Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Co řešili advokáti s ministrem spravedlnosti? Třeba zapojení do tvorby nových zákonů, říká jejich šéf Jirousek

Co řešili advokáti s ministrem spravedlnosti? Třeba zapojení do tvorby nových zákonů, říká jejich šéf Jirousek

Ministr spravedlnosti Jan Kněžínek (za ANO) využívá horkého léta i ke schůzkám se zástupci jednotlivých právních profesí. Minulý týden tak navštívil oba české nejvyšší soudy a potkal se rovněž s představiteli České advokátní komory. „Aby fungovala komunikace se zástupci obou komor, je potřeba se pravidelně potkávat. Využil jsem čas vládních prázdnin k tomu, abychom s představiteli probrali konkrétní témata i způsob komunikace s ministerstvem spravedlnosti,řekl ke schůzce s advokáty, jimž předcházelo jednání s notáři, Kněžínek.

Konkrétněji jeho schůzku s advokáty popsal tiskový mluvčí ministerstva spravedlnosti Vladimír Řepka: „Bezplatná právní pomoc občanům, rekodifikace procesních předpisů, příprava zákona o hromadných žalobách a předjednání stanoviska k Úmluvě o advokátní profesi byla témata jednání s předsedou České advokátní komory Vladimírem Jirouskem.”

První oficální setkání popsal pro INFO.CZ také Vladimír Jirousek. „Osobně mě velmi těší dohoda o přímé účasti námi jmenovaných reprezentantů advokacie v rámci legislativní tvorby, dále pak například shoda ohledně základních pravidel součinnosti při zajišťování chodu bezplatné právní pomoci,” říká.

Jak hodnotíte schůzku s ministrem spravedlnosti?

Za dobu mé předsednické praxe je to první ministr, kterého jsem před nástupem do funkce osobně neznal. Přesto nešlo toliko o „seznamovací schůzku“, ale o nastolení aktuálních témat, mimo jiné předjednaných s náměstkem Jeronýmem Tejcem. Šlo tedy o schůzku výrazně pracovní, jež byla vedena oboustranně velmi otevřeně.

Jaká témata v současnosti považujete osobně za klíčová?

Aktuálních témat je celá řada a většiny z nich jsme se alespoň rámcově dotkli. Jde jednak o agendy, jež se primárně vážou k advokátnímu stavu (tvorba přísudkové vyhlášky, novelizace tarifu, ustanovování obhájců ex offo, vstupy do soudních budov atd.), jednak o problematiku obecného významu, zejména pak problematiku legislativní (rekodifikace trestního řádu či civilního procesu).

Dostali jste se i k určitým závěrům nebo úkolům?

Na to, že šlo o první schůzku, je těch výstupů víc než dost. Osobně mě velmi těší dohoda o přímé účasti námi jmenovaných reprezentantů advokacie v rámci legislativní tvorby, dále pak například shoda ohledně základních pravidel součinnosti při zajišťování chodu bezplatné právní pomoci.

Jak bude probíhat spolupráce s ministrem spravedlnosti do budoucna?

Shodli jsme se na systému pravidelných konzultačních schůzek, to znamená mimo nezbytné kontakty v akutních případech. Mimo jiné, schůzky se vedle pana ministra účastnili i jeho náměstci a dále vedoucí pracovníci ministerstva spravedlnosti, takže spolupráce by měla probíhat na různých úrovních relevantních projednávané problematice.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1