcí i přes všechna opatření stále narůstá. U krajských správních soudů tak loni činil medián délky řízení 397 dní, meziročně o 18 dní více. Před 10 lety přitom šlo o zhruba poloviční číslo.

To je opravdu silně znepokojivé a namístě je tak okamžitě učinit potřebná opatření. Nejde jen o počet soudců, který by jistě bylo ideální navýšit, ale rovněž o související legislativní změny. Pelikán tak avizoval záměr uvažovat o tom, zda v některých případech neomezit možnost podávat správní žaloby.

„Jsem přesvědčen o tom, že je potřeba razantnějších zásahů, zejména že asi bude namístě uvažovat o tom, zda možnost správní žaloby v určité míře neomezit. Je paradoxní, že když dostanete pokutu dva tisíce korun za parkování, tak máte k dispozici více opravných prostředků, než když dostanete podmíněný trest odnětí svobody jeden rok, protože jste někde něco ukradli,” uvedl ministr. Domnívá se tak, že pro zcela bagatelní věci, je možná plný systém správního soudnictví zbytečným luxusem a je namístě zamýšlet se nad tím, zda tady přístup k soudu poněkud neomezit.

Sebrat lidem některou z možností obrátit se na soud je vždy citlivé a často to budí emoce. Tady by to ale v některých případech asi přece jen bylo vhodné. Aby za dalších 10 let nedosáhla délka správního řízení u krajských soudů v mediánu třeba 800 dnů.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Výsledky 1. kola voleb 2. kolo Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Dění a výsledky ve druhém kole senátních voleb vám přinášíme i v online přenosu>>>

Komunální volby 2018

Výsledky voleb Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva Praha Brno Ostrava

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Volby 2018 - Volební videa a bohaté galerie najdete na Blesk.cz>>>

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1